فوائد شیر مادر چیست؟ مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر

فوائد شیر مادر چیست؟ مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر

امروز دنیای علم و پزشکی اثبات کرده است که شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد می باشد و نمی توان آن را با غذاهای دیگر مانند شیر خشک و ... جایگزین نمود. لذا در سطح جامعه و در امکان بهداشتی شاهد می باشیم که تبلیغاتی در مورد فوائد شیر مادر و ضرورت تغذیه نوزاد با شیر مادر زیاد است، به همین دلیل در این مطلب جدیدترین یافته های دانشمندان در مورد شیر مادر را تقدیم شما می کنیم.

نوزاد بعد از اینکه به دنیا می آید، بسیاری از متخصصان و کارشناسان توصیه تا شش ماهگی تنها باید با شیر مادر تغذیه شود و به گفته بسیاری از متخصصان شیر مادر تا شش ماهگی همه نیازهای بدن نوزاد را تامین می کند و علاوه بر آن دارای و فوائد و خواصی است که در غذاهای دیگر و شیر خشک وجود ندارد، به همین دلیل گفته می شود که شیر مادر قابل جایگزینی با هیچ غذایی برای کودک نمی باشد. به توجه به اهمیت موضوع در ادامه برخی از فوائد غیر قابل انکار شیر مادر را تقدیم شما می کنیم.

شیر مادر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، نوزاد را از ابتلا به عفونت ادراری محافظت می کند و میزان آی کیو (IQ) کودک را افزایش می دهد. به همین دلیل تحقیقات ثابت کرده اند که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با نوزادانی که با شیر خشک تغذیه شدن با هوش تر می باشند.

علاوه بر این ها، تغذیه با شیر مادر به کودک آرامش می دهد و دردهای آن را تسکین می بخشد به ویژه در زمانی که به کودک واکسن تزریق می شود، تغذیه با شیر مادر کمک زیادی در آرام کردن و کاهش درد کودک دارد.

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات جدید خود در مورد شیر مادر به فوائد جدیدی از این شیر دست یافته اند. این گونه که، این متخصصان بر روی حدود صد کودک و مادر مطالعه کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند رشد بهتری دارند و زودتر به غذاخوردن می افتند. لازم است مد نظر داشته باشید که، مصرف مواد و محصولات پر فائده برای کودکان بعد از شش ماه ضروری است و کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند بهتر و راحت از این محصولات استفاده می کنند.

تحقیقات اثبات کرده است که در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با کودکانی که از سیر خشک و ... استفاده می کنند، ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند وبا، هپاتیت، سلیاک و آلرژی کمتر می باشد. علاوه بر این شیر مادر به علت داشتن سدیم و پروتئین مناسب به کلیه های نوزاد که هنوز کامل نشده اند، آسیب نمی زند. از سوی دیگر آهن شیر مادر کم است اما به دلیل وجود عواملی چون لاکتوفرین و میزان اسیدی بودن شیر مادر، جذب آهن شیر مادر به مراتب بهتر از سایر انواع شیر صورت می‌گیرد. بنابراین کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند تا زمان شروع تغذیه کمکی به قطره کمکی آهن نیازی ندارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد شیر مادر چیست؟ مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)