فیلم تاریخچه و روند صعود و افول یاهو(Yahoo)

فیلم تاریخچه و روند صعود و افول یاهو(Yahoo)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/17

برای بسیاری از ما نام شرکت یاهو(Yahoo) و بویژه موتور جستجوی آن شناخته شده است و می دانیم که این موتورجستجو تا پیش از گوگل برترین موتور جستجو در فضای اینترنت بود. اما اخیرا و بویژه با ظهور گوگل سرویس های شرکت یاهو و بطور اخص موتورجستجوی آن دچار افول شده است. در این مقاله و فیلم به تاریخچه، سرگذشت و فراز و فرودهای شرکت یاهو می پردازیم.

پیش از مرور تاریخچه و سرگذشت شرکت یاهو جالب است بدانید که شرکت یاهو زمانی بیش از 100 میلیارد دلار ارزش داشت، اما اخیرا شرکت خدمات ارتباطی و مخابراتی ورایزون(Verizon) یاهو را به ارزش 4.2 میلیارد دلار خریداری کرده است- حدود یک بیست و پنجم ارزشی که زمانی برای یاهو تصور می شد. حال در ادامه ببینیم که یاهو چگونه تاسیس شد و یاهو چه تحولات، فراز و فرودهایی را تا رسیدن به اینجا پیموده است.

فیلم تاریخچه و روند صعود و افول یاهو(Yahoo)

یاهو در سال 1994 توسط دو فارغ التحصیل دانشگاه استانفورد امریکا به نام های جری یانگ(Jerry Yang) و دیوید فیلو(David Filo) تاسیس شد. در آن زمان شما برای یافتن محتوا در اینترنت گزینه های محدودی مانند تایپ آدرس سایت داشتید. بنابراین موسسان یاهو تصمیم گرفتند که پورتالی به منظور راهنمایی کردن افراد به منظور یافتن محتوا مدنظرشان در اینترنت ایجاد کنند. شرکت یاهو در سال 1996 شرکت سهامی عام شد و در سال 1997 رتبه سوم را از لحاظ ترافیک در شبکه جهانی وب داشت. در سال 1998 دو دانشجو دکترا دانشگاه استانفورد به یاهو نزدیک شدند و از انجاییکه الگوریتم جستجوی جدیدی را ابداع کرده بودند، به یاهو پیشنهاد خرید این الگوریتم به مبلغ یک میلیون دلار را دادند که موسسان یاهو آن را نپذیرفتند. زیرا آنها فکر می کردند که راه های ساده تری برای جستجو محتوا و جذب ترافیک در اینترنت وجود دارد؛ جالب است بدانید که این الگوریتم بعدا آنچه ما امروز به نام موتور جستجوی گوگل می شناسیم را شکل داد.

نکته قابل توجه این است که در اواخر دهه 90 میلادی با ظهور و گسترش فضای اینترنت و وبسایت ها، سرمایه گذاری های گسترده و در بسیاری موارد بی هدف و برنامه ای بر روی هر وبسایت صورت گرفت- آنچه به آن حباب دات کام می گویند(Dot-com bubble). متاسفانه در آن زمان زیرساخت های ارتباطی مانند سرعت اینترنت و دیگر سخت افزارها و تجهیزات شبکه و اینترنت چندان مناسب نبودند و بسیاری از این سرمایه گذاری ها با شکست مواجه شد و بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه های خود را از این شرکت ها بیرون کشیدند- اما خوشبختانه یاهو از این بحران در امان ماند.

