فیلم آموزشی: فلسفه و تاریخچه شکل گیری و نامگذاری شب یلدا یا شب چله

فیلم آموزشی: فلسفه و تاریخچه شکل گیری و نامگذاری شب یلدا یا شب چله
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/18

در مقاله چرا به شب یلدا، یلدا می گویند؟ به اختصار در خصوص علت نامگذاری شب چله یا شب یلدا به نام شب یلدا توضیح داده شد. اما اینکه پیشینه و تاریخچه شکل گیری آنچه ما امروز به نام شب یلدا یا شب چله می نامیم چه چیزی است در این مقاله توضیح داده می شود.

همانطور که ذکر شد شب یلدا پیشینه در زندگی مردم آریایی ایران زمین داشته است که بیشتر به کار کشاورزی می کردند. در تقویم آریایی سال به دو نیمه تابستانی و نیمه زمستانی تقسیم می شد که نیمه زمستانی به دلیل وجود سختی های ناشی از سرما نمادی از تاریکی و نمادهای اهریمنی بوده است و وجود خورشید که بیشتر در نیمه تابستانی وجود داشت نشانه و نماد خداوند و نیکی و خوبی بوده است.

شب یلدا که مصادف با 21 دسامبر در تقویم میلادی می شود، در آیین مهر جایگاه ویژه ای داشته است و در گذشته و در میان اروپایی ها آیین و فرهنگ مهر یا همان میترایی جایگاه ویژه ای داشته است. بدین سبب برخی از منابع معتقدند که از آنجاییکه تاریخ دقیق تولد حضرت عیسی مسیح(ع) دقیق مشخص نیست و از انجاییکه مسیحیان برای آیین میترا احترام خاصی معتقدند بودند و شب یلدا در آیین مهر شب زایش محسوب می شود، روز 21 دسامبر که مصادف با شب یلدا می شود، روز تولد حضرت مسیح(ع) قرار گرفته است. در ایران باستان و آیین مهر جشن های دیگری علاوه بر جشن شب یلدا وجود داشت که از آن می توان جشن تیرگان که در انقلاب تابستانی یعنی زمانیکه طول روز به طولانی ترین حالت خود می رسد، نام برد.

جالب است بدانید که در شب یلدا زمین در زاویه 270 درجه با خورشید در مدار خود قرار می گیرد و در این زمان طول شب به 14 ساعت در شبانه روز می رسد و این زمان را انقلاب زمستانی می نامند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص شب یلدا، نحوه شکل گیری شب یلدا و تاریخچه شب یلدا توصیه می شود حتما فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3909
تعداد کل بازدیدها: 1479959

نظرات کاربران

*