فوم چیست؟ انواع فوم کدامند؟ فوم چگونه ساخته می شود؟

فوم چیست؟ انواع فوم کدامند؟ فوم چگونه ساخته می شود؟

شاید بسیار شنیده باشید که از کلمه فوم در توصیف و مشخص کردن جنس بسیاری از مصنوعات استفاده شده است. نمونه هایی از آن را می توان فوم های عایق صوتی یا حرارتی یا مصنوعات و محصولاتی از جنس فوم که در مقابل چرم طبیعی قرار می گیرد- برای مثال کیف و کفش فوم یا چرم و روکش های فوم یا چرم. برای مشخص شدن اینکه دقیقا فوم چیست و چگونه تهیه و ساخته می شود. در این نوشته توضیح مختصری داده می شود.

فوم(foam) در اصل یک ترکیب شیمیایی و پلیمری است که این ترکیب در سه نوع ساخته و تولید می شود.

نوع اول آن فوم های پلی یورتان(Polyurethane) هستند که خود مشتمل بر دو نوع فوم سرد و گرم است. فوم گرم به دلیل اینکه در دمای بالای کوره پخته و ساخته می شود در ابتدا سفت است اما به تدریج و پس از چند سال استفاده به اصطلاح جا می افتد و نرم تر می شود. فوم سرد پلی یورتان با حرارت غیرمستقیم ساخته می شود که این دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول ها می دهد و متعاقبا حالت ارتجاعی فوم سرد به نسبت فوم گرم بیشتر است و نرم تر از فوم گرم می باشد. این نوع فوم در صنایعی مانند کیف، کفش و مبلمان بکارگرفته می شود. در واقع فوم یا چرم مصنوعی بدین گونه تهیه می شود که لایه ای از فوم پلی یورتان را روی لایه ای از چرم (Split leather) می کشند که به محصول حاصل شده چرم مصنوعی یا فوم(به زبان انگلیسی Bicast/bycast leather یا Artificial/faux leather) گفته می شود. این نوع چرم برخی مزیت ها را نسبت به چرم طبیعی یا بدون روکش پلی یورتان را دارد که می توان قابلیت نگهداری بهتر، سبکتر بودن، قابلیت شستشو بهتر و دوام بیشتر در مقابل نور خورشید را نام برد. اما در مقابل مواد پلیمری مانند پلی یورتان به دلیل اینکه تجزیه پذیر نیستند و در فرایند آنها گاز دی اکسید کربن تولید می شود، بسیار مورد انتقاد برخی از دوستداران محیط زیست بوده است. البته در حال حاضر فوم به دلیل ارزان قیمت بودن بیشتر در محصولات رایج کاربرد داشته و چرم و محصولات چرمی اصل بیشتر جنبه لوکس و تشریفاتی دارند.

نوع دوم و سوم فوم ها فوم های پلی اتیلن و فوم های پلی استایلن(همان یونولیت) هستند که این فوم ها در مواردی مانند عایق های حرارتی، صوتی، ضربه گیری و امثالهم کاربرد دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)