فواید و مضرات روزه برای بدن؛ آیا روزه واقعا برای انسان مفید است؟

فواید و مضرات روزه برای بدن؛ آیا روزه واقعا برای انسان مفید است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/29

روزه گرفتن(Fasting) در بسیاری از ادیان از جمله دین اسلام، مورد تاکید قرار گرفته است و پیروان این ادیان حداقل چند روز یا چند ماه در سال را روزه می گیرند. بسیاری از افراد غیردینی و حتی پیروان همین مذاهب انتقادی به این رکن دینی که نوعی عبادت نیز محسوب می شوند، وارد می کنند و آن را برای بدن مضر می دانند. در مقابل افراد مذهبی و البته برخی از افراد علمی و پزشکان بر فواید و مفید بودن روزه گرفتن تاکید کرده اند و با مصادیق و آزمایش های علمی پزشکی آن را اثبات کرده اند؛ در این نوشته سعی می شود به بررسی هم فواید و هم مضرات/ضررهای روزه گرفتن(البته از نگاه منتقدان که غالبا غیرعلمی و غیرپزشکی است) بپردازیم.

فواید روزه گرفتن فواید روزه گرفتن را می توان هم از جنبه جسمی برای بدن و هم از جنبه روحی و روانی تحلیل و بررسی کرد. از جنبه جسمی و سلامت بدن، فواید روزه گرفتن بهبود متابولسیم بدن است که می توان بطور خلاصه موارد زیر را بیان کرد:

  • بهبود عملکرد سیستم گوارش، به سبب اینکه فرصتی برای استراحت این سیستم پیدا می شود(یادآوری می شود که پزشکان در این خصوص دریافته اند که هر شخص باید در سال مدتی از غذا پرهیز کند. زیرا مادامی که غذا به تن می رسد میکروب ها/باکتری ها در حال رشدند، ولی هنگامی که از غذا پرهیز می کند، میکروب ها رو به ضعف می روند.
  • کاهش قند و کلسترول خون که معمولا برای اکثر افراد(بویژه ایرانیان) که رژیم غذایی مناسبی ندارند، از سطح معمول(نرمال) بالاتر است(لازم به ذکر است که پزشکان دریافته اند که با روزه داری قند خون در کبد می ریزد و چربی هایی که در زیر پوست ذخیره شده اند و پروتئین ها ی عضلات و غدد و سلول های کبدی آزاد می شوند و به مصرف تغذیه می رسند.
  • تغییر عادت و رژیم غذایی که می تواند شروعی برای یک رژیم غذایی مناسب و جدید باشد
  • بهبود مواردی از جمله: رفع سوء هاضمه، جلوگیری از آپاندیس، ‌پاک سازی مجاری ادرار، رفع بیماریها و امراض جلدی و دفع چربی ها ی زاید

از لحاظ روحی و روانی تاثیر و فایده روزه داری(در یک ماه) را می توان موارد زیر بیان کرد: ·       

  • تقویت روحی خود کنترلی، پرهیز و تقوا در فرد(به سبب جلوگیری از انجام محرماتی مانند غذا خوردن، آشامیدن) ·       
  • کاهش احساس غرور و تکبر، همچنین طمع و حرص(به سبب درک موقعیت خود و اینکه انسان به چه میزان می تواند آسیب پذیر باشد) ·      
  • افزایش عزت نفس و درک توانایی های خود(اینکه شما می توانید در یک ماه بر خود کنترل کرده و سربلند از این آزمایش بیرون آیید.

مضرات/ضررهای روزه گرفتن

  • یکی از انتقادات و مضراتی که برای روزه گرفتن بیان می کنند این است که روزه گرفتن به سبب کاهش قند خون می تواند منجر به تحولات روحی و برخی از رفتارهای نامناسب مانند پرخاشگری شود.
  • کاهش آب بدن(بویژه روزه گرفتن در تابستان) عوارض جسمی زیادی دارد.
  • کاهش توانایی انجام کارهای فکری به دلیل همان کاهش قند خون و تحلیل قوای جسمی(بویژه در پایان روز).

نکته قابل تامل این است که اگر جستجو و بررسی کنید قالب منتقدان روزه گرفتن بر چنین نکاتی اشاره و تاکید می کنند و آنها را جزء مضرات و آسیب های روزه گرفتن می دانند. اما این منتقدان به این نکته توجه نمی کنند که روزه گرفتن در اسلام(و شاید ادیان دیگر) برای عده ای خاص از جمله بیماران، افراد در سفر و حتی تحت شرایط خاصی که شما به سختی بیفتید و سبب بیماری شود، حرام شده است. در مجموع با در نظر گرفتن فواید و ضررهای روزه گرفتن، می توان گفت که فایده روزه داری برای یک فرد سالم بیش از ضررهای آن است و برای سلامتی و بهبود ارگان ها و مکانیزم سوخت و ساز بدن او مفید است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 18

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 449
تعداد کل آرا: 4360
تعداد کل بازدیدها: 1908471

نظرات کاربران

*