فوائد گل نرگس چیست؟ خواص درمانی گل نرگس کدامند؟

فوائد گل نرگس چیست؟ خواص درمانی گل نرگس کدامند؟

بسیاری از گیاهان و گل ها دارای خواص دارویی و درمانی می باشند، گل نرگس از جمله گل های تزئینی است، که کابردهای زیاد دارویی و درمانی هم دارد، بر اساس تحقیقات اخیر ثابت شده است که این گل برای کاهش طب، از بین رفتن التهاب، و ... مفید می باشد.

اروپا، شمال آفریقا و قسمت هایی از آسیا منشاء گل نرگس می باشد، در جنوب ایران هم این گل پروش داده می شود، گل نرگس، یک گیاه سوخ دار دایمی است. سوخ آن حقیقی و پوشش دار است که چندین سال متوالی گل داده و هر سال نیز درشت تر می شود. برگ ها باریک و کشیده و گل ها از یک جام ۶ قسمتی (۳ کاسبرگ تغییر یافته و ۳ گلبرگ) که در قاعده به هم چسبیده اند با یک شیپور یا تاج در مرکز که از نظر طول، رنگ و حالت متنوع است تشکیل شده است. گل ها به صورت انفرادی یا چندتایی در انتهی ساقه گلدهنده قرار دارند.

گل نرگس از جمله گل های تزئنی است که بویش از فاصله ها، انسان را سرمست می کند، و عطر زیبا و فریبنده ای دارد. این گل نه تنها به شکل منحصر به فرد چشم را می نوازد، و موجی از لطافت را به وجود می آورد، از این رو، گلی بسیار محبوب و دوست داشتنی می باشد.

گل نرگس که به رنگ زرد می باشد یکی از گل های تزئینی است. اما این تنها کاربرد آن نیست. چرا که بر بر اساس تحقیقات، از گل برگ ها، برگ ها و ساقه های این گل هم می توان استفاده کرد. برای استفاده بهتر از این گل، بهترین زمان موقعی است که افتاب در بالاترین موقعیت و گرمترین ساعت قرار دارد.

این گل هم مانند گلی های دیگر دارای خواص درمانی می باشد، که برخی از آنها عبارتند از:

- در کاهش طب تاثیر دارد؛

- التهاب و عفونت ها را از بین می برد و خاصیت آنتی باکتریال دارد.

- خون را تصفیه می کند.

- سر درد را از بین می برد

- ریشه هایش را به صورت خیر درست کرده و بر روی زخم بگذارید تاثیر مفید و خوبی دارد.

- گرفتگی سوراخ های بینی را باز می کند.

علاوه بر اینها، باید خاطر نشان کرد که در مورد عطر گل نرگس گفته شده كه خاصيت شفابخشي دارد البته اين مسئله از نظر علمي ثابت نشده و حتي ممكن است تلقيني باشد اما در اينكه عطر نرگس شاداب‌كننده است شكي نيست. در بین مردم این عقیده رایج است كه عطر نرگس براي مخاط و سينوس‌ها مفيد می باشد. يا از سرماخوردگي جلو‌گيري مي‌كند. حتي ذكر شده كه اين عطر مي‌تواند همراه خون وارد سلول‌هاي مغزي شود. اينكه رايحه‌هاي خوش مي‌تواند روي كاركرد مغز اثر مثبت بگذارد از نظر رواني كاملا تاييد شده است اما چند و چون آن هنوز از نظر علمي مشخص نيست. با این حال باید اذعان کرد که، گل نرگس تنها گل تزئینی نیست، چرا که می توان به عنوان یک گل دارویی از آن استفاده کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 914
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 2054
تعداد کل بازدیدها: 108734
فوائد گل نرگس چیست؟ خواص درمانی گل نرگس کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)