فواید شیر دادن مادر به نوزاد | شیر دادن به نوزاد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

فواید شیر دادن مادر به نوزاد | شیر دادن به نوزاد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

بر اساس تحقیقات جدید بلند مدتی که برروی مادران شیرده توسط موسسه پرمانته Kaiser Permanente صورت پذیرفته و در 16 ژانویه در پزشکی داخلی JAMA منتشر شده، تغذیه نوزاد با شیر مادر برای شش ماه یا بیشتر، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تقریبا در زنان را کاهش می دهد. در حقیقت خانم هایی که به نوزادان خود شش ماه و یا بیشتر شیر می دهند خطر ابتلا به دیایبت را در خود کاهش می دهند.

اریکا پ. گاندرسون، دکتر و دانشمند ارشد پژوهشی در این ارتباط می گوید: "ما در تحقیقات خود ارتباطی فوق العاده قوی میان مدت شیردهی و خطر ابتلا به دیابت یافتیم حتی این موضوع را در مورد تمامی عوامل مخالف نیز مورد محاسبه قرار داده و کشف کردیم."

در زناني كه شش ماه يا بيشتر به نوزادان خود شیر می دهند به میزان 47 درصد خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را در مقايسه با كساني كه به میزان كافي به بچه خود شير نداده اند کاهش یافته است. در زناني كه شش ماه يا كمتر شیردهی داشته اند، 25 درصد خطر ابتلا به ديابت کاهش داشته است.

دکتر Gunderson گاندرسون و همکارانش در طول 30 سال پیگیری و تحقیقات در مورد خطر ابتلا به عروق کرونر در بزرگسالان (CARDIA)، یک تحقیق ملی و چند مرکزی را در مورد عوامل خطر بیماری قلبی عروقی بر روی حدود 5000 بزرگسال 18 تا 30 ساله را ثبت نموده و تجزیه و تحلیل کردند. این پژوهش در سالهای 1985 تا 1986 و با بیش از 1000 عضو Kaiser Permanente Northern California. انجام شد.

یافته های جدید نشان می دهد که تغذیه کودک با شیر مادر مانند یک محافظ دجانبه عمل می کند یعنی اثر محافظتی شیر دادن برای هم مادر و هم فرزندانش به ارمغان دارد، از جمله فوایدی که شیر دهی می تواند برای مادر داشته باشد کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان است. یافته های CARDIA نیز همچنین با مطالعات زنان، تغذیه نوزاد و دیابت نوع 2 پس از بارداری GDM (SWIFT) توسط دکتر گاندرسون رهبری می شود که شامل غربالگری بیوشیمیایی روزمره برای دیابت در زنان پس از دیابت بارداری از اوایل دوره پس از زایمان و چند سال بعد خواهد بود.

مزایای طولانی مدت تغذیه نوزاد با شیر مادر برای کاهش در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار گرفتن در زنان سیاه پوست و زنان سفید پوست و زنان با و بدون دیابت حاملگی مشابه می باشد. زنان سیاه پوست در طی مطالعه 30 ساله سه برابر بیشتر از زنان سفید پوست در معرض پیشرفت دیابت بوده اند. زنان سیاه پوستی که در CARDIA ثبت نام کرده بودند نیز کمتر از زنان سفید پوست به فرزندان خود شیردهی کرده بودند.

Kaiser Permanente بر اساس شواهد قوی در مورد مزایای متعدد سلامت شیر مادر برای مادران و نوزادان، حمایت جدی برای همه مادرانی که شیر دادن به نوزادان خود را انتخاب می کنند، حمایت می کند.

تریسی فلانگان، MD، مدیر بهداشت زنان Kaiser Permanente در کالیفرنیای شمالی ، می گوید: "ما برای مدت طولانی است که می دانیم تغذیه کودک با شیر مادر دارای مزایای فراوانی برای مادران و نوزادان است، اما شواهد قبلی نشان دهنده اثرات ضعیفی بر بیماری های در زنان است. اما تحقیقات کنونی این فرضیه را رد نموده و اکنون ما شاهد حمایت بسیار بیشتری از این مطالعه جدید هستیم که نشان می دهد مادرانی که ماه ها بعد از زایمان شان هوز به نوزادان خود شیر می دهند، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان یکسانی کاهش دهند. این دلیل دیگری است که جامعه پزشکان، پرستاران و بیمارستان ها و همچنین سیاست گذاران باید از زنان و خانواده هایشان برای تغذیه با شیر مادر حمایت کنند. "

این مطالعه بر روی 1،238 زن سیاه و سفید انجام شده است که دیابت را در زمان CARDIA یا قبل از بارداریهای نداشته اند. در طی 30 سال آینده، هر زن حداقل یک تولد زنده داشت و به طور منظم برای دیابت تحت پروتکل CARDIA بوده، که شامل معیارهای تشخیصی دیابت بوده و این معیارها به طور دقیقی بررسی شده است. شرکت کنندگان همچنین رفتارهای شیوه زندگی (مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی) و کل زمان شیردهی به کودکان خود گزارش کردند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
فواید شیر دادن مادر به نوزاد | شیر دادن به نوزاد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)