فیلم آموزشی: چگونه خطای Write Protected را در فلش درایو‌ها از بین ببریم؟

فیلم آموزشی: چگونه خطای Write Protected را در فلش درایو‌ها از بین ببریم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/26

شاید تا حالا با این ارور مواجه شده باشین، شایدم نه. وقتی میخواین فلش usb تون یا حافظه خارجی sd card تون رو به کامپیوتر متصل کنید و اطلاعاتش رو پاک کنید، با ارور The disk write protected مواجه میشوید. این ارور به این معنی هستش  که شما نمیتونین هیچ اطلاعاتی را حذف کرده و هیچ فایلی را نمیتوانید به داخل فلش یا SD card انتقال دهید. تنها کاری که میتوانید انجام دهید این میباشد که میتوانید بعضی فایل ها را کپی کنید. خب در این آموزش قصد داریم به راه کارهایی برای رفع این ارور بپردازیم. اما اگر این راهکارها نیز جواب نداد، فلش یا SD card شما متاسفانه دیگه کاری نمیشه باهاش کرد. با آموزش همراه باشید. توجه داشته باشید فلش تان به کامپیوتر متصل باشد.

 

اگر SD Card تان را داخل اس دی کارد ریدر گذاشته اید، باید مانند تصویر زیر آن را از قفل دربیاورید، چون اگر قفل باشد، نمیتوانیدعملیات انتقال روی اس دی کاردتان انجام دهید. اما اگر باز هم این ارور ظاهر شد، راه کار های زیر را مدنظر قرار دهید.

 

چگونه مشکل Write Protected را در فلش درایو‌ها از بین ببریم؟

 

قبل از شروع کردن آموزش ، نکته ای مهمی که باید اشاره کنیم این نکته میباشد که باید قبل از شروع عملیات زیر، فلاش یا اس دی کاردتان را با آنتی ویروس های معروف ویروس کشی کرده و سپس به ادامه عملیات زیر بپردازید.

با استفاده از ریجستری

با استفاده از کلیدهای ترکیبی ویندوز + R باید Run را باز کرده و داخل آن regedit را بنویسید و روی Ok کلیک کنید.

به مسیر زیر بروید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

به احتمال زیاد پوشه StorageDevicePolicies وجود نداشته باشد. روی پوشه Control کلیک راست کرده و گزینه New > Key را بزنید. در باکس عبارت StorageDevicePolicies را نوشته و Enter را بزنید. در سمت راست صفحه مربوط به StorageDevicePolicies باز شده است. بر روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه DWORD را انتخاب کرده و writeProtect  را بنویسید، و کلید Enter  را بزنید. سپس بر روی writeProtect دوبار کلیک کنید و مقدار 0 = صفر را در باکس وارد کنید و بر روی Ok کلیک کنید.

چگونه مشکل Write Protected را در فلش درایو‌ها از بین ببریم؟

 

روش cmd

با استفاده از کلیدهای ترکیبی ویندوز + R باید Run  را باز کرده و داخل آن cmd  را بنویسید و روی Ok کلیک کنید. صفحه ای سیاه باز میشود که باید در این قسمت diskpart   را نوشته و کلید Enter را بزنید. سپس عبارت list disk را بنویسید و بر روی Enter ضربه بزنید تا لیست درایوهای متصل نمایش داده شود. سپس با توجه به اسم درایو فلش یا SD card عبارت select disck 1 را بنویسید( دقت داشته باشید عدد 1 باید با مقدار درایوی که برایتان لیست میشود مطابقت داشته باشید) و بر روی Enter  ضربه بزنید. حال باید عبارت attributes disk clear readonly را تایپ کرده و بر روی Enter ضربه بزنید، تا عبرات موفقیت آمیز بودن ظاهر شود. در انتها عبارت Exit  را نوشته و بر روی Enter  ضربه بزنید تا عملیات تمام شود. حالا باید فلاش تان را از کامپیوتر جدا کرده و بعد از چند ثانیه، دوباره آن را متصل نمایید. اگر خوش شانس باشید، باید خطای Write protect حذف شده باشد، اگر خطا هنوز وجود داشت، فلاش یا SD Card شما دیگر آسیب دیده است و هیچ امیدی به تعمیر آن نیست. اگر SD Card شما این خطا را داشته باشد، نمیتوانید به هیچ یک از فایل های آن در موبایل تان دسترسی داشته باشید.

 

برای سهولت شما عزیزان ویدیوی آموزشی زیر نیز که حاوی موارد بالا + چند راهکار دیگر ، آماده کرده ایم.

امیدواریم در انتهای این آموزش توانسته باشید، که این ارور و خطای کامپیوتر را رفع کرده باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 777
تعداد کل بازدیدها: 275105

نظرات کاربران

*