فیلم دیتاسنترهای گوگل: دیتاسنترهای گوگل چگونه کار می کنند؟

فیلم دیتاسنترهای گوگل: دیتاسنترهای گوگل چگونه کار می کنند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/12

شرکت گوگل(Google) – که فضا و محیط کار آن در مقاله و فیلم فیلم و عکس جالب و دیدنی از محیط و فضای کار گوگل معرفی شدند - با مجموعه ای از خدمات و سرویس ها که به وسعت مردم جهان ارائه می شوند، نیازمند مراکز داده ها یا دیتاسنترها(datacenter) متعدد، قدرتمند و امن است تا بتواند این مجموعه از خدمات را ارائه دهد. در این نوشته و فیلم زیر در مورد دیتاسنترهای گوگل و نحوه کار یکی از چندین دیتاسنتربزرگ گول در سراسر دنیا توضیح داده و نمایش داده می شود.

دیتاسنتری که در فیلم زیر نمایش داده می شود یکی از چندین مرکز داده یا دیتاسنتر بزرگی است که گوگل در سرتاسر دنیا دارد. ورود به هریک از این مراکز داده ها نیازمند گذشتن از ورودی ها و درگاه های امنیتی متعددی است و حتی بسیاری از کارمندان گوگل نیز نمی توانند به راحتی وارد این دیتاسنتر شوند.

فیلم دیتاسنترهای گوگل: دیتاسنترهای گوگل چگونه کار می کنند؟

همانند دیگر قسمت های شرکت گوگل در این دیتاسنترها هم سعی شده است که محیط کاری پویا، آرام و هدفمند ایجاد شود. کارمندان این بخش از گوگل از خبرگان امنیت اطلاعات و شبکه هستند که به گفته این مدیر دیتاسنتر گوگل تیم امنیتی این دیتاسنتر در کمتر شرکت و جایی از جهان وجود دارد. دلیل آن اهمیت و ضرورت محافظت از محرمانگی داده های میلیاردها کاربر گوگل است. ویژگی های امنیتی ساختمان های دیتاسنتر گوگل نیز بی نظیر است به گونه ای که از خصوصیاتی مانند سیستم های لیزری نفوذ به داخل که در زیر قسمت کف ساختمان تعبیه شده اند بهره می برند.

همانطور که در فیلم مشاهده می شود برای ورود به هر قسمت از دیتاسنتر گوگل شما باید از دستگاه ها و کنترل های امنیتی گسترده عبور کنید. استفاده از اسکنر بیومتریک که با چک کردن قسمتی از بدن اجازه ورود می دهد نمونه ای از این ابزارهای امنیتی در دیتاسنتر گوگل است.

رک های(racks) موجود در دیتاسنتر گوگل متفاوت از رک های سرور(server) معمول در دیتاسنترهای دیگر است و گوگل این رک ها را مخصوص دیتاسنترهای خود و با طراحی بهینه ای تهیه کرده است. سیستم های کنترل کمی و کیفی دقیق برای ورود قطعات و تجهیزات دیتاسنترها وجود دارد و هریک از قطعات مانند هاردهایی که در فیلم می بینید هنگام ورود چک و کنترل شده و در صورت نیاز به خارج شدن از مصرف بازبینی دقیق شده و بوسیله دستگاه های خرد کن صنعتی به زباله صنعتی تبدیل می شوند.

نکته جالب این است که در دیتاسنترهای گوگل سیستم تهویه هوای بسیار پیشرفته ای وجود دارد که کمترین هدر رفت انرژی را دارد. در این سیستم هوای گرم خارج شده از رک ها و سرورها به لوله های آبی منتقل می شود و از آنجا این گرما مانند یک سیستم تهویه خنک کننده وارد یک چرخه شده و دوباره به آب خنک درون لوله های دیتاسنتر وارد می شوند. بطور ساده گوگل سعی کرده است که یک سیستم خنک کننده گردشی و با قابلیت بازیابی انرژی طراحی کند. گوگل این سیستم خنک کننده دیتاسنترهای خود را طی یک دوره هفت ساله  پنج بار تغییر داده است تا به بهترین و بهینه ترین حالت دست یابد.

بطور کل گوگل سرلوحه کار و فعالیت خود را نوآوری در خدمات، ایجاد یک محیط پویا و کارآفرینانه قرار داده است و از این طریق است که می تواند همیشه پیشرو و نوآور باشد.

فیلم فضای دیتاسنتر و نحوه فعالیت دیتاسنترهای گوگل را در زیر تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1440
تعداد کل بازدیدها: 400495

نظرات کاربران

*