فوائد حنا کدامند | حنا چه خواصی دارد

فوائد حنا کدامند | حنا چه خواصی دارد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/16

حنا گیاهی پرخاصیت است که بیشتر از فواید آن برای مو می دانیم در حالی که پودربرگهای معجزه آسای این گیاه درمان دردهاست. حنا گیاهی به صورت درختچه یا درختی با برگهای سبز متمایل به خاکستری، بیضوی و گلهائی به صورت خوشه گرزن بزرگ، به رنگ سفید یا زرد بسیار خوشبو، با میوه های خشک و شکوفا که حاوی دانه هائی خیلی کوچک است.

اساساً حنا به عنوان یک وسیله آرایشی شناخته می شود. اما حنا تنها یک وسیله آرایشی نیست، حنا در دوران گذشته به عنوان یک وسیله بسیار قوی درمانی و طبی شناخته می شده است و در طب سنتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفته است.

در گذشته به کمک حنا، زخم ها، خوره ها و بیمارهای های پوستی را درمان می کردند. این گونه محسوب می شود که، حنا در مردان موجب افزایش قدرت مردانه می شود.

در پزشکی معاصر هم از حنا به عنوان یک وسیله درمانی به صورت گسترده استفاده می شود. حنا از برگ های خشک شده و کوبیده شده گیاه حنا (Lawsonia)، که در هند، ایران، مصر و برخی دیگر از کشورها رشد می کند، تهیه می گردد. لذا به صورت کامل طبیعی می باشد. برخی از فوائد و خواص درمانی حنا عبارتند از:

1- از حنا در مشکلات و اختلالات مختلف مو و پوست سر استفاده می شود. در صورتی که از حنا به صورت دائم استفاده شود، موجب رفع دائمی شوره سر می گردد. موها را تقویت می کند و محکم می نماید و سبب شفافیت و سلامت مو می شود. همچنین حنا موجب کاهش ریزش مو می گردد و موها را بازسازی و ترمیم می کند.

اگر شما نمی خواهید، رنگ موهایتان تغییر کند، می توانید از حنای بی رنگ استفاده کنید. که رنگ نمی دهد. حنای بی رنگ برای از بین بردن التهاب های پوست سر و کاهش ریزش مو مفید است. در زمانی که پوست سر خشک و یا موها خشک می باشد، می توانید حنا را با آب و روغن کرچک مخلوط کنید. اما در صورتی که موهای چرب و یا پوست سر چربی دارید، تنها حنا با با آب به خوبی مخلوط کنید (تا به صورت خامه در آید). حنا را بر روی موها بمالید و ابتدا با یک پلاستیک و سپس با یک دستمال ببندید و به مدت 2 الی 3 ساعت نگهدارید و بعداً آن را بشورید.

معمولاً حنای بی رنگ هیچ گونه واکنش های آلرژیک را ایجاد نمی کند و برای هر نوع مو و پوست سری استفاده می شود.

2- حنای بی رنگ را برای درمان زخم های کوچک مختلف، ترک های پاشنه پا، اگزما، درماتیت و غیره استفاده می کنند. در زمان بیماری پوستی هم می توان به عنوان یک وسیله درمانی از آن استفاده کرد. برای این کار حنا را با آب گرم مخلوط کنید تا به شکل خامه در آید و با پارچه نخی بر روی زخم های پوست بمالید.

3- حنا ( هم بی رنگ و هم رنگ دار) در زمان سر درد هم بسیار مفید است. حنا را در آب حل کنید و بر روی مو و پوست سر بمالید و با پلاستیک و دستمال سر خود را ببنید و دراز بکشید. بعد از 30 دقیقه موهای خود را بشورید.

4- در زمان داشتن التهاب های مختلف در داخل دهان و یا لثه ها نیز می توانید از حنا استفاده کنید. در این زمان به مقدار یک قاشق چای خوری حنا را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید تا حل شود. بعد از یک ساعت و بیست دقیقه آن را به خوبی صاف کنید و به شکل غرغره کردن استفاده کنید.

5- حنا با عفونت های قارچی هم مقابله می کند. اگر در پاهای خود قارچ دارید، حنا را در آب حل کنید و بر روی پاهای خود بمالید. در زمان داشتن بوی بد پا هم، از حنا می توانید، استفاده کنید. چرا که حنا سبب از بین رفتن قارچ ها و میکروب هایی می شود که موجب ایجاد بوی بد می شوند و از پوست محافظت می کند.

6- در زمانی که دچار درد کمر و درد مفاصل شدید حنا را با آب و روغن زیتون مخلوط کنید تا به شکل خامه در آید. 10 دقیقه نگه دارید و به پارچه نخی بمالید و آن را بر روی نواحی که درد می کند، به مدت 30 دقیقه بگذارید و سپس بردارید.

لازم به ذکر است که، حنای رنگ دار می تواند سبب آلرژی شود. به همین دلیل قبل از استفاده مقداری از آن را بر روی پوست خود امتحان کنید تا داشتن و یا نداشتن حساسیت و واکنش به آن را بدانید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*