فیبروم رحمی یا لیومیوم رحمی چیست؟

فیبروم رحمی یا لیومیوم رحمی چیست؟

فیبروم(Fibroids) یا لیومیوم(Leiomyoma) تومورها یا زائده هایی هستند که در سلول های نرم ماهیچه ای(smooth muscle cells) و دیگر بافت هایی که در دیواره رحم وجود دارند، شکل می گیرند. در واقع این تومورها از نوع تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی هستند و تنها کمتر از 0.1 درصد از آنها ممکن است به سرطان تبدیل شوند. این نوع از سرطان ها شایعترین نوع سرطان ها در زنان در سن فرزنداوری هستند.

فیبروم ها می توانند بصورت یک تومور مجزا و واحد یا بصورت دسته ای از تومورها رشد کنند. یک فیبروم مجزا می تواند از لحاظ اندازه بسیار ریز و میکروسکوپی بوده یا می تواند تا اندازه 8 اینچ(حدود 20 سانتی متر) یا بیشتر طول داشته باشند. بیشتر فیبروم ها از لحاظ اندازه می توانند بسیار بزرگ و اندازه یک تکه سنگ مرمر بوده یا به کوچکی یک توپ بیسبال باشند.

فیبروم های دسته ای یا خوشه ای معمولا اندازه های مختلفی داشته و همه فیبروم ها رشد نمی کنند. بعضی از انواع فیبروم ها هم کوچک می شوند یا در طول زمان به یک اندازه باقی می مانند.

فیبروم ها از لحاظ اینکه در کدام دیواره رحمی رشد کنند به دسته های زیر تقسیم می شوند:

فیبروم زیرمخاطی(Submucosal) در زیر لایه رحمی و حفره آندومتریال رشد می کنند.

فیبروم اینترامورال(Intramural) بین ماهیچه های رحم رشد می کند.

فیبروم سابسروسال(Subserosal) در خارج از دیواره رحم رشد می کند.

برخی از انواع فیبروم ها بصورت دسته هایی که از سطح رحم بیرون زده و به داخل حفره رحمی وارد می شوند، رشد می کنند. این نوع از فیبروم ها

فیبروم رحمی می تواند علائم و عوارض دردناکی مانند خارج شدن غیرمعمول خون از رحم داشته باشد. فیبروم ها در بخش اصلی رحم یعنی بخش هایی مانند حفره رحمی شکل می گیرند. این بیماری باردار شدن یا باردار/حامله ماندن برای زنان را دشوار می کند.

در حال حاضر تنها راه درمان فیبروم رحمی هیسترکتومی یا برداشتن رحم است. البته محققان به دنبال یافتن راهکارهایی به منظور درمان جایگزین یعنی به غیر از هیسترکتومی یا برداشتن رحم هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
فیبروم رحمی یا لیومیوم رحمی چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)