فوائد گیاه آلوورا چیست؟ خواص درمانی گیاه آلوورا کدامند؟

فوائد گیاه آلوورا چیست؟ خواص درمانی گیاه آلوورا کدامند؟

یکی از گیاهان محبوب دارویی، که هزاران سال است بشر از آن بهره برده است آلوورا می باشد، این گیاه به علت داشتن خواص چشمگیر به نام های دیگری هم مانند گیاه درمانگر، دکتر گلدانی، گیاه سوختگی و غیره هم شهرت دارد. چرا که برای درمان انواع بیماری ها از آلوورا استفاده می شود. امروزه از این گیاه به طور گسترده در صنعت لوازم آرایش، داروسازی و غذا استفاده می‌شود.

آلوورا گیاهی ضخیم با ساقه‌های کوتاه است که قادر به ذخیره‌ی آب در برگهایش می‌باشد. برگ های این گیاه ضخیم، مستقیم، سبز و فربه می باشد. و طول آن عموما به ۳۰ تا ۵۰ سانت می‌رسد. هر برگ از آلوورا حاوی بافت‌های لزجی است که آب را در خود ذخیره می‌کند و همین امر موجب ضخامت برگ‌هاست. این بافت‌های لزج و پرآب نوعی ژل است که ما آن را به فرآورده‌های آن منسوب می‌دانیم.

گیاه آلوروا هم به عنوان گیاه زئینی و هم به عنوان گیاه درمانی در نقاط مختلف دنیا استفاده می شود. با اینکه این گیاه هزاران سال است مورد استفاده مردم قرار می گرفته است، اما طب نوین فوائد و خواص جدید آن را کشف کرده است.

یونانی ها از قدیم گیاه آلوورا را "گیاه زندگی" می نامیدند. آنها این اسم را به این گل از این جهت داده بودن که برای اندام های انسان شفا بخش می باشد. چنانچه گل آلوورا بیماری داخلی را، سوختگی ها، بیماری پوستی، و بیماری سیستم عصبی را درمان می کند.

 بر اساس تحقیقات در ترکیبات گیاه آلوورا بیش از 200 نوع بافت زنده جود دارد. که شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم، اسدهای آمینه، پلی ساکارید (Polysaccharide) و آنتی اکسیدان وجود دارد. که برای سلامتی انسان بسیار مفید می باشند. همچنین در ترکیبات آلوورا موادی مانند کلیسم، آهن، زینک، پتاسیم و ... وجود دارد. و حتی این گیاه سرشار از ویتامین B12 می باشد.

با داشتن چنین ترکیباتی گیاه آلوورا فوائد بسیاری برای انسان به همراه داشته است، از جمله این فوائد عبارتند از:

1- این گیاه برای درمان زخم و التهابات پوستی بسیار مفید می باشد. و دارای قدرت آنتی باکتریال است.

2- آلوورا برای تقویت قدرت دفاعی بدن هم مفید است. و اندام های بدن را در برابر بیماری مختلف محافظت می کند.

3- برای معده و روده ها بسیار مفید است. چرا که آلوورا سبب کاهش سوزش قلب، معده دیگر ناراحتی های گواراشی می شود.

4- الوورا بیماری های داخل دهان را نیز از بین می برد. از این جهت برای درمان بیماری ها دهان و دندان، کاربرد دارد. برای این کار خوردن آب آلوورا یا مالیدن عصاره آن بر دهان لازم می باشد. و محافظت لثه و دندان است.

5- حفظ رطوبب پوست مفید می باشد، که هم می توان ژله آن را بر روی پوست مالید و هم می توان از کرم هایی که در ترکیباتشان دارای الوورا می باشند، استفاده کرد؛

6- برای کاهش چربی و قند خون هم مفید است چرا که در ترکیباتش آنزیم هایی مانند آمیلاز و لیپاز دارد؛

7- برای کاهش ریزش مو مفید می باشد. یكی از راههای كنترل و درمان كم پشتی موی سر استفاده از آلوئه ورا  است. بسیاری از مردم از محصوالات گوناگونی كه حاوی آلوئه ورا می‌باشد برای ضخیم شدن مو و سلامت آن استفاده می‌كنند كه یكی از روشها استفاده از ژل آلوئه ورا می‌باشد.

استفاده از آلوورا نه تنها در کرم های موضعی بلکه برای کنترل بسیاری از بیماری ها و اختلالات پوستی مفید می باشد، پس برای داشتن سلامتی و زیبایی از گیاه آلوورا استفاده کنیم. امروزه برگ های این گیاه را می توانید از عطارها تهیه کنید و یا کرم ها و ژل هایی آن را از داروخانه بخرید. ولی اگر می خواهید در منزل گیاه آلوورا را نگهداری کنید، باید بدانید که کار سختی نیست، كشت آن بسیار راحت است و فقط نیاز به زهكشی خوب، دمای معتدل و آب مناسب دارد. انواع آن در خاك شنی، كه آب را خوب جذب می‌كند و در نور كم كشت می‌شود. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61832


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)