فکر منطقی | درست فکر کردن | نکاتی برای اینکه بتوانیم فکر کردنمان را کنترل کنیم

فکر منطقی  | درست فکر کردن  | نکاتی برای اینکه بتوانیم فکر کردنمان را کنترل کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/30

برای اینکه در زندگی روزمره کمتر دچار مشکل شویم بهتر است درست فکر کنیم و راه حل های درست پیدا کنیم. برای اینکه بتوانیم منطقی فکر کنیم راهکارهایی وجود دارد که برخی از آن ها در ادامه بیان می شوند.

 

شاید شما هم تا به حال این خواسته را داشته اید که کاش می شد همه مشکلات را به سادگی حل کرد. کاش می شد در تمام نقاط زندگی به درستی تفکر کرد و تصمیمات درست گرفت. اگر شما هم نمی توانید مشکلاتی را به درستی و سادگی درک و حل کنید، نیاز به تغییر دادن طز فکر خود دارید. برای درست فکر کردن ابزاری وجود دارد که به آن منطق می گویند. می توان با تغییرات و تمریناتی که برخی از آن ها در ادامه بیان می شود به طرز فکر منطقی دست یافت.

 

انجام تمرینات تقویت حافظه

حافظه قابلیت بهبود و پیشرفت دارد. هر مقدار از آن بیشتر کار کشیده شود بیشتر می تواند در امور روزانه به شما یاری رساند. جهت تقویت حافظه می توان کارهای ساده ای انجام داد. مثلا هر روز سعی کنید چیزی را برای حفظ کردن داشته باشید. مثلا یک متن کوتاه یا شعر یا فهرست کارهای روزانه. می توانید یک مسیر رفت و آمد را در ذهن خود مرور کنید. راه دیگر برای تقویت حافظه نیز توجه به جزییات امور است. هرچه بتوانید جزییات بیشتری را به یاد بیاورید از حافظه خود بیشتر استفاده کرده اید.

 

حل کردن جدول کلمات

مطالعات اثبات کرده اند که حل کردن جدول نقش زیادی بر روی تغییر سلول های مغز ایفا می کند. با حل کردن جدول سلول های مغز رشد می کنند و قدرت ذهن زیاد می شود.

 

آموختن مهارت های جدید

برای اینکه بتوانید یک مهارت جدید یاد بگیرید نیاز به تفکر منطقی دارید. زیرا برای اینکه بتوانید بر مشکلات یادگیری مهارت غلبه کنید باید از قوای ذهنی خود استفاده کنید. به عنان مثال می تانید کار کردن با یک ابزار جدید را که به کارتان می آید را امتحان کنید. همچنین آموختن یک نرم افزار کامپیوتری یا یک زبان جدید. فعالیت های هنری و آشپزی نیز از راههای مورد نظر هستند.

 فکر منطقی  | درست فکر کردن  | نکاتی برای اینکه بتوانیم فکر کردنمان را کنترل کنیم

معاشرت با دوستان

اگر می خواهید به فعالیت های مغزی تان دامنه بیشتری بدهید می توانید به روابط اجتماعی تان توجه بیشتر کنید. در روابط اجتماعی علاوه بر یاد گرفتن چیزهای جدید، برقراری ارتباط با دیگران نیز اهمیت دارد. این مساله موجب تقویت هوش و ذهن شده و فعالیت آن را بهبود ی بخشد.

 

تسلط بر افکار غیر منطقی

با شناختن افکار روزانه ای که در زندگی خود به کار می برید و غیر منطقی هستند می توانید فکر کردن منطقی را یاد بگیرید.

 

الگوهای اشتباه فکر را بشناسید

برخی افراد عادت دارند که در مورد اتفاقات روزمره زندی بدترین حالات را متصور می شوند. هر مقدار میزان استرس و تنش در زندگی بیشتر شود، میزان تصور تخریبی هم بیشتر می شود. به عنوان مثال وقتی دوستی می خواهد شما را ببیند و با شما تماس می گیرد، فورا در ذهن خود نگویید که حتما اتفاق بدی افتاده است. یا می خواهد بخاطر رفار بدی از شما گله کند و یا... در این مورد می توانید اینطور تصور کنید که فقط می خواهد دیدارش را با شما تازه کند. و یا حتی ممکن است بخواهد به شما محبتی بکند.

یکی از علل این نوع فکر کردن این است که فرد خود را دست کم می گیرد. چنین اشخاصی نگاه صفر و صدی دارند و یا فرد را بی عیب می دانند و یا اینکه با مشاهده کوچکترین نقصی او را از صلاحیت می اندازند.

 

خود بزرگ بین نباشید

علاوه بر اینکه خود بزرگ بینی از نظر اخلاقی ناپسند است، موجب می شود که فرد نتواند در زندگی خود پیشرفت کند. البته اگر فرد دچار چنین غروری باشد نه تنها پیشرفت نمی کند بلکه ممکن است عقبگرد نیز داشته باشد. باید به خاطر باشید که دانستن نقاط قوت خد خوب است و اعتماد به نفس موجب بهبود فعالیت ها می شود اما اگر به غرور کاذب تبدیل شود می تاند روابط اجتماعی را تحت تاثیر بگذارد. اینکه تصور کنید مدار علم هستید یک فکر غیر منطقی است. هر اتفاقی که در حوالی شما می افتد لزوما به شما مربوط نمی شود.

 

ممنوعیت خیالبافی

در امور زندی سعی کنید واقع بین باشید و به خیالات ود برای حل مشکلات تکیه نکنید که ممکن است شما را به اشتباهات جبران نشدنی بیندازد.

 

اجتناب از پیش داوری

پیش داوری ها روی تصمیمات زندگی نقش مهمی دارند. گاهی هیچ منطقی پشت این پیش داوری ها نیست و ما فقط آنچه از قبل در ذهنمان هست را درست می پنداریم. بدون اینکه واقعا آن را آزموده باشیم.

به عنوان مثال یک فکر فیر منطقی این است که فرد با پیش داوری گمان کند دیگران باید خواسته های او را بدانند. در حالی که فرد با خواسته های خود از دیگران را صراحتا اعلام کند و انتظار نداشته باشد که آن ها از پیش خود بدانند او چه می خواهد.

 

صفر و صدی نباشید

فکر کردن در مورد مسایل به این شکل که یا همه چیز باشد یا هیچ چیز غیر منطقی است. ما در دنیایی خاکستری زندگی می کنیم که در آن همه چیز نه سفید سفید است و نه سیاه سیاه. هرگز با این فکرهای مطلق تفکر منطقی خود را از بین نبرید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 9774

نظرات کاربران

*