فیلم آموزشی: طرز تهیه روغن کنجد در خانه

فیلم آموزشی: طرز تهیه روغن کنجد در خانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/10/16

یکی از مفیدترین روغن های گیاهی که هم استفاده خوراکی و هم استفاده به جهت درمانی و زیبایی دارد، روغن کنجد(Sesame Oil) است. روغن کنجد خواص و فواید بسیاری دارد اما بطور کل می توانید از آن در غذاها و سالادهای خود استفاده کرده ضمن اینکه از آن برای لطیف و زیبا ماندن پوست نیز استفاده می شود. در مطلب و فیلم زیر نحوه استخراج و تهیه روغن کنجد توضیح و نمایش داده می شود.

برای تهیه یک روغن کنجد خوب، سعی کنید که از کنجدهای خوب و مرغوب و ترجیحا کنجدهای ایرانی استفاده کنید – استفاده از کنجدهای سفید توصیه می شود.

ابتدا کنجدها را در آسیاب/مخلوط کن ریخته و آسیاب کنید.

سپس کنجدهای آسیاب و خرد شده را در ظرفی ریخته و خوب مالش یا ورز دهید تا روغن آنها استخراج شود. همزمان کمی آب گرم هم درون این ظرف حاوی کنجدهای آسیاب شده بریزید تا به خارج شدن روغن از کنجد کمک کند. کار ورز دادن کنجدهای آسیاب شده را تا زمانی ادامه دهید که روغن(البته به همراه کنجدهای آسیاب شده) درون ظرف شما نمایان شود.

در مرحله بعد روغن کنجد آغشته به کنجدهای خرد شده را بر روی یک صافی که روی آن دستمال کاغذی قرار داده شده است، بریزید و در زیر آن ظرفی قرار دهید تا روغن کنجد از صافی و دستمال کاغذی عبور کرده و درون ظرف بریزید و به اصطلاح روغن کنجد صاف شود. البته برای بدست آمدن روغن خالص کنجد باید کمی صبر کنید.

توجه کنید که این روش برای تهیه روغن کنجد به مقدار کم در منزل پیشنهاد می شود و برای تهیه روغن کنجد به مقدار زیاد شما باید از ابزارها و روش های دیگری استفاده کنید. برای مثال می توانید کار آسیاب و ورز دادن کنجدها را توسط آسیاب های سنگی انجام دهید؛ روشی که در قدیم برای تهیه انواع روغن ها استفاده می شد.

فیلم زیر روش تهیه روغن کنجد در خانه را بصورت مرحله به مرحله نشان می دهد:

درضمن اگر علاقه مند به آشنایی با نحوه تهیه روغن بادام بصورت سنتی و کارگاهی باشید می توانید به فیلم آموزشی: طرز تهیه روغن کنجد در خانه مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 45

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1731298

نظرات کاربران

*