فوائد و مضرات بازی های کامپیوتری

فوائد و مضرات بازی های کامپیوتری

در گذشته کودکان در کوچه و خیابان با دوستانشان به بازی می پرداخت، و بسیار تحرک داشتند ولی متاسفانه امروز، به علل و شرایط مختلف بازی کودکان به داخل خونه محدود شده که در بیشتر موارد استفاده از بازی های کامپیوتری و دیجیتالی می باشد، بازی های کامپیوتر با وجود اینکه دارای مضرات زیادی می باشد، که خیلی ها از آن آگاه می باشند، ولی تحقیقات اخیر برخی از فوائد این بازی ها را اشکار کرده است. از این رو، در این مطلب مضرات و فوائد بازی های کامپیوتری بررسی می شود.

در دنیای امروز، بسیار از کودکان، نوجوانان و جوان در خانه های خود سیستم های کامپیوتری دارند و مدت زمان زیادی را در روز به صرف بازی های کامپیوتری اختصاص می دهند، حتی در سطح شهر هم می توان به مغازه های برخورد کرد که با عنوان "گیم نت" به ایجاد امکاناتی می پردازند، که طرفداران و دوستداران بازی های کامپیوتری در آن به تفریح و سرگرمی مشغول می شوند. اگر چه بازی های کامیپوتر با استقبال زیاد جوانان در سرتاسر دنیا مواجه شده است، ولی از طرف دیگر انتقادهای زیادی را هم به دنبال داشته است. و بسیار از کارشناسان از مضرات و زیان های آن صحبت کرده و خواستار بازگشتن کودکان و جوانان به بازی ها سنتی شده اند. اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، در کنار مضرات این بازی ها، فوائد آن را نیز اشکار کرده است. بر این اساس، تحقیقات نشان داده اند که، بازی های کامپیوتری وابستگی جدی به وجود می آورد. گیمرها (Geymer) از موقعی که صبح از خواب بیدار می شوند تا شب زمان خود را جلوی کامپیوتر می گذرانند. این می تواند سبب افزایش وزن و چاقی، مشکلات بینایی، و مشکلاتی از این قبیل را در نوجوانان و جوانان به وجود آورد.

اما تحقیقات علمی اخیر برخی از فوائد بازی های کامپیوتری را هم آشکار کرده اند، بر اساس نتایج این تحقیقات بازی های کامپیوتری سبب کاهش استرس و آرامش اعصاب، می گردد و نیز با افسردگی مقابله می کند.

بر اساس آنچه که خبرگزاری زی نیوز (Zee News) گزارش داده، دانشمندان دانشگاه کاتالونیا در اسپانیا، با تحلیل و بررسی نتایج 122 تحقیق علمی به این نتیجه دست یافته اند که، بازی های کامپیوتری موجب افزایش دقت و تقویت حافظه می گردد.

در نوجوانان و جوانانی که در بازی های کامپیوتری بسیار ماهر می باشند، یعنی گیمرهای بزرگ، در مغزشان بخش هیپوکامپ[1] (hippocampus) در مقایسه با افرادی که بازی های کامپیوتری انجام نمی دهند بزرگ تر می باشد.

بر اساس عقیده این دانشمندان، بازی های کامیپوتری در ارتباط با موضوعاتی که موجب پیری مغز می شود، مانند بیماری آلزایمر و مانند این به تقویت و پیشگیری می پردازد.

[1]- هیپوکامپ قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) مغز است که مرکز یادگیری است. که دارای ساختمان عصبی خمیده‌ای می باشد که در مغز در کف شاخ میانی بطن طرفی مغز قرار دارد. هیپوکامب مسئول حافظه دور است و پیش‌مغز را از آزموده‌های گذشته ما آگاه می‌کند. این مجموعه خاطرات گذشته را به شکل کوتاه یا دراز مدت حفظ می‌کند. این ناحیه از مغز جزء اولین نواحی مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بیند.(منبع ویکی پدیا)

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد و مضرات بازی های کامپیوتری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)