فیلم: جنین چگونه شکل می گیرد؟ مراحل فقهی و پزشکی شکل گیری جنین

فیلم: جنین چگونه شکل می گیرد؟ مراحل فقهی و پزشکی شکل گیری جنین
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/17

شکل گیری جنین در طی زمانی نزدیک به 5 ماه صورت می پذیرد که یعنی بعد از 5 ماه روح در جنین دمیده می شود. در طی این دوره شکل گیری جنین مراحلی را طی می کند که هر مرحله در فقه اسلامی و حقوق ایران مراحل دارد و حقوقی بر آن مترتب است. در این مقاله و در فیلم زیر مراحل شکل گیری جنین توضیح داده می شوند.

نطفه امشاج

مرحله اول شکل گیری جنین از ترکیب نطفه مرد(Sperm) و تخمک زن(اوول) است که به آن نطفه امشاج می گویند. این مرحله در زمان کوتاهی بعد از نزدیکی شکل می گیرد یعنی تا چند روز بعد از نزدیکی. البته تا حدود 30 تا 40 روز از لحاظ فقهی و پزشکی به آن نطفه می گویند.

جالب است که بدانید که علم نشان داده است تا 50% موارد دو تا سه هفته پس از لقاح(که می توان آن را شروع یک دوره حاملگی دانست) پیش از شکل گیری علقه، یک حالت سقط خود به خودی صورت می پذیرد.(به نقل از سایت حوزه)

علقه

مرحله دوم شکل گیری جنین شکل گیری علقه است که حدود 60 تا 70 روز  بعد از لقاح شکل می گیرد. در این مرحله از شکل گیری جنین تنها شکل بصورت خون بسته شده/لخته شده(علقه) شکل می گیرد.

مضغه

این مرحله نیز حدود 30 روز پس از شکل گیری علقه است یعنی حدود 90 تا 120 روز پس از لقاح. در این مرحله گوشت جنین شکل می گیرد بدین سبب از عبارت مضغه استفاده می شود. در علم پزشکی و علوم زیستی به این مرحله از شکل گیری جنین رویان نیز می گویند.

جنین

یادآور می شوم که بعد از مدتی حدود 70 روز یا دو ماه بیشتر اعضای بدن شکل گرفته اند(از جمله شکل صورت، قلب، کبد) و بتدریج استخوان ها نیز شکل می گیرند اما در مدت زمانی حدود 120 روز یعنی چهار تا پنج ماه حرکات جنین برای مادر ملموس است. در این زمان است که هم از لحاظ فقهی و هم علمی گفته می شود که روح در جنین دمیده شده است و یک انسان شکل گرفته است. البته قبل از دمیده شدن روح(یعنی این دوره 120 روزه یا 4 ماهه) مرحله ای وجود دارد که به آن در اصطلاح حقوقی و فقهی عظام می گویند.

در هرکدام از این مراحل شکل گیری جنین از لحاظ فقهی و حقوق ایران، به دلیل اینکه یک انسان در حال شکل گیری است حقوق برای جنین لحاظ شده است که به آن دیه سقط(جنین) می گویند و در مقاله دیه سقط جنین در ماه های مختلف بارداری توضیح داده خواهد شد.

در زیر فیلمی که مراحل شکل گیری جنین را مطابق علم پزشکی و آیات قرآن نشان می دهد، را مشاهده نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3860
تعداد کل بازدیدها: 1441545

نظرات کاربران

*