فوائد سی دقیقه خوابیدن در وسط روز چیست؟ خوبیدن روز مفید یا مضر

فوائد سی دقیقه خوابیدن در وسط روز چیست؟ خوبیدن روز مفید یا مضر

بسیاری از مردم ایران عادت دارند در وسط روز بعد از صرف ناهار کمی استراحت کنند، استراحت وسط روز می تواند برای سلامتی و بازدهی انسان بسیار مفید باشدو تحقیقات علمی هم فوائد نیم ساعت خوابیدن در وسط روز بعد از غذا خوردن را توصیه می کنند، از این رو، در ادامه فوائد خواب وسط روز را تقدیم شما می کنیم.

خواب وسط روز اساسا خوابی است که در طول روز بیست الی سی دقیقه خوابیده می شود. بعد از اینکه ناهار را خوردید، نیم ساعت خوابیدن از طرف پیامبر گرامی اسلام (ص) مورد پسند بوده است و برای صحابه آن را توصیه می کردند.

بر اساس تحقیقات خواب وسط روز برای سلامتی انسان بسیار مفید و پر فائده می باشد، این گونه که، نیم ساعت خوابیدن در وسط روز با دو ساعت خواب شبانه برابری می کند.

دانش آموزانی که خواب وسط روز را دارند در مقایسه با افرادی که این خواب را ندارند، به میزان 50 درصد نتایج بهتری در امتحانات بدست می آورند. در آمریکا، محققان دانشگاه هاروارد (Harvard University)، تحقیقی را در بین دانشجویان داوطلب انجام داده اند، که نتایج آن نشان می دهد، افرادی که در وسط روز می خوابند از کسانی خواب وسط روز را ندارند، سرحال تر می باشند. توانایی کاری آنها افزایش می یابد و از خستگی چشم اذیت نمی شوند.

در کشورهای اسکاندیناوی تحقیقاتی انجام شده است که نتایج آن موجب حیرت انسان می شود. این طور که، انسان هایی که خواب روزانه دارند، قلبشان منظم تر می زند، افرادی که مبتلا به بیماری سیستم قلبی – عروقی و یا بیماری خونی می باشند بعد از خواب وسط روز خود را بهتر حس می کنند و حالشان تا حدی بهتر می شود.

به طور کلی، انسان هایی که صبح ها از خواب دیر بیدار می شوند، خود را خسته و بی حال احساس می کنند. خوابید زیاد در صبح هم در دین مقدس اسلام و هم بر اساس تحقیقات علمی مناسب نیست و پسندیده نمی باشد. اما اگر صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید و در وسط روز کمی بخوابیدن، خستگی به وجود آمدن از صبح را از بین می برد و سبب می شود که بعد از ظهر را با روحیه و انرژی مضاعف به کار ادامه دهیم.

افرادی که ناراحتی عصبی دارند، انسان هایی که دچار وحشت زدگی[1] (Panic attack) می باشند، کسانی که خود را همیشه خسته احساس می کنند، کسانی که به کارهای مغزی و ذهنی مشغول هستند، افرادی که برای امتحانات آماده می شوند، خوابیدن وسط روز بهتر و مفیدترین وسیله می باشد.

کسانی که از افسردگی اذیت می شوند و دچار افسردگی هستند، حتما خواب وسط روز را داشته باشند. این افراد لازم است که صبح زودتر از خواب بیدار شوند و وسط روز به مدت نیم ساعت استراحت کنند. این عمل شما را بسیار سرحال می کند و با گذشت زمان انرژی منفی و حال خراب را از بین می باشد و لذا انسان می تواند از افسردگی رهایی یابد.

 

[1] - نوعی بیماری روانی از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانیِ وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها مشخص می‌شود. این حملات که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند، با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی نفس و فشردگی در قفسه سینه، لرزش، احساس ازدست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکته قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند(منبع ویکی پدیا).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد سی دقیقه خوابیدن در وسط روز چیست؟ خوبیدن روز مفید یا مضر
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)