فیلم کاربردها و طرز کار چاپگرهای سه بعدی

فیلم کاربردها و طرز کار چاپگرهای سه بعدی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/18

همانطور که در مقاله چاپگر یا پرینتر سه بعدی(3D printer) چگونه شکل گرفت؟ ذکر شد، پرینترهای سه بعدی در حوزه های مختلفی کاربرد دارند. این کاربردها در زمینه های صنعتی، پزشکی، هنری و خوراکی گسترده شده اند. در این نوشته و فیلم زیر نحوه کار پرینترهای سه بعدی و برخی از کاربردهای مختلف و متعدد چاپگرهای سه بعدی توضیح داده می شوند.

نحوه عملکرد چاپگر/پرینتر سه بعدی

همانطور که در فیلم زیر مشاهده می کنید برای کار با یک پرینتر/چاپگر سه بعدی شما ابتدا باید ایده یا طرحی از آنچه می خواهید را داشته باشید. سپس آن را از طریق نرم افزارهای طراحی و ترسیم اشکال سه بعدی در قالب یک فایل کامپیوتری تهیه کنید تا بتوانید از طریق آن برای چاپ آماده کنید. سپس این فایل به چاپگر سه بعدی ارسال می شود تا چاپ آن آغاز شود. چاپگر با دریافت دستور چاپ، لایه ای از ماده ای که در ان ریخته شده است را به روی سطح در نظر گرفته شده برای پرینت می ریزد و با استفاده از لیزر(فناوری laser sintering) این ماده ذوب شده، این شکل دهی لایه های مختلف ادامه می یابد تا کل جسم مدنظر شکل بگیرد. در نهایت بعد اینکه جسم سه بعدی شکل گرفته، از پرینتر خارج شده و تمیز می شود- این کار را معمولا با دست انجام می دهند.

ویدئو زیر این فرایند چاپ سه بعدی توسط چاپگرهای سه بعدی را بسیار ساده نمایش می دهد:

در این فرایند تهیه طرح اولیه یا فایل سه بعدی را می توان از طریق نرم افزارهایی مانند بلندر(Blender) انجام داد یا وبسایت هایی مانند Thingiverse وجود دارند که طرح سه بعدی برای چاپ سه بعدی آماده دارند.

پرینترهای سه بعدی در انواع مختلفی دارند که از مواد مختلف و فناوری های مختلف استفاده می کنند، اما بطور کلی استفاده از یک ماده خام نرم(لاستیکی) و حرارتی مانند لیزر برای ذوب کردن آن در اکثر چاپگرهای سه بعدی استفاده می شود. مواد اولیه مورد استفاده پرینترهای سه بعدی مختلف هستند و اخیرا با پیشرفت فناوری چاپ سه بعدی از مواد اولیه چاپ مانند شکلات یا شیشه نیز استفاده شده است.

در فیلم زیر نحوه عملکرد و چاپ انواع اجسام سه بعدی توسط پرینترهای سه بعدی نشان داده می شود:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1440
تعداد کل بازدیدها: 400485

نظرات کاربران

*