فوائد و مضرات ریحان سفید چیست؟

فوائد و مضرات ریحان سفید چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/22

یکی از سبزی های مورد علاقه در میان مردم ریحان می باشد که معمولا به همراه دیگر سبزی و یا حتی به تنهایی در کنار غذاهای مختلف استفاده می شود، ریحان سفید سبزی بسیار مفیدی است و خوردن آن برای سلامتی مفید می باشد، اما این سبزی به علت داشتن جیوه می تواند مضر هم باشد، از این رو، در این مطلب فوائد و مضرات ریحان سفید را تقدیم شما می کنیم.

در عرصه طب و پزشکی یکی از گیاهان معروف ریحان سفید می باشد. در ترکیبات ریحان سفید مواد شیمیایی فیتو[1] وجود دارد که به همین خاطر بسیار با اهمیت می باشد. فوائد و مضرات ریحان منوط به برگ ها و تخم های آن است. که به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی می تواند در مورد پیشگیری از وجود آمدن یکسری از بیماری ها به انسان کمک نماید. علاوه بر این ریحان سفید برای تقویت سلامتی انسان مفید می باشد و برای مقابله با بیماری های عفونی موثر است.

بر اساس گفته های دانشمندان، ریحان به دلیل داشتن فلاوین ها (Flavonoids) و پلی‌فنل (Polyphenols) سبب ایجاد مقاومت و تقویت بدن در زمان عمل جراحی می شود.

در ترکیبات ریحان روغن های ضروری مانند سیترال (Citral)، ترپینئول (Terpineol)، لینانول(Linalool) و سیترونلول (Citronellol) وجود دارند که این روغن ها تاثیرات ضد التهابی دارند. همچنین ریحان ضد ویروس، ضد قارچ و آنتی باکتریال می باشد و علاوه بر این وسیله ای می باشد که سبب کاهش دمای بدن می شود.

اگر چه ریحان در ترکیبات خود مواد غذایی مختلف، مواد معدنی و ویتامین ها را دارد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است، با این حال، این سبزی بسیار کم کالری می باشد و در ترکیبات آن کلسترول وجود ندارد.

البته مضرات این محصول اساسا برای کسانی است که از بیماری صرع ( epilepsy) اذیت می شوند، علاوه بر این برای زنان حامله و برای افرادی که به بیماری سیستم قلبی- عروقی مبتلا هستند هم مصرف ریحان سفید مناسب نمی باشد.

همچنین کسانی که به بیماری قندی، بیماری دهیدراسیون و یا کم آبی بدن مبتلا می باشند، باید در مصرف ریحان محتاط باشند. نتیجه و عوارض ریحان عبارت از این می باشد که، در ترکیبات آن، جیوه به مقدار زیاد وجود دارد. وجود جیوه در ترکیبات ریحان به آن ویژگی باکتری‌کش (Bactericide) می دهد. اما در صورتی که این ماده زیاد شود برای ارگانیسم بدن انسان مضر است. چرا که می تواند باکتری های مفید بدن را نیز از بین ببرد.

در نهایت باید گفت که، برگ های ریحان منبع بسیار مناسب و خوبی برای آهن می باشد، که برای افزایش هموگلوبین مفید است و به همین دلیل برای کسانی که دارای بیماری خونی می باشند بسیار موثر و مفید است.

 

[1] - این ماده شیمیایی در گیاهان و میوه جات کاهنده سرطان و بیماریهای قلبی می باشد. میوه های رنگارنگ و سبزیجات متنوع علاوه بر کالری پایین و فیبر بالا حاوی عناصر ضد سرطانی هستند که املاح  و ویتامین های ضد بیماری و مغذی را به بدن انسان هدیه میدهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302995

نظرات کاربران

*