فیلم تجربه یک دختر از سفر به ایران

فیلم تجربه یک دختر از سفر به ایران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/02

با توجه به هجمه های رسانه ای زیاد و متنوع در رسانه های غرب نسبت به این و بطور خاص مسئله هایی مانند انرژی هسته ای و مسئله تروریسم، بسیاری از شهروندان غربی(اروپایی و امریکایی) تصویر بدن و منفی نسبت به ایران دارند. در ویدئو زیر، دختر خانمی تجربه(Experience) خود از سفر به ایران(Trip to Iran) که در برخی موارد یک آزمایش اجتماعی(social experiment) هم بوده اند، را توضیح می دهد، که تجربه سفری جالب و لذت بخش برای او بوده است. در زیر برخی از تجربیات و نظرات او نسبت به ایران و ایرانیان توضیح داده می شود.

این خانم گردشگر(Tourist) تجربه خود از سفر به ایران را کاملا حیرت انگیز توصیف می کند و می گوید که تصور کشوری شرقی و عقب مانده را داشته است.  همچنین او ایران را کشوری در حال توسعه و مدرن شدن توصیف می کند که کاملا تصویر ذهنی او از ایران را متحول کرده است.

او بهترین و جذاب ترین تجربیات، رفتارها و چیزهایی که از ایران داشته است را به این صورت توصیف می کند: وجود تعداد زیادی گربه های ملوس و زیبا در پارک ها و خیابان و کوچه ها؛ غذاهای خوشمزه و متنوع، گرم بودن و معاشرت خوب مردم با او که گویی او را سالهاست که می شناسند. همچنین تسلط خوب ایرانیان به زبان انگلیسی، بویژه دانشجویان و قشر تحصیل کرده، برای او بسیار جالب بوده است.

درخصوص فرهنگ ایرانی، نکته ای که این خانم توریست بیان می کند، این است که ایرانیان بسیار صمیمی، مهمان نواز و مهمان پذیر هستند. البته او معتقد است که ابعاد فرهنگی ایران بسیار پیچیده است که ممکن است یک توریست دریک سفر نتواند همه خصوصیات اخلاقی و رفتاری فرهنگ ایرانی(Iranian Culture) را درک کند. همچنین مسئله خانواده و اهمیت آن برای ایرانیان بسیار توجه این گردشگر خارجی را به خود جلب کرده است.

توصیه هایی که این دختر خانم توریست برای کسانیکه می خواهند به ایران سفر کنند، درخصوص مسائل فرهنگی ایران دارند، بسیار جالب و قابل تامل است. ایشان مسئله تعارف کردن در معاشرت ها و مهمانی های ایرانی ها و اینکه شما نباید با یکبار تعارف کردن چیزی مانند میوه آن را بردارید و بعد از چند بار تعارف کردن آن را بردارید. نکته فرهنگی دیگر که به نظر نگارنده بسیار قابل تامل بوده و باید تجدید نظر شود این است که برداشت او از ایرانیان و فرهنگ ایران این است که بسیار به اطرافیان و دیگران توجه دارند؛ مثالی که این خانم گردشگر بیان می کند این است که در غذا خوردن شما باید بعد از تعارف و با توجه و مراقبت شروع به خوردن غذا در یک مهمانی بکنید. ایشان از این نکات فرهنگی ایران و مسئله تعارف کردن به یک بازی تعبیر می کنند، که به عقیده نگارنده نیز درست است و باید این رویه زیاد تعارف کردن که گاهی به دروغ و ریا شباهت پیدا می کند، اصلاح شود.

درخصوص غذاهای ایرانی این دختر خانم گردشگر از تنوع، زیاد بودن و تمیز و سالم بودن غذاهای ایرانی تعجب کردند. البته این نکته را نیز می گویند که بسیاری از مردم، خود در مقام یک متخصص تغذیه به شما خوردن یک نوع غذا یا نخوردن غذای خاصی را توصیه می کنند. ایشان غذای ایرانی مورد علاقه شان را فسنجان می دانند که مختص ایران است. همچنین از طرز تهیه ته دیگ در ایران نیز بسیار تعجب و مشتاق دانستن طرز تهیه آن هستند.

درخصوص نحوه سفر به ایران و لوازم و تجهیزات سفری که شما ممکن است نیاز داشته باشید، این توریست می گوید که بسته به زمان و محلی که شما می خواهید در ایران سفر کنید، ممکن است نیاز به لباس های سرد و گرم داشته باشید. در واقع تنوع آب و هوایی ایران نیاز به مشخص کردن دقیق زمان و مقصد سفر و همراه داشتن لوازم و تجهیزات مناسب برای آن سفر را ضروری می سازد. برای مثال از آنجاییکه ایشان در زمستان به ایران سفر کرده و بیشتر در شمال ایران بوده اند، لباس های گرم را همراه داشتند.

درخصوص وضعیت امنیت در ایران، ایشان تجربه سفری امن و ایمن را داشته اند و می گویند باوجودیکه در ابتدا احساس دلهره و عدم امنیت داشته اند، اما این یک احساس درونی بوده و با سفر و حضور در اجتماع کاملا احساس امنیت کرده اند.

ایشان درخصوص حضور زنان و دختران در فضای عمومی جامعه در ایران، می گویند با وجودیکه طبق قوانین زنان باید حجاب داشته باشند و سر خود و تا قسمت هایی از بدن خود را کاملا بپوشانند، اما این کار برای من با توجه به رعایت قوانین پذیرفته بود – ضمن اینکه ایشان در زمستان به ایران سفر کردند و باید خود را از سرما محافظت می کردند. البته ایشان به عدم داشتن حجاب کامل و بد حجابی در ایران نیز اشاره می کنند.

مهمترین نکته ای که ایشان از تجربه سفر به ایران می گویند و در واقع درسی که این سفر به ایران به این خانم گردشگر داده است این است که با توجه به تصویر غرب از یک ایران با محدودیت های عقیدتی، تجربه ایشان نشان داده است که حتی ایرانیانی که بشدت مذهبی بوده اند، هم زندگی راحت و بدون سختی(برخلاف تصور غرب) داشته اند و هم با ایشان رفتار دوستانه و مهمان نوازی داشته اند. نکته دیگر در این خصوص این است که خوشبختانه در ایران افراد مذهبی و غیر مذهبی(با توجه کمتر به آداب مذهبی) در کنار هم با تفاهم زندگی می کنند که این وضعیت ممکن است در برخی از کشورهای مذهبی یا اسلامی نباشد- در این کشورها فرهنگ مردم بیشتر با برخی ناهنجاری ها مقابله می کند.

در نهایت ایشان به همه توصیه به سفر و بازدید از ایران کرده و می گویند که خودشان بسیار مایلند که دوباره به ایران سفر کرده و همه شهرها و مکان های دیدنی(tourist attractions) ایران را ببینند.

فیلم تجربه سفر یک دختر خانم گردشگر خارجی به ایران و توصیف او از فرهنگ ایران را در زیر تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3909
تعداد کل بازدیدها: 1479934

نظرات کاربران

*