فیلم روند صعود و افول شرکت نوکیا

فیلم روند صعود و افول شرکت نوکیا

در مقاله فیلم تاریخچه و پیشینه شرکت نوکیا درخصوص نحوه شکل گیری و توسعه فعالیت شرکت نوکیا در زمینه مخابرات تا دهه هشتاد میلادی توضیح داده شد. در این مقاله و ویدئو مربوط به تاریخچه نوکیا به نحوه توسعه و تثبیت شرکت نوکیا به عنوان یک تولید کننده برتر تجهیزات شبکه های مخابراتی و بطور خاص گوشی های تلفن همراه می پردازیم.

اولین گوشی تلفن همراهی که نوکیا در چارچوب استاندارد جی اس ام – شبکه ای دیجیتال که جایگزین شبکه موبایل آنالوگ قدیمی شده بود و به شبکه نسل دوم نیز معروف است- ارائه کرد در سال 1992 به نام 1011 بود. تا چند سال شرکت های مختلف تولید کننده تلفن همراه  از جمله نوکیا گوشی های ساده ای مانند همان گوشی 1011 ارائه می کردند. اما شرکت نوکیا هوشیار بود و در دهه نود میلادی می دانست که آینده تلفن های همراه در نرم افزار و سیستم های عامل آن است. بنابراین سعی کرد که تنها گوشی ساده ای که تنها قابلیت مکالمه داشته باشد و بزرگ نیز باشد ارائه نکند. نوکیا گوشی 2110 که قابلیت های جدیدتری و پیشرفته تری نسبت به گوشی های هم نسل خود از جمله قابلیت ارسال و دریافت پیامک را داشت در سال 1994 عرضه کرد که یکی از پرفروشترین گوشی های تلفن همراه در آن دوره بود. در سال 1996 نوکیا حتی فراتر از رقبایی مانند آی بی ام رفت و گوشی 1900 که قابلیت های بسیار جذاب و پیشرفته ای مانند مرورگر وب را داشت عرضه کرد. البته این گوشی به دلایلی همچون قیمت بالای آن، زود به بازار عرضه شدن و عدم پذیرش آن توسط عده زیادی از مردم عادی موفقیت زیادی در آن زمان کسب نکرد. البته نوکیا مایوس نشد و در سال 1998 گوشی نوکیا 6110 که بازی موبایلی معروف مار را نیز داشت عرضه کرد.

در آن زمان بود که نوکیا شرکت موتورولا که یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات موبایل در آن زمان بود را خریداری کرد. همانطور که گفته شد نوکیا بسیار بر روی نرم افزار تکیه کرد و نقش مهمی در این حوزه ایفا می کرد. در این زمان بود که سیستم عامل معروف خود یعنی سیمبین(Symbian) را عرضه کرد. این سیستم عامل به سرعت بسیار محبوب شد، چند نسخه از آن عرضه شد و توسط دیگر تولید کنندگان گوشی تلفن همراه مانند سامسونگ، اریکسون و موتورولا نیز مورد استفاده قرار گرفت. در طی سال های 1998 تا 2005 نوکیا توانست به واسطه نوآوری هایی مانند گوشی با صفحه نمایش رنگی، طراحی ظاهری گوشی، اولین گوشی با قابلیت نسل سوم جایگاه خود در بازار گوشی های تلفن همراه را تثبیت کند. البته نوکیا در سال 2006 که توسط مدیریت جدید اولی کلاسوو هدایت می شد، دچار یک اشتباه استراتژیک شد. مدیر جدید واحد تلفن های هوشمند و تلفن های ساده نوکیا را با هم ادغام کرد و از آن پس نوکیا به جای توجه و تمرکز به بازار در حال شکل گیری تلفن های هوشمند، بر روی تلفن های سنتی و ساده آن زمان تمرکز کرد. در واقع در این دوره بود که نوکیا در حال افول بود و نتوانست با رقبای در حال رشد و شکل گیری خود مقابله کند.

می توانید فیلم مربوط به نحوه رشد، صعود و افول نوکیا را در زیر تماشا نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1111
تعداد کل بازدیدها: 142580


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)