فوائد گل یاسمن | خواص گل یاسمن | گل یاس و خواص آن

 فوائد گل یاسمن | خواص گل یاسمن | گل یاس و خواص آن

گل یاسمن یا یاس یکی از گل های محبوب در میان مردم است، این گل دارای بوی بسیار خوشایند و معطر می باشد. مخصوص مناطق معتدل است ولی در مناطق دیگر دنیا هم کشت می شود و پرورش آن راحت می باشد، این گل علاوه بر اینکه به عنوان گل تزئین مورد استفاده قرار می گیرد، دارای وفوائد و خواص بسیاری می باشد.

معمولاً در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری این گل می روید، که بیشتر به رنگ سفید و گاهی قرمز و یا به رنگ زرد می باشد و دارای عطر و بوی بسیار خوشایندی است. گل یاسمن بر اساس برگ هایش دو نوع می باشد، یکی دارای برگ های سبز در تمام طول سال می باشد و دومی گلی است که در زمستان برگ هایش می ریزد. معمولاً معروف ترین آنها را گل یاسمن می گویند.

بر اساس اقلیم مناطق جغرافیایی مختلف، در فصل زمستان در برخی از مناطق به طور کلی برگ ها گل یاسمن می ریزد. از اوایل بهار تا اواخر پائیز این گل شکوفه می دهد و برگ هایی به رنگ سبز تند دارد و شکوفه های خوش بو به رنگ سفید دارد. شکوفه ها دارای 5 برگ یا تاج می باشند.

 فوائد گل یاسمن | خواص گل یاسمن | گل یاس و خواص آن

نوعی از گل یاسمن وجود دارد که به گل یاسمن زمستانی شهرت دارد، این نوع از یاسمن با وجود اینکه برگ هایش در زمستان می ریزد، ولی دارای شکوفه های به رنگ زرد و طلایی و به شکل ستاره می باشد. همین نوع از یاسمن است که، به عنوان گل تزئینی، در پارک ها و معابر عمومی استفاده می شود.

برخی از انواع گل یاسمن، با توجه عدم شرایط اقلیمی مناسب، تنها در گلخانه ها پرورش داده می شوند. اما بسیاری از انواع این گل ها، فصل زمستان را در هوای آزاد می توانند، بگذرانند. تکثیر گل یاسمن از طرق قلمه زنی است و عطر آن در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی به وفور استفاده می شود. با یاسمن عربی که به نام فولور شناخته می شود، چای هم دم می کنند.

آب گل یاسمن منبع شفا بخشی است، آب این گل موها را براق و شفاف می کند و آن ها را از اشعه نور خورشید محافظت می نماید. گل یاسمن پهن برگ، برای درمان بیماری های پوستی، زخم های دهانی و تسکین درد دندان بسیار مفید و موثر می باشد. با آب شکوفه گل یاسمن می توان چشمی را که خسته است را شست، عطر گل یاسمن سبب آرام بخشی اعصاب انسان می شود. از گل یاسمن بسیاری از ماسک های صورت و مو تهیه می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 887
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1966
تعداد کل بازدیدها: 92981


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)