فوائد کدو سبز چیست؟ ویتامین های موجود در کدو سبز

فوائد کدو سبز چیست؟ ویتامین های موجود در کدو سبز
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/22

کدو انواع زیادی داردی، که یکی از آنها کدو سبز می باشد، که خاص فصل تابستان است، که به صورت رته بار در آشپزی از آن استفاده می شود و معمولا به صورت یک چاشنی خوش طعم و یا به صورت بخشی از غذا پخته می شود، با این حال، در بسیاری از خانواده های ایرانی استفاده از کدو سبز بسیار کم می باشد، در حالی که این کدو سرشار از نواع ویتامین ها و مواد معدنی است.

با تاسف باید گفت که این کدو سبز در آشپرخانه ها بسیار کمتر استفاده می شود. در کشورهای خارجی به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی کدو سبز یکی از محبوب ترین سبزیجات می باشد. در این کشورها مردم زیاد از کدوی سبز پر رنگ استفاده می کنند.

این کدو بسیار خوشمزه می باشد و راحت پخته می شود. همچنین این کدو سبز بسیار مفید است. و برای درمان بسیاری از بیماری ها، و اختلالات مفید است، و جزه غذاهای رژیمی محسوب می گردد.

در ترکیبات این نوع کدو، پرتئین، کربوهیدرات، کاروتن، ویتامین های گروه B، C، پکتین، منیزیم، کلیسم، آهن، پتاسیم وجود دارد.

این کدو همچنین سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی است. که این مواد با پیری سلولهای بدن مقابله می کند، و ارگانیسم را جوان نگه می دارد.

کدو تازه که اندازه آن 20 تا 25 سانتی متر می باشد، بسیار مفید است. در زمان پختن، پوست کدو را کندن لازم نیست، (در پوست این کدو مواد مفید زیادی وجود دارد) کدو را در سالادها، سرخ کردنی ها و یا غذای های گوشتی و ماهی می توان استفاده کرد.

همچنین این کدو را می توان در غذای کودکانی که تازه شروع به غذا خوردن می کنند، هم اضافه کرد. چرا هم فوائد زیادی دارد، و هم آسان هضم می شود، و هم سبب واکنش های آلرژیک نمی شود. از کدو برای کودکان می توان پوره آماده کرد. به این پوره سبزیجات دیگر هم می شود اضافه نمود. همچنین از این کدو برای تغذیه افراد بیماری و یا کسانی که عمل جراحی کرده اند هم می شود استفاده کرد، کدو برای درمان بیماری معده و روده هم مفید می باشد.

علاوه بر اینها، کدو سبز دارای کالری کمی می باشد، و به همین دلیل در رژیم غذایی مختلف که برای لاغری می باشد هم می توان از آن استفاده کرد.

این کدو برای فردی که بدنش کمبود مایعات و یا ید دارد خوب است، به تسویه خون می پردازد، کاهش کلسترول مضر بدن کمک می کند، و برای درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا، آترواسکلروز، بیماری کلیوی، نقرس، بسیار مفید می باشد.

کدو به علت داشتن مقدار زیاد پتاسیم و منیزیم، به تقویت ماهیچه های قلب می پردازد، و آسیب های آن را کاهش می دهد.

بخش زیادی از کدو سبز را آب تشکیل می دهد، اما این تنها آب معمولی نیست بلکه آب فعال بیولوژیکی می باشد که سبب دفع سموم و مواد مضر از بدن می گردد. و برای پوست هم مفید می باشد. کدو سبزی پوست را نیز سفید و جوان می کند. از این کدو می توان ماسک زیر را تهیه کرد.

ماسک کدو سبز برای پوست:

- به مقدار یک یا دو تکه کدو؛

- یک عدد زرده تخم مرغ؛

- به مقدار یک قاشق غذای خوری بلغور جوی دو سر؛

- به مقدار یک قاشق چای خوری روغن بادام؛

همه این مواد را در مخلوط کن بریزید و مخلوط بدست آمده را بر روی پوست خود بمالید. و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم آن را بشورید.

در آخر باید این نکته را هم اضافه کرد که کدو سبز برای فعالیت کبد و کیسه صفرا هم تاثیر مثبت دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3347
تعداد کل بازدیدها: 863095

نظرات کاربران

*