فیلم آموزشی: بَره موم و خواص آن چیست و چگونه مصرف می شود؟

فیلم آموزشی: بَره موم و خواص آن چیست و چگونه مصرف می شود؟

همانطور که می دانید زنبور عسل یکی از مفیدترین و شگفت انگیزترین موجودات خداوند است که مهمترین محصول و فایده ای که برای ما دارد عسل است. در کنار عسل زنبورهای عسل مواد متعدد دیگری تولید می کنند که یکی از آنها ماده ای به نام بَره موم است. در زیر به توضیح بَره موم، خواص و نحوه مصرف آن می پردازیم.

بره موم ماده ای شبیه موم عسل است که حالت خمیری و چسبناک و بوی خوشبویی دارد؛ رنگ آن سبز تا قهوه ای تیره است –بسته به نوع منطقه جغرافیایی و گیاهانی که زنبورها از ان تغذیه می کنند. این ماده از حدود 50% رزین گیاهی، 30 درصد موم، 10 درصد اسیدهای چرب ضروری و 5 درصد گرده گل و 5 درصد دیگر ترکیبات معدنی و ویتامین ها تشکیل شده است.

فیلم آموزشی: بَره موم و خواص آن چیست و چگونه مصرف می شود؟

بره موم را زنبورهای عسل از صمغ درختان می سازند در واقع آنها از جوانه های برگ و شیره درختان تغذیه کرده و آنها را در سبد گرده ( که در پاهای عقب بدن زنبور عسل قرار داد) جمع آوری می کنند و به سمت کندو خود حمل می کنند؛ در آنجا زنبورهای عسل این صمغ ها را با موم، عسل و آنزیم های بدن خود ترکیب کرده و ماده شگفت انگیز بره موم را تولید می کنند. زنبورهای عسل از بره موم به منظور پر کردن درزها و شکاف های کندو عسل استفاده می کنند. این کار هم مانع ورود حشرات یا هر جسم مزاحم به کندو شده و ضمنا به دلیل وجود برخی از مواد در بَره موم، خاصیت ضد عفونی کننده و میکروب کشی در بره موم نیز وجود دارد. در واقع این ماده در ورودی کلونی زنبورها قرار می گیرد و نقش یک محافظ در برابر هر ماده خارجی اعم از جسم، حیوان یا بیماری را ایفا می کند.

بطور سنتی از بره موم در درمان بیماری های عفونی انسان استفاده می شده است و محققان خواص بسیاری برای بره موم برشمرده اند- از جمله ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهاب و ضد عفونت بودن- که در فیلم زیر برخی از آنها توضیح داده می شود:

 

زنبورداران این ماده را از کندوهای عسل جدا کرده و آن را به عنوان یکی از محصولات جانبی عرضه می کنند که قیمت نسبتا بالایی نیز دارد.

طریقه مصرف بَره موم

روش های مختلفی برای مصرف بره موم وجود دارد. بهترین روشی که متخصصان زنبورداری و طب سنتی توصیه می کنند، ترکیب کردن آن با عسل است. برای این کار مقداری از عسل را با بره موم مخلوط کرده و بصورت یک ماده خوراکی(که البته کمی حالت چسبندگی دارد) مصرف نمایید.

در جنبه های درمانی آن از بره موم بصورت موضعی یعنی مالیدن به یک قسمت خاص از بدن نیز استفاده می شود که این کار باید با توصیه یک پزشک یا متخصص طب سنتی صورت گیرد.

توجه نمایید که امروزه هم در دنیا و هم در ایران از بره موم بصورت صنعتی یا نیمه صنعتی مواد خوراکی یا غیرخوراکی مختلف بدست آمده که می تواند استفاده از بره موم را متفاوت و ساده نماید مانند تولید کپسول ها، کِرم ها یا عسل های حاوی بره موم.

در مجموع توصیه می شود به منظور اینکه بره موم راحت تر در بدن انسان هضم شود، آن را بصورت پودر یا عصاره یا در ترکیب با مایعی مانند عسل مصرف شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)