فوائد کلم بروکلی چیست؟ مزایای مصرف کلم بروکلی

فوائد کلم بروکلی چیست؟ مزایای مصرف کلم بروکلی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/30

همیشه شنیده ایم که پزشکان و متخصصان تغذیه می گویند که مردم در وعده های غذایی خود از سبزیجات استفاده کنند، استفاده از سبزیجات بسیار مفید است، به ویژه شناخت اهمیت سبزیجات و استفاده هدفمند از آنها مناسب می باشد. به همین دلیل یکی از سبزیجات بسیار مفید که شاید کمتر مصرف می شود، کلم بروکلی می باشد. که در این مطلب فوائد آن را تقدیم شما می کنیم.

کلم بروکلی یکی از سبزیجات مفید و دارویی می باشد. متاسفانه این سبزی در کشور زیاد عمومیت ندارد و کمر افرادی هستند که به صورت همیشگی از آن مصرف می کنند. کلم بروکلی سرشار از فیبر می باشد به همین دلیل برای تسکین و آرامبخشی روده ها مفید است. ارگانیسم بدن را از مواد سمی و دیگر مواد مضر تمیز می کند و پروسه هضم و گوارش غذا را راحت تر می کند.

کلم بروکلی مانند دیگر کلم ها کم کالری می باشد. روند انباشت چربی در ارگانیسم بدن را کند می کند و برای لاغری بسیار مفید است. در ترکیبات کلم بروکلی بتاکاروتن (β-Carotene) وجود دارد. این ویتامین پیش ساز یا پروویتامین (Provitamin) در ارگانیسم به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A برای پوست، مو، ناخن تاثیرات مثبت زیادی دارد و به همین دلیل به آن ویتامین زیبایی هم گفته می شود.

در ترکیبات کلم بروکلی ویتامین کمیاب U هم وجود دارد. این ویتامین، خواص ضد عفون کننده دارد. ویتامین U برای رفع و درمان سریعتر آسیب های روده و معده کمک می کند.

کلم بروکلی بر روی سیستم قلبی – عروقی تاثیر مثبت دارد، سبب تقویت رگ ها می شود، میزان کلسترول بد خون را در بدن کاهش می دهد. همانطور که می دانیم انباشت کلسترول مازاد در رگ ها سبب ایجاد بیماری تصلب شرایین (atherosclerosis) می شود. این بیماری یک از علل اصلی ایجاد بیماری انفارکت می باشد.

اثبات شده است که کلم بروکلی برای فعالیت سیستم عصبی بدن تاثیر بسیار مثبتی دارد. تحقیقات اخیر نشان می دهند که، کلم بروکلی برای کودکانی که دچار بیماری اوتیسم (Autism) هستند نیز بسیار مفید است.

بر اساس تفکرات دانشمندان، برای پیشگیری از بیماری سرطان مصرف میوه و سبزیجات بسیار تاثیر گذار می باشد. کلم بروکلی به علت داشتن خواص ضد سرطانی در جایگاه اول سبزیجات قرار دارد. چرا که وجود مواد سولفورافان (Sulforaphane) و ایندول-۳-کاربینول (Indole-3-carbinol) در کلم بروکلی اثبات شده است. این مواد برای پیشگیری و درمان برخی از سرطان ها مفید است و به عنوان مواد پیشگیری کننده از سرطان استفاده می شود.

بر اساس تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است، موش هایی که به سرطان پستان دچار بوده از مواد دارای سولفورافان مصرف می کردند که از کلم بروکلی گرفته شده بود. در نتیجه مصرف آن تعداد سلول ها سرطانی در موش ها کاهش یافت و رشد آنها کند شد. همچنین کلم بروکلی برای ریه ها، سرطان سیستم روده و معده و برخی دیگر از انواع سرطان ها به عنوان داروی درمانی و پیشگیری کننده نیز استفاده می شود.

به همین دلیل دانشمندان کلم بروکلی را سبزی ضدسرطانی محسوب می کنند و برای پیشگیری از بیماری سرطان لازم است کلم بروکلی را در وعده های غذایی خود بگنجانیم. کلم بروکلی به علت داشتن مواد سولفورافان در ترکیباتش خواص ضد التهابی شدیدی دارد و همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است.

بر اساس گفته های متخصصان در زمانی که سیستم تنفسی دچار التهاب می باشد، مصرف کلم بروکلی تاثیرات زیادی دارد و سبب تمیز شدن ریه ها می شود. کلم بروکلی به دلیل داشتن اسید فولیک برای درمان کم خونی هم مفید می باشد. در زنان حاملگی لازم است که این کلم در غذاهای روزانه قرار بگیرد. اسید فولیک در جنین به مقدار زیاد برای پیشگیری از نقص سیستم عصبی تاثیر دارد.

پختن کلم بروکلی در آب و بخار بسیار خوب است. در این صورت مواد مفید در ترکیبات کلم بروکلی حفظ می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859868

نظرات کاربران

*