فوائد کدو چیست؟ آیا می دانید کدو حلویی هم درمان کننده و هم رژیمی است؟

فوائد کدو چیست؟ آیا می دانید کدو حلویی هم درمان کننده و هم رژیمی است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در فصل پاییز یکی از سبزیحاتی که مردم علاقه به تهیه و مصرف آن دارند، کدو حلوایی می باشد، کدو حلوایی علاوه بر اینکه دارای طعم بسیار خوب و عالی می باشد، که همه آن را دوست دارند، دارای فوائد و خواص دارویی و درمانی نیز است، در این فصل که کدو معمولا در بازار به راحتی پیدا می شود، سعی کنید ان را تهیه و مصرف نماید. کدو را می توان به شکل های مختلف مصرف کرد.

کدو از جمله سبزیجاتی است که متعلق به منطقه آمریکایی شمالی است. در زمانی که مهاجران اروپایی آن را به اروپا آورند، همه فکر می کردند که این از محصولات هندی می باشد. آنها با رسیدن کدو، آن را در فصل زمستان بر روی آتش سرخ می کردند و سپس ان را می خورند.

بر اساس نتایج تحقیقات کاوش های باستان شناسی کدو بیش از 5000 سال عمر دارد. این سبزیجات در آمریکا از گذشته های بسیار دور پرورش داده می شده است ولی در اروپا برای اولین بار در سواحل اسپانیا کاشته شده است. در روم باستان و یونان بوستان مردم از پوست خشک شده کدو مانند ظرفی برای نوشیدن شراب استفاده می کردند. این گیاه به علت اینکه به مراقبت کمی نیاز دارد و همچنین با شناخت ارزش آن مردم تلاش به کاشت و پروروش آن کرده اند.

کدو تنها به خاطر ظاهر متفاتش نیست که مطرح می باشد، بلکه در بین گیاهان باغ در میان سبزیجات پر فوائد و با ارزش قرار دارد. کدو دارای برگ های بزرگ، و مانند پیچک ساقه هایش بلند می شود، از این رو، تشخیص بوته ها و طاق های کدو از طاق های هندوانه کار آسانی نیست.

در مناطق گرمسیری بعد از رسیدن کدو، آن را در خاکستر تنور مخفی می کنند و سپس بعد از مدتی آن را از زیر خاکستر خارج کرده و قارچ می کنند و می خورند. در برخی از مناطق دنیا مثلا در منطقه قره باغ جمهوری آذربایجان از کدو بورانی هم درست می کنند.

در ترکیبات کدو مقدار کاروتن  در مقایسه با سایر سبزیجاتی که ریشه ای می باشند پنج برابر بیشتر است. و در مقایسه با جگر گاو کاروتن موجود در کدو سه برابر بیشتر می باشد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کننند کسانی که بنیه و توانایی کمی دارند و ضعیف می باشند از آب کدو استفاده کنند. علاوه بر این در ترکیبات کدو ویتامین T که متخصصان تغذیه به ان اهمیت زیادی می دهند، وجود دارد. همین ماده برای هضم مواد غذایی سنگین بسیار مفید می باشد. و همچنین مانع از چاقی می گردد. به همین دلیل خوب است که کدو را همراه با غذاهایی که از روغن گوشت گاو و یا گوسفند تهیه شده اند مصرف کنید.

در بین سبزیجاتی که در ترکیباتشان دارای آهن می باشند کدو در جایگاه اول قرار دارد. و کسانی که مصرف کدو را در حد زیادی دارند با کم خونی مواجه نمی شوند، در مردان هم برای تقویت میل جنسی یک وسیله عالی می باشد. و در عین حال از دانه های کدو هم می شود استفاده کرد. شکستن تخم خشک شده کدو در موقع صبح و به صورت ناشنا برای از بین بردن انگل بدن، بهترین وسیله می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3341
تعداد کل بازدیدها: 855946

نظرات کاربران

*