فیلم آموزشی: چگونه لاغر شویم؟

فیلم آموزشی: چگونه لاغر شویم؟

لاغر شدن یکی از دغدغه ها و کارهای دشواری است که بسیاری از افراد چاق یا افرادی که بدنشان چربی مازاد دارد با آن باید دست و پنجه نرم کنند. در واقع لاغر شدن به دلیل مکانیزم بدن در کنار برخی از الگوهای تغذیه و رفتاری نادرست، کار ساده و آسانی نیست که شما بتوانید سریع و راحت لاغر شوید. اما راه ها و اصولی در تغذیه و سبک زندگی وجود دارند که شما می توانید با انجام آن راهکارها و رعایت برخی از نکات، لاغر شوید. در این نوشته و فیلم آموزشی سعی می شود برخی از این روش ها و اصولی که شما باید برای لاغر شدن انجام داده و رعایت کنید آورده می شوند.

اولین نکته و اصل تغذیه ای که به منظور لاغر شدن باید رعایت کنید، وعده های غذایی است که مهمترین آن وعده غذایی شام است. به گفته متخصصان تغذیه بعد از ساعت 7 شب شما به هیچ وجه نباید غذایی میل نمایید، مگر در بیماران خاصی که ممکن است تا زمان خواب افت قند خون داشته باشند که در این صورت می توانند در حدود ساعت 9 یک میان وعده سبک میل نمایند.

دومین نکته برای لاغر شدن زمان و نوع غذا در وعده غذایی ناهار است. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که برای لاغر شدن شما حتما باید در وعده غذایی خود از انواع سبزیجات یا ریشه های گیاهان استفاده کنید. این سبزیجات می توانند بصورت آب پز یا خام باشند. سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی، کدو، بادمجان گوجه و خیار و ریشه هایی مانند سیب زمینی، چغندر و شلغم می توانند خود منبع خوب غذایی باشند. این سبزیجات و ریشه های گیاهی را می توانید به همراه روغن های طبیعی مانند روغن زیتون یا روغن کنجد مصرف کنید. در کنار آن، شما می توانید از لبنیات طبیعی مانند ماست چکیده استفاده کنید. ماست چکیده به این جهت توصیه می شود که اسید لاکتیک آن به حداقل کاهش یافته است و اثر چربی سازی ندارد.

در وعده شام که البته درحدود ساعت 7 شب باید باشد، شما می توانید از غذاهای پروتئینی یعنی گوشتی استفاده کنید که البته توصیه می شود در کنار آن حتما از انواع سبزیجات نیز بخورید.

اگر در وعده غذایی خود می خواهید سالاد میل نمایید، سعی کنید که از سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج، کاهو و انواع سبزیجات در آن باشد. استفاده از کلم های سبز یا قرمز نیز می تواند رژیم غذایی مناسبی برای لاغری شما باشد. این مواد به دلیل اینکه سرشار از آنتی اکسیدان هستند به لاغر شدن شما کمک بسیاری می کنند.

توجه کنید که این نوع از سالادها را در کنار غذای اصلی که دارای چربی است استفاده کنید تا ویتامین های مانند آ و کا که محلول در چربی هستند جذب بدن شوند.

نکته مهم دیگر در تهیه غذا مختص رژیم های لاغری این است که این غذاها نباید سرخ شده باشند؛ یعنی انواع پروتئین ها و گوشت ها را باید ترجیحا آب پز کنید یا بصورت خورشت تهیه و میل نمایید.

درخصوص وعده صبحانه برای رژیم غذایی لاغری توصیه می شود که در وعده صبحانه حتما از مواد غذایی پروتئین دار استفاده کنید. تخم مرغ یکی از این نوع مواد است که غذای خوبی برای وعده صبحانه می باشد و می توانید آن را هر روز میل کنید. اگر هم که تخم مرغ به معده شما نمی سازد یا به دلیل بیماری خاصی نمی توانید تخم مرغ میل نمایید، توصیه می شود که از پنیرهای بدون اسید مانند پنیر بز استفاده کنید. این مواد را در کنار سبزیجات در وعده غذایی صبحانه مصرف نمایید. درخصوص چای در وعده صبحانه توصیه می شود که حتی الامکان میل نشود و اگر مایل به نوشیدن چای در صبحانه هستید، حتما باید چای کم رنگ و بدون شکر باشد. البته برای تامین قند بدن می توانید از خرما مصرف کنید. نانی که در وعده صبحانه میل می شود برای یک رژیم غذایی لاغری باید حتما از نوع نان سبوس دار باشد و از نان هایی که با آرد سفید تهیه شده اند(مانند نان لواش یا نان های فانتری) در وعده صبحانه مصرف نشود.

چهارمین روش برای لاغر شدن مصرف مستمر و منظم آب در رژیم غذایی روزانه است. به توصیه متخصصان تغذیه و رژیم لاغری روزانه حداقل 2 لیتر آب باید مصرف شود.

پنجمین تکنیک و روش برای لاغر شدن ورزش کردن است. در واقع برای لاغری شما حتما باید ورزش را در سبک زندگی روزمره خود داشته باشید. اگر ورزشکار حرفه ای هستید که قطعا زیر نظر مربی حرفه ای این کار را انجام دهید. اما معمولا افراد چاقی که به دنبال لاغر شدن هستند ورزش نمی کنند. بنابراین این افراد حداقل ورزشی که باید انجام دهند پیاده روی است. پیاده روی منظم و مستمر به دلیل اکسیژن رسانی و بهبود دم و بازدم تاثیر بسزایی در سوخت و ساز بدن و لاغر شدن دارد.

به گفته متخصصان تغذیه، عدم استفاده از رژیم های غذایی چرب مانند فست فودها راز و روش دیگر برای لاغر شدن می باشد. اگر شما به فست فودها عادت کردید یا وسوسه به خوردن آنها می شوید توصیه می شود که ترک کردن رژیم غذایی فست فود را بتدریج انجام دهید بدین صورت که به جای یک همبرگر یا پیتزا کامل تکه یا لقمه ای از آن را میل نمایید و سعی کنید که در یک بازه زمانی حدود یک ماه به هیچ وجه از فست فودها استفاده نکنید تا این نوع از غذاها بطور کل از رژیم غذایی شما خارج شده و شما به سمت لاغر شدن پیش روید.

در نهایت در رژیم مناسب برای لاغر شدن شما حتما باید مصرف شیرینی خود را به حداقل برسانید. به خصوص شیرینی های مصنوعی مانند انواع شیرینی ها، بستنی یا شکلات. توصیه می شود برای کاهش یا قطع مصرف شیرینی ها در یک دوره 28 روزه مصرف شیرینی خود را از روزانه به هفتگی تقلیل دهید. برای مثال اگر روزی دو عدد شیرینی یا شکلات مصرف می کنید، این مقدار از شیرینی را در یک هفته مصرف کنید.

فیلم آموزشی زیر نحوه لاغر شدن را توضیح می دهد:

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669357


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)