فوائد زیره سیاه و روغن آن | خواص درمانی زیره سیاه کدامند

فوائد زیره سیاه و روغن آن | خواص درمانی زیره سیاه کدامند

زیره در فرهنگ اسلامی جایگاه بسیار بالایی دارد و از دیر باز ایرانیان از انواع زیره در غذاهای خود استفاده می کرده اند، تحقیقات علمی امروزه فوائد بیشمار زیره را مشخص کرده اند، که یکی از مهمترین آنها زیره سیاه و یا روغن زیره سیاه می باشد.

روغن زیره سیاه در طول قرن های گذشته در میان مسلمانان به عنوان وسیله درمانی مفید به صورت گسترده استفاده می شده است. پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) در مورد زیره سیاه فرمودند: «زیره سیاه به جز مرگ برای همه بیماریها درمان می باشد».

روغن زیره سیاه سیستم دفاعی بدن انسان را تحریک می کند و در نتیجه بدن را برای مقابله با بیماری های مختلف آماده می کند. در نتیجه تحقیقات علمی اثبات شده است که، استفاده همیشگی از زیره سیاه سبب افزایش سلولهای محافظ در سیستم ایمنی بدن و لنفوسیت (Limfosit) موجود در خون را افزایش می دهد. این سلول ها در ارگانیسم انسان، با میکروهای مضری مانند عفونت ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و غیره، که از خارج وارد بدن می شوند، مبارزه می کند و در نتیجه انسان کمتر بیمار می گردد.

علاوه بر این موجب می شود که سیستم دفاعی بدن سلول هایی که در آینده سبب ایجاد سرطان می شوند را نیز نابود کند. لازم به ذکر است که، سلول های سرطانی در بدن انسان همیشه به وجود دارند. و تنها یک سیستم دفاعی قوی بدن است که برای دفع این سلول ها و اجازه تبدیل شدن آنها به سرطان را نمی دهد. در پزشکی مدت زمان زیادی است که اثبات شده، اکثریت بیماری سرطان در موقعی که سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود به وجود می آیند.

تاثیرات مثبت زیره سیاه بر روی تومورها، در نتیجه تحقیقات علمی که در آزمایشگاه های مختلف انجام شده است، اثبات گردیده است. در کشورهای مختلف دنیا، سرطان شناسی (Oncology) با هدف پیشگیری از این بیماری و معالجه آن تعیین شده است.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن، انسان سالم به عنوان پیشگیری هر روز صبح و شب لازم است که به مقدار یک قاشق چای خوری روغن زیره سیاه میل کند. زیره سیاه در زمان بیماری کم خونی به تنظیم کردن فشار خون شریانی در بدن کمک می کند و میزان قند خون و کلسترول بد خون را کاهش می دهد. روغن زیره سیاه به تمیز کردن رگ ها کمک می کند، انعطاف پذیری رگ ها را افزایش می دهد و در نتیجه این، از رشد بیماری هایی مانند سکته مغزی و تصلب شرایین (atherosclerosis) پیشگیری می کند.

زیره سیاه بر روی سیتم معده و روده انسان هم تاثیر مثبتی دارد. زیره سیاه اشتها را زیاد می کند، مانع از چاقی می شود و برای لاغری هم مفید است. در زمان ابتلا به بیماری های مختلف پوستی مانند پسوریازیس و یا اگزما، از روغن زیره سیاه به صورت دائم استفاده کنید، تاثیر درمانی زیادی دارد.

روغن زیره سیاه پوست را جوان می کند، چین و چروک پوست را کم می کند، به همین دلیل روغن زیره سیاه به ماسک های مختلف جوانی اضافه می کنند. علاوه بر این، می توانید از این روش ساده هم استفاده کنید: روغن زیره سیاه را بر روی پوست تمیز به صورت یک لایه ی نازک بکشید و 15 الی 20 دقیقه صبر نماید و سپس با دستمال های مخصوص آرایشی آن را پاک کنید.

لازم به ذکر است که، برای بهره مندی از فوائد درمانی زیره سیاه، تنها از روغن های طبی زیره سیاه استفاده کنید. در حال حاضر در بازار، با قیمت بسیار ارزان روغن زیره سیاه فروخته می شود، که استفاده از آنها هیچ فائده ای ندارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 989
تعداد کل نظرات : 35
تعداد کل آرا: 2356
تعداد کل بازدیدها: 127702
فوائد زیره سیاه و روغن آن | خواص درمانی زیره سیاه کدامند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)