فوائد گوجه فرنگی چیست؟ تاثیر مصرف گوجه فرنگی بر سلامتی انسان چیست؟

فوائد گوجه فرنگی چیست؟ تاثیر مصرف گوجه فرنگی بر سلامتی انسان چیست؟

گوجه فرنگی یکی از سبزیجات بومی در آمریکایی جنوبی و مرکزی می باشد که در طی دوره استعمار اسپانیا به سایر نقاط دنیا منتقل شد. و امروز به یکی از محبوب ترین سبزیجات تبدیل شده است، که معمولا در سبد غذایی اکثر خانواده ها قرار دارد. با اینکه بسیاری از ایرانیان به صورت مداوم از گوجه فرنگی استفاده می کنند، ولی شاید عده ای اندک از خواص و تاثیرات شگفت انگیزه گوجه فرنگی خبر داشته باشند. از این رو، در این مطلب برخی از خواص گوجه فرنگی را تقدیم شما می کنیم.

گوجه فرنگی امروزه در سراسر جهان به شیوه‌های مختلف، به‌صورت خام در انواع سالادها، و به‌طور پردازش‌شده برای تهیه، غذا و سوپ، سس و رُب مصرف می‌شود. آب گوجه فرنگی هم‌چنین نوشیدنی خنکی است که برای تهیه، برخی کوکتل‌ها چون بلادی مری استفاده می‌شود.

گوجه فرنگی خاصیت اسیدی دارد و به همین دلیل ذخیره و نگاهداری آن در انبار به صورت خام، سس و رُب آسان می‌باشد. این میوه هم‌چنین می‌تواند به صورت ورقه‌های نازک خشک‌شده در روغن زیتون نگاهداری و مصرف شود.

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین‌های C و A ، اسیدفولیك یا بتاكاروتن و مقدار كمی ویتامین‌های گروه B شامل B1، B2، B3، B5 و همچنین دارای مواد معدنی مختلف شامل كلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر، سدیم، گوگرد، كمی آهن، مس و روی نیز هست. با داشتن چنین ترکیباتی گوجه فرنگی یکی از سبزیجات مفید برای سلامتی انسان می باشد، از جمله این خواص و فوائد گوجه فرنگی عبارتند از:

1- آب گوجه فرنگی به تولید اسید معده تاثیر می گذارد. و برای فعالیت سالم قلب خوب است.

2- خوردن یک استکان آب گوجه فرنگی، نیاز بدن به ویتامین های A و C را تامین می کند.

3- در ترکیبات آب گوجه فرنگی ویتامین های A و C وجود دارد سبب باز شدن اشتها در انسان می شود، و همچنین برای سلامتی چشم هم مفید است.

4- گوجه فرنگی بدن انسان را از تاثیرات منفی نور خورشید محافظت می کند. و مصرف مداوم گوجه فرنگی به تمیز کردن پوست و زیبا به نظر رسیدن آن کمک می کند.

5- بر اساس تحقیقی که در ایتالیا انجام شده است، نشان داد که گوجه فرنگی برای پیشگیری از سرطان معده بسیار مفید می باشد.

7- آنتی اکسیدان موجود در گوجه فرنگی سدی محکم در برابر بیماری های عفونی است.

8- گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از لیکوپن و ویتامین C است که باعث می شود خوب بخوابید.

9- اگر در تلاشید تا چند کیلو وزن کم کنید، بهتر است گوجه فرنگی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

گوجه فرنگی را می توان هم به صورت خام و هم به صورت پخته و یا هم به تنهایی و با در ترکیب با غذاهای دیگر استفاده کرد. به همین دلیل محدودیتی در مصرف گوجه فرنگی وجود ندارد. اما توجه داشته باشید که گوجه فرنگی تازه حاوی بیشترین میزان ویتامین C می‌باشد. زمانی که آن را تفت می‌دهید یا می‌پزید لیکوپن های آن بیشتر جذب بدن می‌شود. البته توصیه می کنیم برای پختن یا تفت آن از کمی روغن استفاده کنید چون در این صورت است که لیکوپن های آن بیشتر جذب می شود. اگر به گوجه فرنگی های ارگانیک دسترسی دارید حتماً بیشتر از آن‌ها استفاده کنید چون حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری می باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 833
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1646
تعداد کل بازدیدها: 74645


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)