فوائد ماهی چیست؟ چقدر در هفته ماهی بخوریم؟

فوائد ماهی چیست؟ چقدر در هفته ماهی بخوریم؟

یکی از سالم ترین غذاهای دنیا ماهی می باشد، که سرشار از نواع مواد مغذی مانند پروتئین ها و ویتامین D می باشد. و بهترین منبع اسیدهای چرب امگا 3 است. خوردن ماهی برای سلامتی انسان ضروری است و توصیه می شود که حتما در برنامه غذایی ماهی وجود داشته باشد.

همه انواع ماهی برای انسان مفید می باشند، آن‌ها حاوی مواد مغذی فراوانی هستند، که اکثر مردم در رژیم غذایی خود به اندازه کافی ماهی دریافت نمی‌کنند. ماهی حاوی پروتئین با کیفیت بالا، ید، ویتامین‌های مختلف و مواد معدنی است. با این حال، برخی از ماهی‌ها بهتر از انواع دیگر هستند و انواع چرب آن در زمره سالم‌ترین نوع ماهی‌ها در نظر گرفته می‌شوند. دلیل این است که در ماهی‌های چرب (مانند ماهی آزاد، قزل آلا، ساردین، ماهی تن و ماهی خال مخالی) مواد مغذی بر پایه چربی، بیشتر یافت می‌شود.

در طول هفته حداقل یک الی دو بار خوردن ماهی به ویژه ماهی که دارای امگا 3 می باشد لازم است. ماهی دارای امگا 3 برای بیماری های قلبی، مغزی، سیستم عصبی، بیماری استخوان و ... مفید می باشد. از جمله ماهی های دارای امگا 3 عبارتند از: ماهی ساردین، شاه ماهی و آزاد ماهی.

در ترکیبات ماهی به مقدار زیاد انواع ویتامین های A، B2، B3، B12، D و E وجود دارد. ماهی همچنین دارای اسید فولیک، فسفر، کلیسم، سلنیوم، می باشد. بر اساس نظر کارشناسان تغذیه، در هفته باید حداقل 2 الی 3 بار ماهی مصرف کرد.

ماهی برای فعالیت مغز هم بسیار مفید است، فشار خون را کاهش می دهد، و برای درمان آسم مفید می باشد. به تقویت استخوان ها ماهی کمک می کند.

خوردن ماهی مانع از فراموشی در انسان می شود. برای تنظیم میزان کلسترول خون یکی از غذاهای اصلی است. برای سلامتی چشم هم خوب است.

در رژیم های غذایی همیشه وجود دارد، ماهی برای لاغری هم خوب است. ریسک ابتلا به بیماری سرطان سینه را کم می کند. خوردن ماهی برای انسان های پیر، حامله و کودکان توصیه می شوند. خوردن ماهی در هفته چند بار ریسک ابتلا به بیماری فلجی را به میزان 6 الی 12 درصد کاهش می دهد.

ماهی سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. و داراي ارزش تغذيه اي بسيار بالايي است و اكثر مواد مغذي مفيد و ضروري براي انسان را به تنهايي داراست. پس خوردن ماهی را فراموش نکنید و حتما هفته یک یا دو بار آن را مصرف کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 242
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
M
مهسا ( 2017-11-08 11:23:56 )
منم می خوام لاغر شوم