فیلم آموزشی: چگونه سنتور را تمیز کنیم

فیلم آموزشی: چگونه سنتور را تمیز کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/12/15

یکی از مشکلاتی که نوازندگان سنتور با آن مواجه هستند، گرد و خاک گرفتن سنتور، بویژه اگر مدت ها استفاده نشده باشد یا در محیطی باشد که گرد و خاک و آلایندگی زیاد باشد، می باشد. تمیز کردن ساز سنتور به واسطه شکل و ساختار آن کمی دشوار است، زیرا که فاصله سیم ها از بدنه ساز بسیار کم(در حد چند سانتیمتر) بوده و این تمیز کردن روی بدنه ساز را دشوار می سازد. در این نوشته و در فیلم زیر دو روش برای تمیز کردن سنتور آموزش داده می شود.

روش اول استفاده از یک تکه دستمال نازک است که ترجیحا از نوع دستمال های نانوفیبر باشد تا گرد و خاک و ذرات را به خود جذب کند. برای تمیز کردن سنتور با استفاده از یک تکه دستمال همانطور که در فیلم زیر می بینید، باید یک عدد خط کش(ترجیحا فلزی) باریک یا یک تکه سیخ کباب پزی برداشته، دستمال را به دور آن بپیچید و آن را به زیر سیم های سنتور وارد کنید. اگر دستمال به اندازه عرض سنتور بزرگ باشد، می توانید خط کش یا سیخ را از درون آن بیرون آورده و با به این طرف و آن طرف کشیدن دستمال روی سنتور و زیر سیم ها را تمیز کنید. همین کار را می توانید با سیم های پشت خرک انجام دهید تا آن قسمت از سنتور نیز تمیز شود.

روش دوم که بسیار ساده تر است استفاده از یک قلم مو یا وسیله ای مشابه مانند یک تکه پر بزرگ است. اگر گرد و خاک های روی سنتور زیاد نباشد و جذب آن نشده باشد و به اصطلاح به خورد آن نرفته باشد، استفاده از قلم مو می تواند بسیار راهکار مناسبی برای تمیز کردن سنتور هم سطح چوبی آن و هم روی خرک ها و سیم ها باشد.

ضمنا توصیه می شود که هر از چند گاهی روی سیم ها را با پنبه آغشته به نفت تمیز کنید تا از خوردگی یا اکسید شدن احتمالی سیم ها جلوگیری شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 14

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 809
تعداد کل بازدیدها: 198235

نظرات کاربران

*
M
محمدرضا ( 2017-08-18 12:57:29 )
راه حل هاش که خیلی ساده بود. روش بهتر برای تمیز کردن سنتور مخصوص برق انداختن روی سنتور ندارید