فیلم تاریخچه، روند رشد و افول شرکت سونی (2)

فیلم تاریخچه، روند رشد و افول شرکت سونی (2)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/01/07

در مقاله فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی درخصوص نحوه تاسیس و شکل گیری شرکت سونی و اینکه در اواخر دهه 50 میلادی بواسطه تولید ترانزیستورها حوزه فعالیت و حضورش را در امریکا گسترش داد صحبت شد. در این نوشته و فیلم زیر نحوه گسترش و توسعه فعالیت ها و تبدیل شدن به یک برند مطرح و شناخته شده ای به نام سونی توضیح داده می شود.

همانطور که در فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی مشاهده کردید، سونی توانست بواسطه بهره گیری و نوآوری در ترانزیستورها رادیو های جیبی ترانزیستوری را به بازار امریکا وارد کند. در ادامه این روند سونی توانست در سال 1968 اولین تلویزیون های ترانزیستوری و حتی قابل حمل را وارد بازار امریکا کند. این تلویزیون ها که با نام تجاری ترینترون عرضه می شدند، بواسطه کیفیت بسیار عالی شان بسیار محبوبیت یافتند. قابل توجه اینکه پیش از این تاریخ بسیاری از جهانیان محصولات ژاپنی را بی کیفیت می دانستند. در دهه 70 میلادی سونی بواسطه عرضه نوار ویدئوهای مغناطیسی توانست جایگاه خوبی کسب کند. در سال 1978 مدیرعامل سونی در سفری به اروپا با مسئولان شرکت فیلیپس ملاقات داشت. یکی از شرکت های زایشی فیلیپس در زمینه دیسک های نوری(سی دی) فعالیت می کرد و در این زمینه تخصص داشت. با توجه به سابقه های همکاری سونی و فیلیپس این دو شرکت تصمیم به مشارکت و همکاری با یکدیگر گرفتند. همکاری این دو شرکت منافع بسیاری برای هر دو داشت زیراکه سونی در زمینه سیگنال های پردازش صوتی و فیلیپس در زمینه دیسک نوری ویدئویی تخصص داشت. حاصل این همکاری تولید آنچه امروزه ما به عنوان دیسک فشرده(Compact Disc/CD) می شناسیم، بود. همچنین عرضه ضبط صوت قابل حمل به نام واکمن(Walkman) توسط سونی موفقیت بزرگی در دهه هفتاد میلادی برای سونی بود. با وجود مدل های مشابه، واکمن به دلیل کاربر پسند بودن و کوچک بودن محبوبیت بیشتری یافت.

بعد از آغاز همکاری با فیلیپس، سونی درسال 1982 اولین دستگاه دیسک خوان و درسال 1984 اولین دستگاه دیسک خوان قابل حمل به نام دیسک من(Discman) را وارد بازار کرد. بسیاری سونی را در این دهه با اپل در دهه اخیر مقایسه می کنند. سونی توانست در این دهه شرکت های بزرگی مانند سی بی اس و شرکت تولید فیلم کلمبیا را خریداری کند.

دهه نود میلادی و سال 1993 که سونی شرکت سرگرمی سونی(Sony Entertainment) را راه اندازی کرد، نقطه عطفی برای این شرکت محسوب می شود. محصول پلی استیشن(Playstation) این شرکت در آن سال بیش از یکصد میلیون دستگاه فروش داشت.

با آغاز قرن بیستم و سال 2000 سونی همچنان روند صعودی خود را با عرضه نسل دوم پلی استیشن در این سال حفظ کرد. همچنین سونی بانک سونی و شرکت سونی اریکسون را تاسیس کرد. در سال 2004 نیز سونی دسته کنسول پلی استیشن را عرضه کرد که توانست با نینتندو رقابت کند. همچنین یکی از نقاط قوت سونی در این دهه به عرضه اولین تلویزیون او ال ای دی(OLED) در سال 2007 بر می گردد. جدید ترین محصول سونی که در سال 2016 معرفی شده است هدست واقعیت مجازی سونی است و این شرکت حدود 366 حق اختراع مربوط به واقعیت مجازی دارد.

آنچه در بالا و مقاله فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی ذکر شد، روند حرکت و رشد شرکت سونی بود. اما باید توجه داشت که سونی همواره حرکت رو به رشد و صعودی نداشته و نخواهد داشت. متخصصان و فعالان این حوزه معتقدند که سونی اخیرا روندی نزولی داشته است و مسیر حرکت و رشد آن مبهم است. در زیر به برخی از این دلایل روند افول سونی اشاره می شود.

