فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی (1)

فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی  (1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/01/05

در دنیای صنعت و تجارت شرکت های بسیاری وجود دارند که اکنون در جایگاه ویژه و بالایی از لحاظ برند، تولید و کیفیت محصولات قرار گرفته اند. رسیدن و قرار گرفتن در این جایگاه به واسطه تلاش و سابقه خوب و همچنین فعالیت کارآفرینانه و نگاه کارآفرینانه چنین شرکت هایی است- برای اطلاعات بیشتر درخصوص کارآفرینی و شرکت های نوپا(Startups) به مقالات استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟ و کارآفرینی چیست؟ رجوع کنید. یکی از این شرکت ها، شرکت سونی(Sony) است که هم اکنون یکی از 3 شرکت برتر در زمینه محصولات الکتریکی و الکترونیکی در دنیاست. در این نوشته با تاریخچه، نحوه شکل گیری و تاسیس و همچنین رشد آن به همراه ویدئویی از تاریخچه سونی آشنا می شویم.

در سال 1945 در یکی از ساختمان های کهنه توکیو، کارگاهی ابتدایی توسط ماکارو ایبوکا(Makaru Ibuka) راه اندازی شد و یک ماه پس از آن این شخص گروهی را با نام موسسه تحقیقات مخابرات توکیو را تاسیس کرد. جالب است که در ماه های ابتدایی، این گروه دقیقا نمی دانست که چه کاری می خواهد انجام دهد و اعضای گروه حقوق خود را از پس انداز ایبوکا دریافت می کردند. اما در این زمان ایبوکا توانست فرصتی را کشف کند. باتوجه به شرایط آن زمان و محدودیت و سانسور دولت ژاپن در دریافت برخی امواج رادیویی برای مردم، ایبوکا فرصت را در این دید که بتواند وسیله ای تولید کند که مردم بتوانند این امواج محدود شده را دریافت کنند. این کار ایبوکا سبب شد که در مجلات و روزنامه ها نام آنها مطرح شود. این معروفیت منجر به این شد که آکیو موریتا که در ارتش بود از ایبوکا برای کار در ارتش دعوت کند. این آشنایی سبب همکاری انها و شکل گیری آنچه امروزه ما به نام سونی می شناسیم، شد. در این زمان کارگاه ایبوکا توانست در ازای تعمیر دستگاه های رادیویی برای ارتش هم دستمزد و هم برنج دریافت کند. دریافت مقدار زیادی برنج در ازای کار سبب شد که این دو به فکر چاره ای برای استفاده از این مقدار زیاد برنج بیافتند. آنها با توجه به تخصص شان به فکر تولید یک دستگاه پخت برنج الکتریکی افتادند- در واقع می توان گفت که دستگاه پخت برنج الکتریکی(Electric cooker rice) اولین محصول شرکت سونی بوده است. البته این محصول با توجه به ابتدایی بودن آن موفقیتی کسب نکرد، زیرا که برنج های پخت شده در آن یا زیاد از حد و یا کم پخته می شدند.

در سال 1946 این کارگاه کوچک ایبوکا با نام توکیو تسوشین کوگیو شروع به کار کرد. این کارگاه با سرمایه 500 دلار امریکا و بدون هیچ تجهیز و ماشین خاصی شروع به کار کرد. در واقع با توجه به امکانات و تجهیزات کم، کارکنان این کارگاه بیشتر بر خلاقیت و دانش و تخصص خود تکیه داشتند. در این زمان آنها محصولات دیگری مانند یک بالشت گرم کن الکتریکی نیز تولید کردند که آن نیز با شکست مواجه شد و در این زمان بود که احساس کردند باید با جدیت بیشتری روی طراحی و توسعه یک محصولی که بتواند مفید باشد کار کنند. با کمی تحقیقات آنها متوجه شدند که می توانند روی تولید نوارهای مغناطیسی کار کنند. البته تولید چنین محصولی با توجه به اینکه حتی در آن زمان در امریکا(مهد چنین فناوری هایی) کم بود، بسیار دشوار بود. تنها اطلاعاتی که آنها توانستند از یک نوار مغناطیسی بدست آورند این بود که این نوار یک نوار پلاستیکی است که از روکش مغناطیسی پوشانده شده است. خوشبختانه این تیم توانست با خلاقیت این نوار را تولید کند. آنها مواد شیمایی را درون یک تابه  معمولی گرم کردند و توانستند که این ماده مغناطیسی که می توانست صدا تولید کند را خلق کنند. در اوایل سال 1950 بود که دو نمونه اولیه از ضبط صوت های مغناطیسی شامل یک نوع صنعتی و خانگی تولید شد. این ضبط صوت ها تاثیر شگفتی در زندگی ژاپنی ها داشت و هم در خانه و هم در مکان های صنعتی و هم آموزش مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به تحقیقاتی که ایبوکا انجام داد مشخص شد که ضبط صوت های مغناطیسی امریکایی تنها توسط افراد خاصی مانند روزنامه نگاران بکار گرفته می شدند و قابلیت های نمونه های ژاپنی را نداشت. او دریافت، امریکا که البته بازار مصرفی بزرگی بود می توانست افق تجاری این شرکت باشد. قابل توجه این است که در آن زمان امریکا در لحاظ رشد اقتصادی بسیار در وضعیت مناسبی بود و البته، ضمن اینکه بسیاری از کالاها از جمله خودرو، لواز الکتریکی و خانگی را تولید می کرد، طبقه متوسط و مصرفی رو به رشدی داشت. موسسان سونی دریافتند که این بازار می تواند بهشتی برای کسب و کار انها باشد.

