فوائد میوه گل رز چیست؟

فوائد میوه گل رز چیست؟

میوه گل رز (Rose hip) از بوته گل رز بدست می آید. میوه گل رز از مان های قدیم به خاطر داشتن ارزش دارویی بالا در میان مردم شناخته شده بود. و از دوران باستان برای درمان انواع بیماری ها از آن استفاده می شده است. و امروزه هم در طب سنتی دارای جایگاه ویژه ای دارد. از ابن رو، در این مطلب به بررسی فوائده میوه گل رز می پردازیم.

میوه گل رز در طب سنتی هم به صورت تازه و هم به شکل خشک شده به صورت گسترده استفاده می شده است. میوه گل رز، دارای فوائد و ویژگی های بسیار مفیدی است. و برای درمان برخی بیماری ها و اختلالات تاثیر بسیار مهمی دارد.

این میوه سرشار از ترکیبات شیمیایی زیاد می باشد. در ترکیبات میوه گل رز ویتامین های C، گروه B، P، K، E وجود دارد. کاروتن، مواد معدنی مانند پتاسیم، کلیسم، منیزیم، آهن، فسفر، مس و ... نیز در میوه گل رز وجود دارد. اسیدهای ارگانیک مانند اسید سیتریک، روغن های ضروری، اسید مالیک، پکتین و ... می باشد.

به همین دلیل میوه گل رز، یک وسیله درمانی چندکاره محسوب می شود. در کودکان، افراد سن و سال دار، افراد ناتوان، و بیماران مختلف دمنوش این میوه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

درجه اول میوه گل روز سرشار از ویتامین C می باشد. ویتامین C برای عملکرد و فعالیت بسیاری از اندام های بدن ضروری است. ویتامین C، یک انتی اکسیدان قوی می باشد. یعنی می توان گفت که، این ویتامین بدن را از پیری و تخریب محافظت می کند.

دمنوش میوه گل رز به علت این که سرشار از ویتامین C می باشد سبب جوان شدن پوست و افزایش انعطاف پذیری و شفافیت آن می باشد.

میوه گل رز سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، توانایی بدن را برای مقابله با ویروس ها و باکتری های عفونی افزایش می دهد. به همین دلیل مصرف ویتامین C در فصل سرما لازم می باشد. اگر شما هر روز به مقدار یک قاشق چای خوری با عسل طبیعی، یک استکان دمنونش میوه گل رز را مصرف کنید. از سرماخوردگی محافظت می شوید.

به ویژه برای کودکان این بسیار مهم و ضروری می باشد. کودکان هر روز با عسل به مقدار یک دوم استکان دمنوش میوه گل رز میل کنند.

میوه گل رز، که با ویتامین C و روتوزید غنی می باشد، سبب افزایش انعطاف پذیری رگ ها نیز می گردد. و به تقویت رگ ها کمک می نماید. در زمانی که شخص به بیماری واریس مبتلا است یک درمان طبیعی محسوب می گردد. علاه بر این میوه گل رز رگ ها را از کلسترول تمیز می کند و به همین دلیل برای درمان بیماری آترواسکلروز به صورت گسترده استفاده می شود.

متخصصان اطفال، برای درمان خون دماغ شدن در کودکا ن توصیه به استفاده از دمنوش میوه گل رز می کنند. همچنین دمنوش این میوه بر روی سیستم قلبی – عروقی و بر روی ترکیبات خون تاثیر مثبت دارد. و برای درمان کم خونی هم مفید می باشد.

از ساقه های میوه گل رز اسانس تهیه می شود. این اسانس مرهم بسیار قوی برای درمان زخم و التهاب می باشد. اسانس گل رز به ترمیم و تقویت پوست سرعت می بخشد، به همین دلیل استفاده از اسانس برای درمان سوختگی، و بیماری های پوستی مفید می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد میوه گل رز چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)