فیلم آموزش سنتور: ترتیب و جایگاه نت ها روی سنتور

فیلم آموزش سنتور: ترتیب و جایگاه نت ها روی سنتور

در مقالات فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور و فیلم آموزش سنتور: نحوه نشستن در پشت سنتور و گرفتن مضراب درخصوص ساختار ساز سنتور و نحوه قرار گرفتن و مضراب گرفتن سنتور توضیح داده شد. در این مقاله در ادامه آموزش سنتور ترتیب جای گرفتن و جایگاه هر نت بر روی سنتور را آموزش می دهیم. یادآور می شوم که همانطور که در مقاله ذکر شد، به منظور آموزش دقیق و صحیح هر سازی از جمله سنتور حتما از کتب و اساتید خبره سنتور بهره بگیرید و این آموزش های سنتور تنها جنبه آشنایی و آموزش مقدماتی دارند.

ابتدا باید متذکر شویم که در نت نویسی برای هر سازی از جمله سنتور نت ها بر روی پنج خط حامل اصلی و بسته به تعداد اکتاوهای ساز از خطوط حامل بالا و زیر این پنج خط حامل اصلی استفاده می شود – همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

درخصوص ساز سنتور ما سه جایگاه نت را روی سه پوزیسیون مختلف سنتور می توانیم تعریف کنیم که شامل نت های روی سیم های زرد، نت های روی سیم های سفید، نت های روی سیم های سفید پشت خرک می شوند که همانطور که ذکر شد هر کدام از این ردیف از سیم ها شامل نه سیم می شوند. از انجاییکه ما در موسیقی هفت نت داریم بنابراین در این سه پوزیسیون نت ها در سنتور ما به ناچار برخی از نت ها را باید دو بار بر روی سنتور تعریف کنیم.

جایگاه و تعریف نت ها روی سنتور به ترتیب و شرح زیر هستند:

اولین سیم از پایین سنتور در هر پوزیسیون نت می است و به ترتیب می، فا، سل، لا، سی، دو، ر شمرده می شوند و دوباره از نت می شروع شده و به همان ترتیب نت ها شمرده و روی سیم های سنتور تعریف می شوند.

برای ساده شدن تعریف و مشخص کردن ترتیب و جایگاه نت ها روی سنتور توصیه می شود که از سیم های زرد شروع کرده و به ترتیب نت ها را بشمارید. باید دقت کنید که دو ردیف سیم های بالای سیم های زرد که نت های می و فا هستند دوباره همان نت های می و فا بر روی سیم های سفید هستند و تعریف می شوند. بنابراین برای سه پوزیسیون سیم های زرد، سیم های سفید و سیم های پشت خرک شما از نت می شروع کرده و به ترتیب فوق شمرده و دو سیم آخر را دوباره می و فا تکرار کرده و سپس برای سفید های سفید و سیم های سفید پشت خرک همان ترتیب شمارش را انجام می دهید.

فیلم آموزشی زیر پوزیسیون/پزیشن(position) های مختلف سنتور، ترتیب و جایگاه نت ها روی سنتور را به همراه برخی از اصول مقدماتی یادگیری سنتور توضیح می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 11

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 94
تعداد کل آرا: 1228
تعداد کل بازدیدها: 215461
فیلم آموزش سنتور: ترتیب و جایگاه نت ها روی سنتور
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 11
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)