فوائد و خواص گیاه کاسنی چیست؟

فوائد و خواص گیاه کاسنی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/20

کاسنی در زمره گیاهانی است که مصرف آن برای سلامتی انسان مفید می باشد، عرق این گیاهبرای قلب، کبد، کلیه بسیار موثر است و سبب تقویت آنها می شود. این گیاه دارویی، گیاهی است با گل های آبی، که بیشتر در فصل بهار رشد می کند، و در هوای مرطوب رشد آن دو چندان می شود. برگ و ریشه این گیاه مصرف دارویی دارد. و دارای فوائد بسیاری می باشد. از جمله این فواید رفع مشکلات گوارشی، پیشگیری از سوزش معده، کاهش دردهای مفصلی، دفع سموم کبد و کیسه‌صفرا، جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی، افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن و تقلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌باشد. همچنین مسکنی طبیعیست و در برابر تشکیل سنگ‌های کلیوی محافظی قوی محسوب می‌شود و مزایایی بسیاری برای کاهش وزن دارد. مهم‌تر از همه، این گیاه کوچک مکملی نیرومند در برنامه‌های غذایی محسوب می‌شود.

بر اساس گفته ها، در معروفیت و محبوبیت گیاه کاسنی سلطان سلیمان عثمانی نقش بزرگی داشته است، یک روز سلطان متوجه می شود که، در انبارهای کاخ قهوه ها را دزدیده اند و به جایش گیاهی شبیه به آن را در انبار پر کرده اند. سلطان دمنوش این گیاه را می خورد و از طعمش خوشش می آید. این گیاهی که به جای قهوه در انبار کاخ سلطان سیلمان پر کرده بودن کاسنی بوده است.

بر اساس گزارشات گیاه کاسنی در قرون وسطی در اروپا به شهرت رسید. مردم اروپا با دانه های آن دمنوش درست می کردند.

در مصر باستان از کاسنی برای معالجه بیماری ها استفاده می شده است. چرا که کاسنی برای هضم بهتر غذا مفید است. و برای اولین بار در سال 1960 هلندی ها، دانه های کاسنی را تف دادن و آن را به آرد تبدیل کردند. در حال حاضر بیش از 40 درصد کاسنی دنیا را کشور فرانسه تولید می کند.

کاسنی از دریایی مدیترانه به کشورهای اسکاندیناوی راه یافته است. این گیاه در شرق بریتانیا، هندوستان، مناطق معتدل و مدیترانه ای استرالیا و ... پرورش داده می شود. در کشورهای قفقاز هم در کنار جاده ها، دامنه کوه ها، جنگل ها و مناطق کشاورزی رشد گیاهان کاسنی را مشاهده می کنیم. این گیاه برای کسانی که به شغل زنبورداری می پردازند، هم بسیار خوب و پر ثمر می باشد.

در دوره باستان از کاسنی در کشورهای مختلف برای درمان بیماری های گوناگون استفاده می شده است. در کشور رومانی باستان برای هضم راحت غذا از کاسنی استفاده می شد. در کشور مصر باستان برای درمان نیش حشرات و مار گزیدگی از کاسنی استفاده می شد.

در کتاب ابن سینا هم استفاده از کاسنی برای درمان و معالجه بیماری نقرس، مشکل گوارش، بیماری چشم توصیه شده است. بر اساس گفته های ابن سینا، این گیاه دارای فوائد زیر می باشد:

- غرغره آب کاسنی گلودرد و تورم مفصلی را از بین می برد.

- اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب های طولانی و مداوم است.

- ریشه گیاه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار موثر است.

- مجاری گوارشی را پاک می کند و بهترین تصفیه کننده خون است.

- در از بین بردن ورم احشا خیلی موثر است.

- بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع است.

- برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و یرقان مفید است و مشکلات صفراوی را بر طرف می کند.

- کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می دارد و توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند.

- این گیاه در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است.

در طب معاصر هم از کاسنی به عنوان آرام بخش، کاهش دادن قند خون، و درمان عفونت ها، التهاب ها و زخم ها، کبودی و سرخ شده گی پوست، و ضد عفونی کردن استفاده می شود.

حوردن عرق کاسنی برای از بین بردن میکروب های روده مفید است، کاسنی سرشار از پتاسیم می باشد و مقدار کلسترول بد بدن را کاهش می دهد، میزان قند خون را پایین می آورد، برای همین به افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند، مصرف کاسنی توصیه می شود. ریشه کاسنی برای درمان اگزما، خارش پوست، پسوریازیس و ... مفید است. همچنین برای جلوگیری از ریزش مو کاسنی وسیله بهتری می باشد.

در ترکیبات کاسنی کافئین وجود ندارد، به همین دلیل برای بیماران هیپرتونیک (hypertonic) هم مفید است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*