فیلم: چه کسانی از تحریم های قطر سود می برند؟ علل ایجاد بحران قطر

فیلم: چه کسانی از تحریم های قطر سود می برند؟ علل ایجاد بحران قطر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/22

در هفته های اخیر عربستان سعودی، برخی کشورهای عربی به همراه متحدنان اروپایی و امریکایی اش به بهانه هایی از جمله حمایت از تروریسم تحریم هایی را علیه قطر وضع کرده اند و شرایط و اولتیماتوم هایی را برای قطر وضع کرده اند که در صورت انجام و رعایت آنها این تحریم ها برداشته شده و روابط قطر با این کشورها از سر گرفته می شود. شروط از سرگیری روابط با قطر که کشورهای تحریم کننده قطر وضع کرده اند، به شرح زیر است:

  • قطع فوری روابط دیپلماتیک با ایران
  • اخراج اعضای حماس از کشور
  • مسدود کردن حساب اعضای حماس و توقف کمک مالی به آنها
  • اخراج اعضایاخوان المسلمین مصر
  • اخراج مخالفانشورای همکاری خلیج فارس از کشور
  • توقف حمایت از گروه‌های تروریستی
  • توقف دخالت در امور داخلی مصر
  • توقف پخش برنامه از شبکه تلویزیونی الجزیره
  • عذرخواهی از ۵ کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس بابت مطالب پخش‌شده از الجزیره
  • تعهد به پایبندی به کلیه سیاست‌های شورای همکاری خلیج فارس

 

اما قطعا حمایت از تروریسم بهانه ای برای قطع این روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی با قطر و اعمال تحریم ها علیه قطر است و با نگاه استراتژیک می توان گفت که این تحریم ها اهداف اقتصادی و سیاسی دیگری دارد. فیلم زیر از یک منظر این اهداف سیاسی، اقتصادی و ژئوپلیتیک تحریم ها علیه قطر را بررسی می کند. توجه کنید که نویسنده این مقاله تایید کننده این گفته ها نیست و تنها یک تحلیل و نگاه به بحث تحریم ها علیه قطر را بیان می کند.

در فیلم زیر با یک تحلیل سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی مسئله تحریم ها علیه قطر را به رابطه ایران با کشورهای چین، روسیه و ترکیه مرتبط می داند. این تحلیل گر بیان می کند که اساسا به دلیل اینکه ایران نفت خود را به کشورهایی همچون چین و روسیه می فروشد و بخش عمده ای از درآمد نفتی خود را بصورت یوان چین دریافت می کند، این بر بازار نفت که اساسا براساس دلار است، تاثیرگذار است. ضمن اینکه خط لوله نفتی که قرار است از خلیج فارس به اروپا برود می تواند از دو مسیر که یکی از ایران به عراق و سوریه است و دیگری از قطر به ترکیه و اولی به پشتوانه روسیه و دومی به پشتوانه امریکا انجام می شود، می تواند بر موقعیت امریکا تاثیر بگذارد.

به بیان ساده تر از آنجاییکه قطر سعی کرده است که رابطه اش را با ایران حفظ کند و کمی از کشورهای عربی مانند امارات، عربستان و مصر فاصله گرفته است، این مسئله می تواند یک موقعیت ژئوپلیتیک خطرناک برای این کشورهای عربی و متحدان اروپایی و امریکایی شان ایجاد کند. به این دلیل که قطر منابع گازی بسیاری دارد که با ایران مشترک هستند و رابطه دوستانه این کشور می تواند منجر به شکل گیری روابطی شود که برای امریکا و متحدان عربی اش ضررهای اقتصادی زیادی به همراه داشته باشد.

در ضمن باید توجه داشته باشید که سرمایه داران و تولید کنندگان و صاحبان اسلحه در کشورهای عربی و امریکایی از ایجاد یک جنگ در منطقه خاورمیانه سود می برند که اساسا در این جنگ قطر یا باید در طرف آنها باشد و یا در مقابل آنها –که ظاهرا در وضعیت فعلی از نگاه این کشورها قطر در مقابل آنهاست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 383
تعداد کل آرا: 4053
تعداد کل بازدیدها: 1620541

نظرات کاربران

*
M
محمد ( 2017-07-09 09:56:27 )
جالب بود. این هم دیدگاهی است نسبت به تحریم ها علیه قطر.