فیلم آموزشی: دیجیتالی کردن و آپلود داده های مغز انسان

فیلم آموزشی: دیجیتالی کردن و آپلود داده های مغز انسان

شاید این ایده که انسان و دانشمندان بتوانند روزی داده ها و اطلاعات موجود در مغز انسان(human brain) را بر روی حافظه های سخت افزاری آپلود(upload) کنند، بسیار هیجان انگیز و در حین محال و تخیلی به نظر برسد. اما آنچه در فیلم زیر توسط یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد توضیح داده می شود، قدمی به سوی دیجتالی کردن(digitizing) داده های مغز انسان است.

طبق نظر این دانشمندان، انجام چنین کاری محال نیست، برخلاف اینکه عده ای از دانشمندان آن را محال و تخیلی می دانند، اما مسئله این است که هنوز دانشمندان روش و ابزارهای لازم برای دیجیتالی کردن و آپلود کردن داده های موجود در مغز انسان را پیدا نکرده اند- در واقع دانش بشر هنوز کاملا به آن مرحله نرسیده است. او معتقد است که این مسیر چهارمین انقلاب صنعتی به شمار رفته و پیش از رسیدن انسان به توانایی دیجیتالی کردن داده های مغز انسان و خلق یک هوش مصنوعی بسیار قوی، مسیر و پیشرفت های بسیاری باید صورت بگیرد.

ایده دیجیتالی کردن داده های مغز انسان، آنطور که در فیلم زیر توسط این استاد دانشگاه هاروارد بیان می شود، ناشی از این مسئله است که دانشمندان علم رباتیک و هوش مصنوعی در تلاش برای طراحی و تولید ربات ها و دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی هستند که قابلیت ها و توانایی هایی در حد توانایی هوش و مغز انسان داشته باشند. در این مسیر این دانشمندان به دنبال این هستند که دریابند چه چیزی در مغز انسان و توانایی های کنترلی و پردازش آن وجود دارد که در سیستم های هوش مصنوعی وجود ندارد و باید در آنها بکار گرفته شوند تا بتوانند عملکردی در حد مغز انسان داشته باشند.

آنگونه که در ویدئو زیر مشاهده و توضیح داده می شود، این دانشمندان با کمک دیگر دانشمندان متخصص در حوزه های مختلف اطلاعاتی را وارد مغز یک موش کرده اند و این اطلاعات را پس از طی مراحلی مانند سی تی اسکن، پردازش ارتباط نورون های عصبی و الکترون ها از طریق تکه تکه کردن آن به لایه های نانومتری و انتقال آنها به نوارهای اطلاعاتی و غیره – که توضیح همه جزئیات آنها در اینجا نمی گنجد و طولانی است- بر روی یک سرور چند پتابایتی آپلود کردند. البته لازم به ذکر است که مغز این موش از بدن او خارج شده است و کلیه فرایندهای مختلف را برای آپلود داده های مغز او در یک حافظه ابری(Cloud) طی شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)