فیلم آموزشی: چگونه سنتور را کوک کنیم

فیلم آموزشی: چگونه سنتور را کوک کنیم

هر سازی از جمله سنتور به منظور اینکه صدای مطلوبی از آن خارج شود باید حتما کوک شود. مطلوبیت صدا در واقع درست بودن فرکانس های صدای تولید شده توسط ساز است که باید دقیق سنجیده شود و اعمال گردد. در این نوشته و در فیلم آموزشی زیر نحوه کوک کردن ساز سنتور آموزش داده می شود.

کوک کردن سنتور را می توان گفت به دو(یا به تعبیری سه) روش انجام دهیم.

روش اول برای کوک سنتور استفاده از گوش است؛ البته این روش نیازمند تبحر و آشنا بودن گوش با زیر و بم ها و در واقع فرکانس های مختلف هر نت از سنتور است که برای این کار شما باید تجربه زیادی در نواختن سنتور داشته باشید تا به این تفاوت صداهای نت ها آشنا باشید.

روش دوم برای کوک سنتور که برای افراد مبتدی یا سطح متوسط در سنتور نوازی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد استفاده از دستگاه تیونر(tuner) است. نحوه کار با دستگاه تیونر برای کوک سنتور در فیلم زیر به خوبی و کامل توضیح داده شده است.

اما روش سوم که در واقع روش پیشرفته تر استفاده از تیونر است و بواسطه پیشرفت های تکنولوژی شکل گرفته است استفاده از نرم افزارها/اپلیکیشن های مخصوص کوک سازها از جمله اپلیکیشن های مخصوص کوک سنتور است که بر روی گوشی های هوشمند قابل نصب و استفاده هستند. روش کار این اپلیکیشن های کوک سنتور مشابه همان تونر است با این تفاوت که سنجش فرکانس های صوتی توسط نرم افزار هوشمندی صورت می پذیرد.

فیلم آموزشی زیر نحوه کوک کردن سنتور با تیونر(مقدماتی) را آموزش می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.8
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 90
تعداد کل آرا: 1198
تعداد کل بازدیدها: 192515
فیلم آموزشی: چگونه سنتور را کوک کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.8
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)