فیلم تاریخچه، تاسیس، پیدایش و رشد شرکت سونی

ایبوکا می دانست که برای ورود به این بازار باید بسیار قوی وارد شود و از فناوری های پیشرفته و انقلابی به منظور تولید یک محصول خوب استفاده کند. خوشبختانه این محصول متحول کننده از راه رسید. در سال 1948 میلادی ترانزیستور توسط لابراتور بل اختراع شد. اما صاحب این لابراتور یعنی شرکت وسترن الکتریک حق امتیاز آن را تنها در ازای دریافت مبلغی واگذار می کرد که این چالشی برای مدیران سونی بود. به این نکته باید توجه کرد که ترانزیستورها در آن زمان جایگزین تیوب های خلا(Vacuum tube) شدند و به واسطه کوچکی و قابلیت هایشان نقش مهمی در بهبود محصولاتی مانند رادیو ها و تلویزیون ها داشتند.

در این زمان بود که ایبوکا از طریق یکی از دوستانش در امریکا مطلع شد که شرکت وسترن الکتریک مایل به فروش حق امتیاز ترانزیستورها به علاقه مندان است. اما چالش ایبوکا این بود که قیمت این حق امتیاز 250 هزار دلار بود. در این زمان بود که ایبوکا چالش و ریسک را پذیرفت و دریافت این حق امتیاز را قبول کرد. با توجه به سابقه کار مدیران شرکت سونی، شرکت وسترن الکتریکی که تحت تاثیر خلاقیت و تلاش انها قرار گرفته بود واگذاری حق امتیاز این ترانزیستورها به سونی را پذیرفت. اما سوال این است که این ترانزیستورها را سونی برای چه بکار می گرفت. سونی از این ترانزیستورها برای تولید محصولی متحول کننده به نام رادیو ترانزیستوری قابل حمل(Portable transistor radio)  استفاده کرد. او تیمی از متخصصان کلیه حوزه ها از جمله فیزیکی، الکترونیک و غیره را تشکیل داد و اولین رادیو ترانزیستوری را در سال 1953 تولید کرد. البته همزمان با آنها امریکایی ها هم محصول مشابهی تولید کردند. اما تفاوت این دو محصول این بود که ژاپنی ها بر روی ترانزیستور آن کار کرده بودند و آن را با ذرات فسفر تقویت کردند تا قدرت بیشتری داشته باشد. در سال 1955 بنیانگذاران شرکت سونی(تسوکو) به امریکا سفر کردند تا این محصول نوآور خود را به آنها نشان دهند. امریکایی ها از این محصول استقبال کردند. اما یکی از ایرادات آنها نام این شرکت ژاپنی یعنی تسوکو بود که برای امریکایی ها تلفظ آن دشوار بود. در نتیجه آنها نام شرکت را به سونی تغییر دادند. کلمه سونی از واژه «Sonus» در لاتین که شبیه کلمات «Sound» به معنی صدا و «Sonic» به معنی صوتی است گرفته شده است. در ضمن کلمه «Sonny»هم یک کمله عامیانه به‌معنای پسربچه است. پس از آن در سال 1957 میلادی اولین رادیو ترانزیستوری جیبی با نام Sony TR را که نسبت به مدل قبلی کوچکتر بود و در جیب جا می شد را در امریکا عرضه کرد.

این حضور در بازار امریکا و استقبال از این محصول ژاپنی مسیر رشد و توسعه شرکتی که اکنون به نام سونی بسیار شناخته شده است را شکل داد. در دهه 60 میلادی سونی به عنوان تولید کننده محصولات الکتریکی کوچک شناخته شد و جایگاه خود را تثبیت کرد. اما این تنها شروع توسعه و رسیدن به جایگاه کنونی سونی است. برای مطالعه مسیر توسعه و رشد و همچنین بحران ها و روند رو به افول سونی مقاله  فیلم تاریخچه، روند رشد و افول شرکت سونی (2) را مطالعه نمایید. 

فیلم تاریخچه، روند شکل گیری و تاسیس و رشد شرکت سونی را در زیر ببینید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369647

نظرات کاربران

*