فوائد هندوانه در دوران بارداری | مصرف هندوانه در خانم های باردار

فوائد هندوانه در دوران بارداری | مصرف هندوانه در خانم های باردار
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/17

در فصل تابستان یکی از میوه های محبوب هندوانه می باشد، که طرفدار بسیاری دارد، در این فصل به گرما هندوانه بهترین میوه است، اما خانم هایی که بارداری هستند، ممکن است در مورد استفاده از آن دچار تردید باشند، در حالی که طبق تحقیقات هندوانه برای خانم های باردار و جنین داخل رحم بسیار مفید است و مصرف آن در دوران بارداری توصیه می شود.

در زمان بارداری داشتن تغذیه سالم هم برای سلامت مادر و هم برای سلامت جنین بسیار مناسب و ضروری است. به همین دلیل خانم های باردار، باید در وعده هایی غذایی روزانه خود میوه جات و سبزیجات قرار دهند. در همین ارتباط یکی از میوه های مناسب و عالی که دارای ارزش بسیاری است و برای دوره بارداری مناسب می باشد، هندوانه است. آیا در مورد مزایا و فوائد هندوانه در دوران بارداری بر روی سلامتی مادر و نیز رشد جنین و کودک خبر دارید؟

92 درصد هندوانه را آب تشکیل می دهد و در ترکیبات خود دارای قند طبیعی می باشد، به همین دلیل برای کاهش حالت تهوع صبحگاهی و درد معده در زنان باردار بسیار مفید می باشد.

در دوران بارداری یکی از مشکلات و مسائلی که اکثر خانم های بارداری با آن زود به زود مواجه می شوند، ورم دست ها، پاها و صورت می باشد. هندوانه به علت داشتن مقدار زیادی آب، سبب باز شدن و گشایش رگ ها و عضلات شده و در نتیجه مانع از ایجاد ورم می گردد و نیز مانع از انباشت آب در بدن می شود. همچنین مواد معدنی موجود در ترکیبات هندوانه سبب کاهش انسداد مکرر عضلانی در خانم هایی که در سه ماهه اول بارداری هستند، می شود. هندوانه به علت اینکه منبع سرشاری از فیبر می باشد، برای اینکه روده ها را تحریک کند و برای پیشگیری از یبوست مناسب می باشد و مصرف آن برای خانم های باردار توصیه می شود.

هندوانه در مقایسه با گوجه فرنگی، خیلی بیشتر دارای لیکوپن (Lycopene) می باشد. بر اساس تحقیقات مولف کتاب سوپر فودز (Super Foods)، آقای استیون پراتین (Steven Prattın)، لیکوپن که یک ماده آنتی اکسیدانی می باشد، نه تنها برای محافظت ارگانیسم بدن انسان از بیماری هایی مانند سرطان و بیماری خونی و یا عروقی کمک می کند، بلکه سیستم ایمنی بدن را هم به صورت طبیعی تقویت می کند. حتی توانایی پوست برای محافظت از خود در برابر نور خورشید را نیز افزایش می دهد، بر اساس تحقیقی که از سوی نشریه بین المللی زنان و مامایی انجام شده است، مصرف روزانه لیکوپن در زن های باردار، خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی (Pre-eclampsia)، که یکی از مشکلات دوران بارداری است، را 50 درصد کاهش می دهد. در زمان انجام همین تحقیق به خانم های باردار مورد بررسی، توصیه شده بود که روزانه به میزان 4 گرم لیکوپن مصرف کنند. در حالی که در 300 گرم هندوانه بیش از این لیکوپن وجود دارد. یعنی بر اساس تحقیقات در 300 گرم هندوانه، 12 گرم لیکوپن وجود دارد.

فوائد هندوانه در دوران بارداری | مصرف هندوانه در خانم های باردار

علاوه بر این متخصصان به این نتیجه رسیده اند که، در ترکیبات هندوانه به مقدار زیاد ویتامین های A، C و B6، و همچنین مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم وجود دارد. این مواد علاوه بر این که، برای رشد جنین داخل رحم مادر بسیار مفید است بر روی توانایی دید، مغز، سیستم عصبی و سیستم ایمنی آن نیز تاثیر می گذارد. در عین حال، پتاسیم برای مادر هم بسیار مهم و مفید است، این گونه که، این ماده مقدار آب خون را در ارگانیسم بدن مادر متوازن می کند و در زمان بارداری پوست را مرطوب نگه می دارد.

در نظر داشته باشد که، انسان همه این فوائد را با یک قارچ هندوانه که جمعاً دارای 50 کالری می باشد و 300 گرم است، تامین می کند.

همان طور که هر غذایی دارای فوائدی می باشد، اما در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود، عوارض و مضرات آن نیز بروز پیدا می کند، لذا هندوانه به علت افزایش مقدار قند خون، نباید روازنه بیش از یک قارچ یعنی 300 گرم مصرف شود. علاوه بر این بسیاری از ما می دانیم که، هندوانه یکی از میوه هایی است که زود خراب می شود به همین دلیل خانم های بارداری باید هندوانه را در فصل خود بخورند و در زمان خوردن هندوانه هم بهتر است، هندوانه تازه بریده شده را استفاده کنند و از هندوانه هایی که به صورت بلند مدت در یخچال نگهداری شده اند، اجتناب کنند.

هندوانه تنها به صورت قارچ شده نیست، از آن می توانید اسموتی (smoothie) های مختلف هم درست کنید. یکی از روش های تهیه اسموتی به روش زیر می باشد:

- به مقدار دو لیوان هندوانه؛

- به مقدار یک لیوان توت فرنگی؛

- به مقدار یک لیوان شیر و یا ماست طبیعی؛

- چند قالب یخ؛

همه این مواد را در مخلوط کن، مخلوط کرده و سپس می توایند بنوشید. توت فرنگی ها را می توانید با میوه های دیگر عوض کنید. حتی شیر و یا ماست را می توانید، با آب مرکبات مانند لیمو، پرتغال و یا غیره عوض کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*