فوائد ماساژ پا | ماساژ دادن پا چه تاثیری بر سلامتی دارد

فوائد ماساژ پا | ماساژ دادن پا چه تاثیری بر سلامتی دارد

از پا به عنوان قلب دوم انسان یاد می شود، ماساژ پا برای احساس آرامش و احساس راحتی در کل بدن مفید و موثر است، افزون بر این، ماساژ پا برای درمان برخی بیماری ها و کاهش دردها و علائم ناشی از بعضی بیماری ها موثر و مفید می باشد.

ماساژ دادن پا، که بعد از یک روز طولانی و خسته کننده انجام می شود، سبب راحتی تن و بدن انسان شده و تنش ها و ناراحتی ها را از بین می برد. ماساژ پا برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید و موثر است. در این مقاله، خوانندگان محترم را با فوائد ماساژ پا آشنا می کنیم.

1- کاهش فشار خون:

فشار خون بالا، یکی از علل و دلایل اصلی بیماری قلبی می باشد، برای اینکه فشار خون بالا را کاهش دهیم، لازم است که، سبک زندگی خود را تغییر دهیم و یا معالجات درمانی انجام دهیم. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که، ماساژ دادن پنجه های پا، برای کاهش فشار خون و در روند درمان و معالجه بیماری تاثیرات مثبت دارد.

2- کاهش دردهای قاعدگی و علائم و نشانه های یائسگی:

ماساژ دادن روزانه پا، دردهای قبل از قاعدگی را کاهش می دهد و نیز دردهای ناشی بی خوابی، سر درد و تغییرات روحی، که از نشانه های وارد شدن به دوره یائسگی می باشد، را سبک تر می کند و کاهش می دهد. نقطه ای از پا که برای این منظور باید ماساژ داد، نواحی داخلی پنجه ها می باشد.

3- کاهش علائم سرطان و عوارض جانبی شیمی درمانی:

در نتیجه تحقیقاتی که دانشمندان دانشگاه دولتی میشیگان انجام داده اند، اثبات شده است که، ماساژ دادن پنجه های پا نه تنها برای دردهای سرطانی و تعادل بخشیدن به قلب موثر می باشد، در عین حال، علائم و نشانه های تنگی نفس را هم کاهش می دهد.

4- کاهش ورم در زنان باردار:

ورم کردن پاها و مچ پاها در زنان باردار، سبب ایجاد دردهای شدید در خانم ها می گردد. به طور کلی، این شرایط در سال های اخیر در میان زنان بارداری به گستردگی شایع شده است. به همین دلیل پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند، که روزانه به مدت 10 الی 20 دقیقه پاهای خود را ماساژ دهند.

علاوه بر این، ماساژ پا برای خانم های باردار، دارای فوائد دیگری هم می باشد، ماساژ دادن پا در زمان زایمان و بعد از زایمان برای بازیابی سلامتی و سرپا شدن دوباره خانم های باردار بسیار موثر است. تحقیقات پزشکی نشان می دهد، که ماساژهای رفلکسولوژی، ارگانیسم بدن زنان را به سرعت بهبود می بخشد و برای سلامتی آنها بسیار موثر و کمک کننده است.

5- منظم کردن خواب:

به خواب عمیق همه مردم نیاز دارند، گرفتن دوش آب گرم برای داشتن خواب عمیق بسیار موثر و مفید است. در عین حال، ماساژ پنجه های پا هم به انسان برای داشتن خواب خوب کمک می کند.

6- داشتن رابطه جنسی خوب:

ماساژ پا استرس و تنش های روحی – روانی را از بین می برد و تمام بدن انسان را راحت و آسوده می کند. البته این ماساژ تنها برای راحتی نیست، همچنین تاثیرات مثبت بر روی زندگی انسان دارد. ماساژ دادن رشته های عصبی موجود در بین پنجه های پا، سبب تقویت میل جنسی می شود.

7- کاهش سر درد:

ماساژ دادن پا یکی از راه های رهایی از سر درد می باشد، اگر در پشت کمر و گردن احساس درد می کنید، با ماساژ دادن نقاط مختلف در پای خود، می توانید این دردها را از بین ببرید.

8- کاهش ناراحتی و کوفتگی ها و تنش های گردن و شانه ها:

هر دو طرف پاها را به آرامی و سبک ماساژ دهید، سپس ما بین انگشت شصت و اشاره خود به صورت دایره وار ماساژ دهید. علاوه بر این، ناحیه زیر انگشت کوچک پا را، ماساژ دهید و یا انگشت شصت پای خود را چند بار به آرامی فشار دهید و سپس رها کنید. اگر در ناحیه گیجگاهی سر احساس درد می کنید، ناحیه داخلی انگشت شصت پا را چند بار به آرامی فشار دهید و سپس رها کنید.

9- کاهش درد ستون فقرات:

ناحیه وسط کف هر دو پا، با ستون فقرات ارتباط دارد. با ماساژ دادن این ناحیه می توان درد ستون فقرات را کاهش داد. به این نقاط فشار زیادی داده و به صورت دایره ای، به مدت 30 الی 45 دقیقه ماساژ دهید. ماساژ رفلکسولوژی که پیشینه آن به شرق دور می رسد، یکی از ماساژهایی می باشد که برای بهبود بیماری مغز و اعصاب و کاهش تنش های روحی – روانی موثر و مفید می باشد. از لحاظ علمی هم، تحقیقات زیادی در باره تاثیرات مثبت ماساژ وجود دارد.

- از دیگر فوائد و اهمیت های ماساژ رفلکسولوژی پا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نقطه مرتبط با ریه (Ağciyər): در هر دو پا این نقطه را به آرامی فشار دهید، این کار سبب افزایش گردش خون می شود و ریه ها را از مواد سمی انباشته شده، تمیز می کند.

فوائد ماساژ پا | ماساژ دادن پا چه تاثیری بر سلامتی دارد

2- نقطه مرتبط با قلب (Ürək): این نقطه در پای چپ و در زیر انگشت کوچک قرار دارد. برای اینکه استرس مرتبط با ایجاد بیماری انفارکت را، کاهش دهید، این نقطه را به صورت دایره وار و آرام ماساژ دهید. ماساژ این نقطه موجب بهبود گردش خون در بدن و نیز فعالت بهتر قلب می شود.

3- نقطه مرتبط با گردن (Boyun): این نقطه در هر دو پا، زیر ناحیه نگشت کوچک و انگشت کناری آن قرار دارد. برای رهایی از درد گردن می توان این ناحیه را به آرامی فشار داد و رها کرد و نیز ماساژ داد.

منبع: Saglamolun.Az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد ماساژ پا | ماساژ دادن پا چه تاثیری بر سلامتی دارد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)