فواد درخت و میوه ازگیل چیست؟ ازگیل برای درمان کدام بیماری های مفید می باشد؟

فواد درخت و میوه ازگیل چیست؟ ازگیل برای درمان کدام بیماری های مفید می باشد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

ازگیل نام درخت و میوه ای می باشد، که از خانواده گلسرخیان است و هم خانواده گلابی، سیب، زالزالک می باشد. میوه ازگیل بسیار سخت و اسیدی است و تا زمانی که خوب نرسیده است قابل خوردن نمی باشد. ولی وقتی که این میوه رسید، می توان از آن به صورت خام در انواع غذا، و یا جهت تهیه شربت و کنسرو استفاده می شود. میوه ازگیل دارای فوائد درمانی زیادی می باشد، که برخی از آنها در این مطلب تقدیم شما می گردد.

گیاه ازگیل در مناطق گرمسیری و ساحلی از دوره های بسیار قدیم، به عنوان گیاهی سحرانگیز کاشته می شد است، و به طور کلی درختی اسرار آمیز محسوب می شود. در ایران هم از گذشته های بسیار در در سواحل دریای خزر کاشته شده است.

در دوره های قدیم درآویش دور گرد، برای اینکه خود را از چشم زخم و خطرات محافظت کنند از درخت ازگیل (Mespilus) عصای درست می کردند و آن را با خود همه جا می برند. همچنین زنانی که حامله می شدند برای اینکه دوران حاملگی بی خطری داشته باشند از این درخت گردن بند درست می کردند و بر گردن خود آویزیان می نمودند.

ازگیل به علت موادی که در ترکیبات خود دارد، خیلی شبیه سیب می باشد. بر اساس تحقیقات ازگیل بهترین وسیله برای بند آوردن خون ریزی می باشد. به هضم راحت غذا کمک می کند، روده ها را تقویت می کند، و برای درمان اسهال خونی هم مفید است. ریه ها را تمیز می کند، مانع از پیری می شود، تنفس را راحت تر می کند، به تقویت سیستم قلبی – عروقی کمک می کند، به کاهش دردهای قلبی می انجامد. علاوه بر اینها گیاه ازگیل برای کلیه های بسیار مفید است، دمنوش برگ ازگیل قند موجود در خون را کاهش می دهد.

ازگیل بدن را از سموم مضر، مواد زیان آور تمیز می کند، میوه ازگیل بعد از اینکه از درخت چیده می شود، مدتی باید نگهداری شود و سپس مصرف گردد.

در همین مدت میوه تا حدودی ترش می شود، و نیز نرم، و قابل خوردن می گردد. البته می توان میوه را بدون پوست هم نگه داشت که سبب نرمی آن می شود.

پودر ازگیل را اگر با عسل مخلوط کنید، برای راحت تر شدن تنفس در زمانی که مبتلا به برونشیت و سرفه می باشید، خوب است. مجرای تنفسی را تمیز می کند، و برای کاهش التهاب آن ها مفید است.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که، برخی از موادی که در ازگیل موجود می باشد، برای پیشگیری از رشد سلول های سرطانی مفید است.

دمنوشی که از برگ های ازگیل آماده شده است برای دفع سموم و مواد مضر از نیز بدن مفید می باشد. کلیه را از نمک تمیز می کند، و برای کاهش التهاب ارگانیسم و همچنین مقابله با ویروس ها بسیار خوب است. دم کرده برگ ازگیل در زمان آنژین (Angina) تاثیر خوبی دارد. با همین دمنوش می توان روزی چند بار گلوی خود را قرقره کنید. همچنین این دمنوش برای تقویت رگ ها، کاهش خونریزی در رگ ها، و کاهش التهاب های موجود در دهان مفید می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302957

نظرات کاربران

*