فیلم تاریخچه و پیشینه شرکت نوکیا

فیلم تاریخچه و پیشینه شرکت نوکیا

شرکت ارتباطی نوکیا که در دهه نود میلادی و اوایل قرن بیست و یکم یکی از برترین و بزرگترین شرکت های تولید کننده تجهیزات مخابراتی و بطور خاص گوشی های تلفن همراه بود، هم اکنون دچار افول شده است به گونه ای که توسط شرکت مایکروسافت خریداری شده و زیر سایه این شرکت فعالیت می کند. در این مقاله به بررسی تاریخچه و نحوه شکل گیری و تاسیس شرکت نوکیا می پردازیم. در ضمن فیلم آموزشی که بطور تصویری تاریخچه نوکیا را توضیح و نشان می دهد نیز در پایان مقاله آورده شده است.

شکل گیری و نحوه تاسیس شرکت نوکیا و آنچه ما اکنون به نام نوکیا می شناسیم به سال 1865 بر می گردد. این شرکت توسط فردریک آیدستام( Fredrik Idestam) که یک مهندس معدن بود در ابتدا این شرکت در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کرد، ولی بعدها حوزه های فعالیت های خود را گسترش داد و به تولید لاستیک و تایر اتومبیل نیز روی آورد. نام نوکیا را ایدستام با الهام از رودخانه ای که در نزدیکی آن کارخانه کاغذ خود را تاسیس کرده بود روی آن گذاشت.

شرکت نوکیا از سال ۱۹۱۲ وارد عرصه تولید تجهیزات خطوط تلفن، تلگراف و سیم‌کشی الکتریکی شد. در سال ۱۹۸۸ بخش تولید تایر این شرکت تحت نام نوکیان تایرز تفکیک شد و در ۱۹۸۹ نیز بخش تولید کاغذ نوکیا نیز به شرکت اس‌سی‌آ واگذار گردید.

دلیل اینکه شرکت نوکیا در حوزه مخابرات بسیار معروف و برجسته شده است به دهه 60 میلادی زمانیکه جنگ هایی بین شرق و غرب درگرفته بود، بر می گردد. در این زمان با توجه به اینکه دولت فنلاند(محل شرکت نوکیا) تمایل داشت که از ارتباطات و مخابره های صورت گرفته در جنگ های بین بلوک غرب و بلوک شرق آگاه باشد، مناقصه ای برگزار کرد و شرکت نوکیا برنده این مناقصه شد. این شرکت توانست یک سیستم ارتباط تلفنی محلی بین خودروها ایجاد کند که در اوایل دهه 70 میلادی اجرایی شد. بعدها و در دهه 80 میلادی به دلیل تقاضا و گسترش این بازار، صرفه جویی در مقیاس برای این شرکت ایجاد شود و نوکیا توانست موفقیت های بیشتری در این شبکه تلفن خودروها بدست آورد. محبوبیت چنین دستگاه ها وشبکه ای به دلیل اینکه به کاربران امکان برقرار کردن تماس از هر جا و در هر زمان را می داد، زیاد بود.

در سال 1983 میلادی، نوکیا اولین شبکه تلفن همراه خود را عرضه کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و حتی بواسطه استفاده گوباچوف، رئیس جمهور وقت شوروی، بسیار معروف شده بود. اما در اواخر دهه 80 میلادی و همزمان با سقوط اتحاد جماهیر شوروی، بحران در زمینه استفاده از شبکه ها و دستگاه های موبایل شکل گرفت و نوکیا با مشکلات و بحرانی مواجه شد. در این زمان بود که یک مدیرعامل خوب که سابقه در زمینه بانکداری داشت، مدیریت نوکیا را در دست گرفت و با تمرکز بر حوزه موبایل توانست موفقیت های شگفت انگیزی برای شرکت نوکیا در دهه های آتی بویژه دهه نود میلادی رقم بزند.

فیلم تاریخچه، پیشینه و سرگذشت شرکت نوکیا از قرن نوزدهم میلادی تا دهه 80 میلادی را در زیر تماشا نمایید:

برای مطالعه روند صعود و رشد شرکت نوکیا در دهه نود میلادی به مقاله فیلم روند صعود و افول شرکت نوکیا رجوع کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 810
تعداد کل بازدیدها: 60182


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)