فیلم آموزشی: روش های تشخیص برنج اصلی و از برنج تقلبی و پلاستیکی

فیلم آموزشی: روش های تشخیص برنج اصلی و از برنج تقلبی و پلاستیکی

همانطور که می دانید در ایران برنج یکی از غذاهای اصلی و پرمصرف ایرانیان محسوب می شود. از این رو و به جهت اینکه بازار مصرف برنج ایران با برنج های ایرانی پوشش داده نمی شود- ضمن اینکه مقداری از برنج ایرانی هم صادر می شود- در ایران از انواع برنج های وارداتی نیز استفاده می شود. متاسفانه برخی از سودجویان به جهت سود بیشتر در سالهای اخیر اقدام به واردات برنج های تقلبی که بعضا گفته می شود از مواد افزودنی مانند نوعی از پلاستیک در آنها استفاده کرده اند و با دستگاه های مخصوصی این برنج ها را تولید می کنند، کرده اند. در این نوشته و فیلم چند روش تشخیص این برنج های تقلبی از برنج اصل و واقعی آموزش داده می شود.

مقداری از برنجی که خریداری کرده اید را درون ظرف آب بریزید، اگر دانه های برنج ته نشین شوند نشان دهنده طبیعی بودن برنج است اما اگر دانه های برنج به روی آب بیایند، نشانه دهنده استفاده از مواد افزودنی یا پلاستیکی است.

روش دوم تشخیص برنج تقلبی یا پلاستیکی از برنج اصلی و طبیعی تست کپک است. بدین منظور مقداری از برنج ار در آب بپزید تا مرطوب و نرم شود، سپس برنج را درون یک ظرف پلاستیکی یا نایلون ریخته و آن را دربرابر نور خورشید به مدت چند روز قرار دهید. اگر برنج طبیعی باشد، در این مدت برنج کپک می زند و در غیر اینصورت برنج مصنوعی است یعنی در آن مواد پلاستیکی وجود دارد که مانع کپک زدن برنج می شود.

روش سوم تشخیص برنج تقلبی از اصل کوبیدن برنج در هاون یا خرد کردن برنج با هر وسیله ای است. اگر برنج کاملا خرد شود نشان دهنده طبیعی بودن است اما آن بخشی یا آن برنجی که کاملا خرد نشود و هسته زرد رنگی داشته باشد برنج مصنوعی، تقلبی و دارای مواد پلاستیکی است.

روش چهارم تشخیص برنج تقلبی و پلاستیکی از برنج اصلی حرارت دادن و سوزاندن برنج است که در فیلم زیر این روش تست برنج تقلبی آموزش داده می شود. همانطور که در فیلم تشخیص برنج تقلبی از اصل می بینید، برنج اصلی در مقابل حرارت و در حالتیکه شما برنج را به اصطلاح بو می دهید، حالت جرقه زدن و بو دادن پیدا می کند اما برنج تقلبی و پلاستیکی به دلیل وجود مواد افزودنی و پلاستیکی در آن در مقابل حرارت مستقیم آتش سوزانده می شود- چون اساسا پلاستیک در آتش می سوزد.

فیلم روش تست و تشخیص برنج تقلبی و پلاستیکی از برنج اصل و طبیعی را در زیر مشاهده کنید:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741024


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)