فیلم: بازی نهنگ سفید چیست و چرا بازی نهنگ سفید قربانی گرفته است؟

فیلم: بازی نهنگ سفید چیست و چرا بازی نهنگ سفید قربانی گرفته است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/26

بازی نهنگ سفید، یک بازی رایانه ای و هم یک بازی اندروید است که به دلیل مسائل حاشیه ای که در روزهای اخیر در کنار آن ایجاد شده است بسیار معروف شده است. در این نوشته سعی می شود که این بازی و مسائل حاشیه ای آن که از جمله خودکشی چندین کودک در کشورهای آسیایی یا اروپای شرقی هستند، توضیح داده شود.

بازی نهنگ سفید از لحاظ ساختار بازی بسیار شبیه به دیگر بازی های هیجانی و امتیازی است. بدین ترتیب که کاربر این بازی باید با نهنگ سفید خود دیگر موجودات دریایی را خورد، امتیاز کسب کند و بدین ترتیب وارد مرحله بعد شود. از این حیث شاید شما بسیاری از بازی های مشابه یا حتی خطرناک تر و ترسناک تر از نهنگ سفید را نیز دیده باشید. اما آنچه بازی نهنگ سفید را متمایز می کند، سوء استفاده برخی از افراد سودجو و جنایتکار از کودکانی است که بازی نهنگ سفید را انجام می دهند.

یادآور می شوم که در نسخه اندروید بازی نهنگ سفید، امکان دسترسی به موقعیت مکانی(location) از کاربر این بازی خواسته می شود و متاسفانه کودکان که از این مسئله آگاه نیستند، این دسترسی را به بازی نهنگ سفید می دهند. موارد موجود همانطور که در فیلم زیر توضیح داده می شود. نشان می دهد که این افراد سودجو و جنایتکار از کودکانی که بازی نهنگ سفید را انجام می دهند، می خواهند که مرحله به مرحله این بازی را انجام دهند و در غیر اینصورت آنها را تهدید به مرگ می کنند و در نهایت بعد از انجام 50 مرحله این بازی از کودک می خواهند که خود خودکشی کند و یا آنها او را می کشند که حاصل این کار موارد خودکشی است که یکی از آنها را در فیلم زیر مشاهده می نمایید.

البته نمونه های مشابه از سوء استفاده از سادگی کودکان –البته بدون ترغیب آنها به بازی - در کشورهای دیگر مانند روسیه مشاهده شده است که شرح آن را می توانید در https://goo.gl/ttu6pf   بخوانید.

در مجموع توصیه می شود که بسیار مراقب کودکان خود باشید و اگر هم به آنها اجازه استفاده از بازی های رایانه ای یا بازی های اندروید/موبایل را می دهید، بر ماهیت بازی و بویژه دسترسی هایی که این بازی دارد نظارت و کنترل داشته باشید.

در فیلم زیر یک روانشناس توضیحات خوب و کاملی درخصوص بازی نهنگ سفید، علت قربانی گرفتن بازی نهنگ سفید و هشدارهای مربوط به بازی کردن کودکان(با رایانه یا موبایل) ارائه می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 68

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 383
تعداد کل آرا: 4056
تعداد کل بازدیدها: 1622544

نظرات کاربران

*
A
احمد ( 2017-09-05 21:19:57 )
حالا یعنی چه که مگه میشه مگه داریم
m
misha ( 2017-09-15 00:35:08 )
اون بازی که شما داری راجبش حرف میزنی نهنگ سفید نیست نهنگ آبیه.این دو تا بازی دو تا چیز کاملا جدا هستن
R
رضا ( 2017-09-16 09:33:05 )
سلام misha: درست است این چالش یا بازی هم به اسم نهنگ سفید و هم نهنگ آبی شناخته می شود و همانطور که گفته شد در برخی موارد حتی بدون بازی و تنها با ارتباط گوشی و شناخت موقعیت مکانی این کار انجام می شود و ابداع کننده بازی نهنگ آبی یک دانشجو روانشناسی روسی است که همانطور که در خبرها شنیده اید در روسیه دستگیر شده است. عکس بالا هم تنها به دلیل شباهت گذاشته شده است.