فوائد شیر بز | تاثیرات و خواص شیر بز

فوائد شیر بز | تاثیرات و خواص شیر بز
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/09

در مورد مصرف شیر و لبنیات و خواص و فوائد آن اطلاعات زیادی وجود دارد، پزشکان توصیه می کنند که حتماً مصرف شیر در وعده های غذایی افراد باشد، چرا که همه بر فوائد و مزایای آن تاکید دارند، اما گاهی مصرف شیر در کودکان زیر سه سال موجب ایجاد حساسیت هایی می شود، به همین دلیل توصیه می شود که بیشتر از شیر بز به کودکان داده شود، شیر بز در مقاسه با سایر لبنیات دارای خواص و فوائد زیادی می باشد.

از زمان های گذشته و قدیم از شیر بز به عنوان وسیله درمانی استفاده می شده است. خصوصیات و خواص درمانی شیر بز، امروزه هم از سوی پزشکان توصیه می شود. یکی از پزشکان بزرگ اسلامی ابن سینا، فوائد شیر بز برای قلب را برشمرده است. تفکرات و عقاید ابن سینا بی اساس نیست. چرا که شیر بز سرشار از پتاسیم و منیزیم می باشد، که برای قلب واقعاً بسیار مفید است.

در قرن بیست و یکم به وسیله شیر بز بسیاری از بیماری ها درمان شده اند و استفاده از شیر بز برای درمان بسیاری از بیماری ها صورت بسیار گسترده استفاده می شود. شیر بز بر روی سیستم ایمنی بدن انسان تاثیرات بسیار مثبتی دارد، برای درمان و بازسازی ارگانیسم بدن بعد از بیماری بسیار مفید است و ترمیم بدن را سرعت می بخشد. برای کودکان ضعیف که زود به زود بیمار می شوند، شیر بز بسیار مفید است. بعد از سه سالگی می توان به غذای کودک شیر بز اضافه کرد. البته در شروع به مقدار بسیار کم باید شیر بز استفاده کرد.

شیر بز از لحاظ ویتامین و مواد معدنی در مقایسه با شیر گاو بسیار غنی تر می باشد. ویتامین های اصلی و اساسی شیر بز عبارتند از ویتامین های A، B، D، E و مواد معدنی آن از پتاسیم، کلسیم، منیزیم و کُبالت تشکیل شده است. شیر بز برای استخوان ها و دندان ها بسیار مفید است، بر روی سیستم قلبی – عروقی و سیستم عصبی تاثیر مثبت می گذارد و برای درمان و سلامتی زخم ها و بیماری هایی که در معده و روده وجود دارد، موثر و خوب است.

شیر بز برای دفع مواد مضر از ارگانیسم بدن نیز مفید است. تنها به همین دلیل در اتحاد جماهیر شوروی سابق، به کسانی که در صنایع مضر و زیان آور کار می کردند، در وقت ناهار شیر بز طبیعی و خالص می دادند.

فوائد شیر بز | تاثیرات و خواص شیر بز

در مورد شیر بز روایات بسیاری وجود دارد، شنیده می شود که، شیر بز مانند شیر مادر است. اما طبیعی است که این طور نمی تواند، باشد. نه شیر بز، نه شیر گاو و نه شیر دیگر حیوانات، نمی تواند مانند و جایگزین شیر مادر شود. چرا که ترکیبات آنها کاملاً متفاوت می باشد. در ترکیبات شیر مادر، پروتیئن ها، کربوهیدرات ها، چربی ها و غیره در مقایسه با ترکیبات شیر بز و شیر گاو بسیار فرق می کند. شیر انسان و دیگر حیوانات با هدف رشد و پرورش فرزندان خودشان ایجاد شده است. به همین دلیل برای نوزاد مفید ترین و غیر قابل جایگزین ترین غذا تنها شیر مادر می باشد.

اما گاهی به علل و دلایل مختلف مادر نمی تواند کودک خود را با شیر خود سیر کند. در چنین شرایطی به نوزاد به عنوان کمکی شیر خشک هم داده می شود. در اکثر موارد از شیر گاو برای تهیه شیر خشک استفاده می شود و گاهی هم از شیر بز در ترکیبات شیرخشک استفاده می گردد. اما ترکیبات شیر گاو را تغییر می دهند. برخی مواد موجود در شیر گاو کاهش داده می شود و برخی دیگر اضافه و یا افزوده می گردد. به همین دلیل هیچ گاه تا سه سالگی نمی تواند به کودک شیر گاو و یا بز طبیعی داد. این کار می تواند سبب به وجود آمدن اختلالات از جمله آلرژی، اختلال در سیستم معده و روده و غیره در کودک شود.

گاهی هم شیر خشک هایی که با شیر گاو تهیه شده اند، در کودکان سبب ایجاد آلرژی می شوند. در چنین شرایطی پزشکان توصیه می کنند به کودک شیر خشکی داده شود که از شیر بز تهیه شده است. شیر بز کمتر سبب ایجاد آلرژی در کودکان می گردد.

به طور کلی، چربی ها و پروتئین های موجود در ترکیبات شیر بز در مقایسه با ترکیبات شیر گاو از سوی بدن انسان راحت تر جذب می شود. پروتئین کازئین (Casein) که در ترکیبات شیر گاو وجود دارد از سوی بدن انسان به سختی جذب می شود و در بسیاری از موارد سبب ایجاد واکنش های آلرژیک می شود. اما پروتئین آلبومین (Albumin) که در ترکیبات شیر بز وجود دارد، به راحتی توسط ارگانیسم بدن انسان جذب می شود و بسیار کمتر موجب ایجاد واکنش های آلرژیک می گردد. از این دیدگاه، شیر بز در مقایسه با شیر گاو بسیار پر چرب است. اما چربی های موجود در شیر بز راحت تر جذب می شود. به هم دلیل برای کسانی که به شیر گاو دارای آلرژی هستند، توصیه می شود شیر بز مصرف کنند.

فوائد شیر بز | تاثیرات و خواص شیر بز

گاهی می شنویم که می گویند، شیر بز دارای مزه و بوی ناخوشایندی است. این فکر اشتباهی می باشد. بودن بوی بد و یا طعم بد شیر بز می تواند با روش نگه داری اشتباه بز ارتباط داشته باشد. البته طعم و بوی شیر بز در مقایسه با شیر گاو تا حدی متفاوت می باشد. اما پس از مدت معینی که از شیر بز استفاده کنید انسان به طعم و بوی این شیر عادت می کند. کودکان به طعم شیر بز زودتر عادت می کنند.

شیر بز در زمان های قدیم به عنوان وسیله ای جوان کننده استفاده می شده است، خانم هایی که می خواهند زیباتر و جوان تر دیده شوند با شیر بز صورت خود را می شورند و یا در وان شیر بز حمام می کنند. البته از شیر بز می توان در ماسک های جوان کننده هم استفاده کرد. برای این منظور می توانید در شیر بز به مدت 20 دقیقه دو قاشق غذا خوری بغلو جو را خیس کنید و سپس آن را بر روی پوست صورت که تمیز کرده اید، بمالید. بعد از 20 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشورید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3347
تعداد کل بازدیدها: 863074

نظرات کاربران

*