فوائد اسید فولیک چیست؟ مصرف اسیدفولیک در زمان حاملگی چه فوائدی دارد؟

فوائد اسید فولیک چیست؟ مصرف اسیدفولیک در زمان حاملگی چه فوائدی دارد؟

یکی از داروهایی که برای مصرف در دوران حاملگی، بسیار مهم و ضروری می باشد، مصرف قرص های اسید فولیک، است. این قرص های صورت مداوم باید در دوران حاملگی مصرف شود، چرا که بدن در این دوران نیبت به سایر دوره ها نیاز بیشتری به اسیدفولیک که دارای ویتامین ب 9 می باشد. دارد، ازاین رو، دراین مطلب به بررسی اسید فولیک و فوائد آن در دوران بارداری می پردازیم.

اسید فولیک (ویتامین B9) یکی از ویتامین هایی می باشد که برای ارگانیسم انسان بسیار لازم و واجب است. این ویتامین در روند مبادله مواد در بدن و همچنین در تولید سلول های خونی اشتراک دارد. و در تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز سیستم روده و معده هم نقش بزرگی ایفا می کند.

میزان کمبود و کسری اسید فولیک موجود در بدن خیلی وقت ها با هیچ علامتی خود را نشان نمی دهد، لاکن تحقیقات نشان می دهد که، تنها به دلیل کمبود این ویتامین در بدن، (در مقایسه با دیگر ویتامین ها) که زود به زود انسان به انها دچار می شود، در درجه اول به سبب ایجاد کم خونی در بدن انسان می شود. در زمان به وجود آمدن کم خونی تعداد سلول های خونی کاهش می یابد. عملکردشان دچار اختلال می شود، که اگر تشدید شود، به بی اشتهایی نیز منجر می شود، عصبی بودن، خستگی، ریزش مو، مشکلات پوستی، اسهال و .... از پیامده های کمبود اسید فولیک در بدن می باشد.

مصرف اسید فولیک به ویژه در زمان حاملگی بسیار لازم و واجب می باشد، چرا که برای رشد جنین لازم است و نقش بزرگی در رشد آن ایفا می کند. در زمان حاملگی کمبود اسید فولیک در درجه اول بر روی سیستم عصبی جنین تاثیر منفی دارد. در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند هیدروسفالی(Hydrocephalus) و آنانسفالی(Anencephaly) ، در جنین افزایش می یابد.

در روزهای معمولی و عادی بدن انسان نیاز به 200 میلی گرم اسید فولیک در طول روز دارد. در زنان حامله این مقدار به 400 میلی گرم (بر اساس نظر برخی دیگر از محققان حتی تا 800 میلی گرم) در طول روز می رسد.

اسید فولیک در ترکیبات کدام غذاها وجود دارد؟

منبع اصلی اسید فولیک در درجه اول آرد می باشد. سپس از منابع دیگر اسید فولیک می توان به اسفناج، جعفری، نخود سبز، لوبیا، مرکبات، آب مرکبات، و نیز آووکادو اشاره کرد. و همچنین در محصولات دامی، این ویتامین به مقدار کم وجود دارد، مانند جگر سیاه، ماهی و یا گوشت.

با این وجود حتی غذاهایی که سرشار از اسیدفولیک می باشند، نیز در زمان حاملگی نیاز بدن به این ویتامین را به صورت کامل برطرف نمی کند، به همین دلیل بدون استثناء پزشکان به همه زنان حامله مصرف قرص های اسیدفولیک را توصیه می کنند. قرص های اسیدفولیک از ابتدای حاملگی تا هفته 12 حاملگی حتما باید مصرف شود.

معمولا برای زنان حامله قرص های اسید فولیک فعال تجویز می گردد، اما اگر در زنان حامله کمبود اسیدفولیک وجود داشته باشد، که با آزمایش خون مشخص می شود، از این رو، پزشک قرص های اسیدفولیک مخصوص را تجویز می کند.

در زمان شیردهی هم نیاز به اسیدفولیک در سطح بالایی احساس می شود، به همین دلیل نیاز است که مادر در این دوره هم اسیدفولیک مصرف کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 885
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1946
تعداد کل بازدیدها: 91290


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)