در این زمان با وجودیکه یاهو از ترافیک خوبی در فضای اینترنت برخوردار بود، اما با توجه به ظهور و ورود گوگل، از لحاظ توانایی جستجو از گوگل عقب ماند. در سال 2004 یاهو سهم 40 درصدی از شرکت خرده فروشی آنلاین علی بابا(Alibaba) خریداری کرد که تا امروز نیز بخش مهمی از ارزش و سرمایه یاهو به سرمایه گذاری در این شرکت بر می گردد. همچنین یاهو سایت اشتراک گذاری عکس فلیکر(Flickr) را نیز خریداری کرد.  در سال 2006 یاهو پیشنهاد خرید فیسبوک به مبلغ یک میلیون دلار را به مارک زاکربرگ داد که البته او این خرید را رد کرد. برخی می گویند که اگر پیشنهاد یاهو 1.1 میلیون دلار بود، زاکربرگ فیسبوک را به یاهو می فروخت و جهان کنونی ما شکل دیگری می گرفت. در سال 2008 یاهو پیشنهاد 44.6 میلیارد دلاری از طرف مایکروسافت برای خرید آن دریافت کرد که مدیران آن این پیشنهاد را رد کردند. در سال 2012 مدیرعامل جدید به نام مریسا مایر به یاهو وارد می شود که سعی می کند تحولات شگرفی در یاهو ایجاد کند مانند سرمایه گذاری های زیاد روی سرویس های موبایل. همچنین انها شرکت تامبلر(Tumblr) را نیز خریداری کردند، که البته این اقدامات تاثیر چندانی روی این شرکت نداشت. در سال 2016 آنها گزارش ضرر 4.35 میلیارد دلاری برای سال 2015 را اعلام کرد. در نهایت در سال 2016 شرکت ورایزون یاهو را به قیمت 4.8 میلیارد دلار خریداری می کند- رقمی معادل یک دهم پیشنهاد مایکروسافت در سال 2008 میلادی. در این زمان یاهو 114 شرکت را خریداری کرده بود که اکثر آنها موفقیت چشمگیری نداشتند و این خود تاثیر مهمی در وضعیت فعلی این شرکت داشت.

 این تاریخچه و سرگذشت مختصر یاهو در طی فعالیت حدود 20 ساله اش بود. حال باید دقت کرد که دلیل این افول یاهو چه بوده است. بطور خلاصه چند مورد یا تصمیم گیری نامناسب و عدم تشخیص فرصت می تواند عامل افول یاهو باشد.

 یکی از عوامل این افول عدم توجه به این نکته بود که در اواخر دهه نود بسیاری از کاربران وب به جای رجوع به وبسایت ها از موتور جستجوهای پیشرفته ای مانند گوگل استفاده کردند- در واقع یاهو با خرید الگوریتم گوگل در دهه نود می توانست موفقیت زیادی کسب کند.

همچنین یاهو به محیط کسب وکار خود توجه نداشت و سرویس هایی مانند ایمیل و مسنجر یاهو با رقبایی مانند جیمیل(Gmail) و واتس اپ(WhatsApp) مواجه شده و از آنها عقب ماندند.

نکته دیگر این است که افراد به جای رجوع به وبسایت هایی مانند یاهو برای دریافت اخبار، با ظهور شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اخبار و اطلاعات را از این شبکه ها دریافت می کردند – در واقع اشتباه دیگر یاهو این بود که باید رقم بالاتری برای خرید فیسبوک که یک شبکه اجتماعی نوظهور و پدیده ای نوآور بود، پیشنهاد می داد.

همه این موارد باعث شد که کاربران از سرویس هایم متعدد یاهو کمتر استفاده کنند و این در ترافیک، جذب تبلیغات و در نهایت درآمد یاهو تاثیر قابل توجهی داشت. عوض کردن 6 مدیر در طی 6 سال یعنی دقیقا زمانیکه یاهو با چنین بحرانی مواجه بود و نیازمند یک مدیریت منسجم بود، نشان دهنده این موضوع بود که یاهو و مدیران آن نمی دانستند که چگونه با این وضعیت بحرانی مواجه شوند. در واقع هریک از این مدیران سعی می کردند که در زمان مدیریت خود، به رفع بحران موقتی بپردازند و برنامه استراتژیک و اساسی برای حل بحران یاهو نداشتند. در مجموع داستان و سرگذشت یاهو نشان می دهد که عدم تمرکز روی هدف و برنامه استراتژیک، ناتوانی در تغییر و تطبیق پذیری و عدم رهبری و جهت گیری درست در یک شرکت می تواند عامل افول و حتی شکست و ورشکستگی شرکتی هر چند بزرگ مانند یاهو شود. در مورد یاهو کم کردن هزینه ها و سرمایه گذاری های مازاد، درک و تطبیق با تغییرات در فضای اینترنت و وب می توانست خود را از بحران و شکست نجات دهد.

فیلم نحوه شکل گیری، راه اندازی، رشد و افول شرکت یاهو را در زیر تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369647

نظرات کاربران

*