فوائد باورنکردنی سنبل الطیب | سنبل الطیب گیاه درمانی و دارویی

فوائد باورنکردنی سنبل الطیب | سنبل الطیب گیاه درمانی و دارویی

سنبل الطیب گیاهی است، بوته ای و استوار که ارتفاع آن به 50 تا 150 سانتی متر می رسد. ریشه این گیاه در طب سنتی دارای ارزش دارویی و درمانی می باشد. لذا در این مطلب به بررسی فوائد درمانی و دارویی این گیاه می پردازیم.

این گیاه یکی از گیاهان معروف درمانی می باشد. سنبل الطیب هم در طب سنتی و هم در طب عامیانه به صورت گسترده استفاده می شود. در ترکیبات داروهایی که در صنعت داروسازی دنیا تولید می شوند، در بیشتر موارد برای آرام بخشی طبیعی از گیاه سنبل الطیب استفاده می کنند.

سنبل الطیب به عنوان وسیله دارویی از زمان های بسیار دور استفاده می شده است. اسم این گیاه در زبان لاتین به گیاه سلامتی ترجمه می شود. (به سنبل الطیب به لاتین valere یعنی سلامتی می گویند.)

در یونان قدیم پزشکان، از ریشه های گیاه سنبل الطیب، برای آرام بخشی و کاهش درد استفاده می کرده اند. به وسیله این گیاه سردرد، اختلالات عصبی و حتی بیماری صرع را نیز درمان می کردند.

گیاه سنبل الطیب اساسا یک آرام بخش قوی می باشد، دمنوش سنبل الطیب برای درمان سر دردهای مزمن، میگرن، عصبانیت، بی خوابی و غیره تاثیر گذار است. گیاه سنبل الطیب در موقع یائسگی هم به خانم ها کمک زیادی می کند.

اضافه کردن دمنوش گیاه سنبل الطیب در وان حمام کودکان بسیار مفید است. آرام بخشی خوبی است و سبب می شود، که کودک راحت تر بخوابد.

علاوه بر این ها گیاه سنبل الطیب به درمان بیماری سیستم قلبی – عروقی کمک می کند، در زمان ابتلا به بیماری تاکی کاردی یا همون تپش قلب (Tachycardia)، فشار خون و دردهای قلبی به صورت گسترده استفاده می شود. این گیاه گردش خون را بهتر می کند، رگ ها را باز می کند، فشار خون پایین را نرمال می کند و عملکرد قلب را تنظیم می نماید.

البته گیاه سنبل الطیب تنها برای سیستم قلبی – عروقی نیست، برای سیستم معده و روده هم تاثیرات درمانی زیادی دارد. این گیاه دارای خواص قوی اسپاسمولیتیک می باشد. به همین دلیل برای لوله مری، روده ها و در زمان اسپاسمولیتیک معده هم بسیار مفید است، نفخ را کاهش می دهد، برای درمان یبوست مفید است، ترشح اسید معده را افزایش می دهد، اشتها را بهبود می بخشد.

گیاه سنبل الطیب برای فعالیت کبد و کیسه صفرا هم مفید است و ارگانیسم بدن را از انگل ها محافظت می کند. علاوه بر این، برای آسم و التهاب های ریه هم استفاده می شود.

در زمان بارداری خانم ها زود به زود عصبی و متشنج می شود و دچار استرس و افسردگی می گردند، در این موقع نوشیدن از دمنوش این گیاه مفید می باشد.

برای تهیه دمنوش سنبل الطیب به مقدار یک قاشق غذاخوری ریشه سنبل الطیب با یک استکان آب جوش مخلوط کنید و بگذارید به مدت سی دقیقه دم بکشد و در طول روز به تعداد 3 بار و هر بار به اندازه یک قاشق غذای خوری میل کنید.

سنبل الطیب به صورت قرص هم زیاد استفاده می شود، قرص های این گیاه را در طول روز سه بار به مقدار یکی الی دو عدد قرص مصرف می شود.

لازم به ذکر است، که مانند دیگر داروهای درمانی این گیاه هم برای اینکه مفید و موثر واقع شود، باید به مدت طولانی (سه هفته تا یک ماه) استفاده شود. اما توجه داشته باشید، که مصرف بیش از اندازه این گیاه خوب نیست. چرا که سبب ایجاد اختلالات مختلف در فعالیت قلب می گردد. سردرد و حالت تهوع به وجود می آورد. در برخی موراد گیاه سنبل الطیب سبب ایجاد آلرژی هم می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فوائد باورنکردنی سنبل الطیب | سنبل الطیب گیاه درمانی و دارویی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)