فوائد گیاه مریم گلی چیست؟ از گیاه مریم گلی برای درمان کدام بیماری ها می توان استفاده کرد؟

فوائد گیاه مریم گلی چیست؟ از گیاه مریم گلی برای درمان کدام بیماری ها می توان استفاده کرد؟

از گیاه مریم گلی در طب سنتی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود، که از جمله ان می توان به درمان سنگ کلیه، درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند نفخ و اسهال، درمان التهاب دهان و ... . اگر شما از فوائد بسیار این گیاه خبر ندارید، با صرف چند دقیقه وقت و خواندن این مطلب می توانید از فوائد گوناگون مریم گلی خبردار شود.

در طب سنتی از گیاهان مختلف برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود، یکی از این گیاهان مفید در طب سنتی گیاه مریم گلی می باشد. یکی از گیاهانی که برای سلامتی انسان بسیار مفید است و فوائد آن به شمارش نمی آید گیاه مریم گلی می باشد.

مریم گلی گیاهی است چند ساله و علفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین ۸۰–۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به رنگ سبز تیره وپوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی و رنگ آن قهوه‌ای می‌شود. برگها بلند ونیزه‌ای شکل می‌باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالی که برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکهای ظریف می‌باشد. گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه‌ها روی چرخه‌های مخصوصی مشاهده می‌شوند. از این گیاه برای درمان بیماری های زیر استفاده می شود.

- از بین بردن سنگ کلیه:

امروز بسیاری از مردم از دچار سنگ کلیه هستند، و معمولا برخی از مردم به داشتن کلیه های سنگ ساز معروف می باشند، داشتن سنگ کلیه بسیار درد آور می باشند و معمولا در چنین مواردی افراد به دکتر مراجعه می کنند، ولی اگر سنگ کلیه به حد بسیار ریز و یا کریستالی می باشد، برای درمان و از بین بردن آن می توانید از روش های خانگی و طبیعی استفاده کنید، این گیاه دشمن سنگ هایی می باشد که در کلیه و کیسه صفرا به وجود آمده است، برای آب کردن سنگ کلیه با این گیاه به مقدار 80 گرم مریم گلی را با یک لیتر آب بجوشانید و سپس می توانید ان را میل کنید.

- باز کردن مجرای تنفسی:

یکی از بزرگترین فوائد این گیاه باز کردن انسدادن های به وجود آمده در مجرای تنفسی و تسویه خونه از میکروب ها می باشد.

- برطرف کردن عرق:

اگر از عرق کردن بیش از حد شکایت دارید، خوردن مقداری از گیاه مریم گلی در روز می تواند مشکل شما را برطرف کند.

- از بین برنده درد گلو و التهاب آن:

با سرد شدن هوای در فصل زمستان شکایت از گلو درد بیشتر می شود، اگر برای مصرف دارو و قرص آلرژی دارید و نمی خواهید از این ها مصرف نماید، با قرقره کردن مریم گلی می تواند گلو درد و التهاب به وجود آمده در گلوی خود را درمان کنید.

برای این کار برگ های مریم گلی که در اب جوشیده است را به صورت ولرم در گلوی خود قرقره کنید.

- درمان خونریزی لثه:

خونریزی لثه ها هم امروز یکی از مشکلاتی می باشد که بسیار شایع است، این را می توانید به روش طبیعی معالجه کنید، برای این کار بعد از مسوالک زدن دندان هایتان، قرقره کردن با مریم گلی کفایت می کند.

- مفید برای دوران یائسگی و بهبود دهنده آکنه و تبخال:

از پیکر رویشی این گیاه در تهیه قطره خوراکی و عصاره‌هایی جهت استفاده موضعی استفاده می‌شود. قطره خوراکی که از این گیاه تهیه می‌شود، در کاهش تعرق و گُرگرفتگی در دوران یائسگی مؤثر است. همچنین عصاره‌های موضعی به دست آمده، کمک به بهبود آکنه و تبخال می‌کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 833
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1646
تعداد کل بازدیدها: 74645


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)