دلیل اول روند نزولی که سونی در دهه های اخیر با آن مواجه بوده است را می توان به شرایط اقتصادی و محیط فعالیت سونی دانست. در دهه نود میلادی ژاپن با یک رکود تورمی اقتصادی که ناشی وام دهی بیش از حد بانک ها بود مواجه شد. این مسئله بر فعالیت شرکت هایی همچون سونی تاثیر گذاشت و منجر به اقداماتی مانند کاهش و تعدیل نیرو شد. در این دوره ژاپن با رقبایی از کشورهای کره جنوبی، چین و تایوان نیز مواجه بود.

حال باید دید که چرا اساسا در این دو دهه اخیر این کشورهای رقیب شکل گرفتند. در دهه 90 میلادی صنعت الکترونیک دچار تغییر ساختاری شگرفی شد. در آغاز سال 2000 با گسترش صنعت کامپیوتر و اینترنت، شرکت های فعال این حوزه تصمیم به استاندارد کردن این صنعت و تجهیزات و قطعات مربوطه گرفتند که متعاقب آن تولید و مونتاژ چنین قطعاتی در کشورهایی با نیروی کار ارزان صورت گرفت؛ یعنی چین، تایوان و کره جنوبی. حال سونی همچنان به تولید و مونتاژ محصولات خود در ژاپن پرداخت که این هزینه تولید آن نسبت به رقبا را بالا می برد. در این زمان مدیران سونی معتقد بودند که محصول آنها نسبت به رقبا از کیفیت بالاتری برخوردار است و به گفته مدیرعامل این شرکت آنها الماس می فروشند. البته این گفته تنها در دهه های هشتاد و نود و ابتدای قرن بیستم درست بود، اما با بهبود محصولات رقبا در دو دهه اخیر، دیگر آنچه مدیرعامل سونی از ان تعبیر به الماس می کند وجود ندارد و قیمت بالای محصولات سونی توجیه پذیر نیست.

همچنین در سال 2000 تولید کنندگان سخت افزاری مانند اپل فضایی برای تولید اپلیکیشن ها ایجاد کردند که این خود تحولی در صنعت لوازم الکترونیکی بود. این روند درسال 2007 با عرضه آیفون سرعت گرفت و ظهور نرم افزار اوپن سورس شکل گرفت. در سال 2000 نوبویوکی ایدا، مدیرعامل سونی، سعی کرد که به این روند با ادغام واحدهای صوت و ویدئو و فناوری اطلاعات این شرکت عکس العمل نشان دهد. اما متوجه شد که به دلیل بزرگی شرکت آنها دریافتند که چنین ادغام و تغییر تفکر و استراتژی شرکت میسر نیست. جمله جالبی که او گفته است این است که رهبر(یک شرکت) فردی با نیروی فوق طبیعی نیست.

در مجموع شرکت سونی به دلیل اینکه در حوزه های مختلفی از جمله محصولات صوتی و تصویری، سرگرمی، رایانه، دیجیتال و غیره سرمایه گذاری کرده است، به شرکتی بسیار بزرگ تبدیل شده که تغییر استراتژی در آن به دلیل عدم چالاکی به راحتی میسر نیست. آمارها نشان داده است که در چند سال اخیر بیشترین سود گروه سونی از بانک سونی بوده است. البته در سال 2016، با عرضه پلی استیشن 4 سونی توانست سود خوبی از این محصول کسب کند. همچنین در زمینه فناوری های ضبط تصویر و دوربین نیز سونی دستاوردهای خوبی داشته است.

راه حلی که متخصصان برای حل این بحران سونی ارائه می دهند، این است که باید برخی از حوزه های فعالیت(Business) های خود را به خارج از مرزهای خود منتقل کند یا حتی آن را به دیگر شرکت های واگذار کند و خود روی یک یا چند حوزه تمرکز کند. برای مثال به دلیل موفقیت پلی استیشن، سونی می تواند روی این محصول خود تمرکز کند.

برای اطلاعات کامل و جزئی تر می توانید ویدئو تاریخچه، روند رشد و افول شرکت سونی را ببینید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369654

نظرات کاربران

*