فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور

فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور

در مقاله چگونه سنتور بزنیم؟(با آموزش تصویری) در چگانه درخصوص نحوه یادگیری و آغاز فراگیری نواختن ساز سنتور توضیحاتی داده شد. در این مقاله و مقالات آتی سعی می شود که آموزش مقدماتی و ابتدایی درخصوص ساز سنتور و مراحل و نحوه نواختن سنتور داشته باشیم. در این نوشته و فیلم زیر سعی می شود که ابتدا توضیحی درخصوص ساختار و اجزاء تشکیل دهنده ساز سنتور داده شود.

ساز سنتور از دسته سازهای زهی است که با ابزاری چوبی به نام مضراب نواخته می شود.

فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور

ساختار سنتور

سنتور بصورت یک جعبه ذوزنقه ای شکل تو خالی درست شده است که همانطور که در تصویر و فیلم زیر مشاهده می کنید از دو صفحه رویی و صفحه زیر تشکیل شده است که این دو صفحه بوسیله چوب هایی که به آن کلاف می گویند به یکدیگر متصل شده است. بر روی صفحه رویی یا بالایی سنتور سیم های سنتور که در واقع محل مضراب زدن و تولید صدای ساز سنتور هستند قرار گرفته است.

سیم های سنتور به وسیله هجده خرک که روی صفحه بالای سنتور و قطعات فلزی به نام گوشی سنتور که بر روی کلاف سمت راست سنتور نصب شده اند و سیم گیرهای سنتور که بر روی کلاف سمت چپ قرار گرفته اند نگهداشته می شوند. در واقع سنتور نه ردیف سیمی دارد که از یک سمت به گوشی سنتور و از طرف دیگر به سیم گیرها متصل شده اند و هر ردیف سیم که خود از چهار مفتول سیم تشکیل شده است در صفحه ی بالای سنتور از روی دو خرک گذشته و از طرفین به سیم گیرها و گوشی های سنتور متصل شده اند. در واقع سنتور 72 قطعه سیم و 72 گوشی و سیم گیر دارد که این سیم ها را نگه می دارند.

سیم های روی سنتور از دو رنگ زرد و سفید که در واقع از دو آلیاژ برنجی و مس هستند، تشکیل شده است. نه خرک در سمت چپ سنتور به گونه ای در زیر سیم های سفید -همانطور که در فیلم مربوط به ساختار سنتور در زیر می بینید – قرار گرفته اند که این سیم ها را به دو قسمت تقسیم کرده اند که به اصطلاح سیم های پشت خرک سفید می گویند. اما خرک روی ردیف سیم های زرد به گونه ای قرار گرفته است که تنها یک سمت آن قابل استفاده و تولید صداست. اما در مجموعه بواسطه وجود دو ردیف خرک 9 تایی در سنتور سه اکتاو مختلف را برای آن ایجاد کرده اند – در واقع صدای زیر و بم مختلف را تولید می کنند؛ سیم های زرد صدای بم تری از سیم های سفید داشته و سیم های سفید پشت خرک صدای زیر تر از دو ردیف دیگر از سیم های سنتور دارند.

ساختار فوق بدون وجود سوراخ هایی به شکل دو گل که روی صفحه ی رویی/ بالایی سنتور قرار دارد، صدای جذاب و دلنشین سنتور را تولید نمی کند. در واقع دو گل سنتور هستند که صدای سنتور را تولید می کنند.

در کنار موارد فوق که ساختار خود ساز سنتور را تشکیل می دهند، دو قطعه یا وسیله دیگر نیز برای تنظیم و نواختن سنتور لازم هستند. مهمترین آن مضراب است که در واقع وسیله نواختن سنتور است و شما بدون آن نمی توانید سنتور بزنید. وسیله دیگر آچار کوک یا کلید سنتور است که آن را داخل گوشی های سنتور کرده و به منظور بدست آوردن صدای مطلوب از هر ردیف از سیم ها/نت های سنتور، سنتور را به اصطلاح کوک می کنند.

فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور

توضیحات کل موارد کلی مربوط به اجزاء و ساختمان سنتور بودند و برای مشاهده هر کدام از اجزاء و ساختار سنتور توصیه می شود فیلم آموزشی زیر را تماشا نمایید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 88
تعداد کل آرا: 1178
تعداد کل بازدیدها: 180078
فیلم آموزشی: ساختار و اجزاء سنتور
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)